Skocz do zawartości

Opel Meriva, bierze olej od nowości. 55000 km=1 l. na 1500km


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Szukam pomocy w postaci konkretnej podpowiedzi, najlepiej prawnika lub mechanika - osoby która zna skuteczną metodę wyeliminowania usterki jak mi się wydaje fabrycznej, wysyłałem już pismo do General Motors i nic, kazali obserwować. Oficjalne stanowisko Opla jest takie iż mieści się w normie podanej w instrukcji 0,7l/100 km. DAS też początkowo przyjęło sprawę, ale gdy rzeczoznawca zaczął marudzić, że musiałby jeździć ze mną i "komisyjnie" sprawdzać proporcję tankowania i dolewki oleju, padło pytanie kto za to zapłaci... w końcu DAS kazało mi zebrać materiał dowodowy to pójdą do sądu w moim imieniu...

 

Może jest ktoś z Was, kto pracuje w w/w firmie i zna procedury i pomoże coś z tym fantem zrobić. Nie znalazłem jeszcze nikogo, kto wskaże 2-gi taki przypadek. Ja uważam, że GM powinno na własny koszt wymienić silnik! ale jak do tego doprowadzić, gdyby ktoś mógł mi sprawę pomóc nagłośnić, może udało by się coś zrobić...

 

ale od początku:

Opel Meriva, rocznik 2003, benzyna, 1.6, 100 k

Mam problem z nadmiernym zużyciem oleju, autoryzowany serwis rozkłada ręce, nieoficjalnie mówią, że nie jest to normalne, ale oficjalnie nie robią nic konkretnego. Wszystko twierdzą że jest w normie, ciśnienie, brak wycieków itp. Wymieniali pierścienie, parę razy próbowali uszczelniać i bez zmian. Nawet stosowanie olejów gęstych nic nie dało...

Dodam iż 90% to cykl miejski z tego głównie z i do pracy. Nie cisnę na gaz, nie żyłuję silnika, jeżdżę ekonomicznie. Zużycie paliwa w mieście nawet do 9,5 l/100 km. Fakt jest taki, że jak jest trasa to zdecydowanie widać mniejsze zużycie oleju.

 

historia dla niedowiarków:

5 km - 13.02.04 odebrałem z salonu Merivę

3170 km - w kwietniu po 3170 km wymieniłem olej i był to zerowy przegląd

12092 - 18.12.04 uzupełnienie oleju 0W30

15888 - 31.03.05 przegląd gwarancyjny po którym zaczynają się jaja

w międzyczasie zaczął się problem z odcinaniem paliwa przy np. hamowaniu silnikiem i po kilkunastu wizytach w serwisie przeprogramowano EGR, wymieniono czujnik

18515 - 30.05.05 uzupełnienie oleju

20618 -ok. 22.07.05 uzupełnienie oleju

20952 wymiana pierścieni tłokowych, uszczelniaczy, uszczelek (głowica sprawna)

22097 16.09.05 kolejna wizyta w serwisie

24757 ok.23.11.05 uzupełnienie oleju 10W60 Shell

26016 31.12.05 uzupełnienie oleju

29648 3.04.06 wizyta w serwisie uzupełnienie oleju

33272 26.05.06 przegląd, olej świeci

35289 8.07.06 uzupełnienie oleju

37775 8.08.06 uzupełnienie oleju

38796 29.08.06 uzupełnienie oleju

40312 29.09.06 uzupełnienie oleju

42003 13.12.06 uzupełnienie oleju

42887 10.02.07 przegląd, wymiana na 5W50

44368 20.03.07 uzupełnienie oleju

45663 24.04.07 uzupełnienie oleju

47257 4.08.07 wymiana oleju

50864 29.03.08 wymiana oleju, doszczelnienie

53756 7.06.08 uzupełnienie oleju 5W30

55381 12.07.08 uzupełnienie oleju

 

dzięki wielkie za wszelkie konkrety... nie bardzo mnie interesuje dokładanie ciągłe do oleju co 1500 do 2000 km albo płacić za remont lub naprawę silnika...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

a jaki to silnik-podaj symbol ;) silniki opla słyną z konsumpcji oleju, zwłaszcza silniki 16V-domyślam sie ze nie czytałeś opinii uzytkowników opli przed zakupem auta...

zdaję sobie sprawę ze auta innych producentów podobnej klasy nie mają takiego apetytu na olej ale w instrukcji wyraznie napisane jest o normach zużycia oleju. Auto nie jest urządzeniem bezobsługowym - trzeba regularnie kontrolować stan wielu elementów (również pomiędzy serwisami których częstotliwość podana jest w instrukcji)-rozumiem ze to kłopotliwe ale to tylko opel :cry: .

Ponadto powiedz przy jakim stanie oleju dolewasz go? Panuje wiele opinii na temat na jakim poziomie należy utrzymywać stan oleju w silniku. Czy dolewasz gdy zapala się lampka na desce, czy dolewasz po sprawdzeniu na bagnecie? Czy widzisz spalanie oleju po stanie układu wydechowego, czy brzydko okopconym zderzaku, czy po prostu olej "znika"? Zużycie oleju w silniku to problem bardzo złożony zależny od wielu zmiennych...

Nawet decydując się na naprawę to tak naprawdę nie wiadomo na 100% za co się wziąć...dlatego pewnie jesli udałoby się prawnie z ASO wywalczyć zmianę silnika (trudne ale nie niemożliwe) to byłaby to najprostsza metoda...chociaz niekoniecznie twój silnik (w identycznej specyfikacji) jest jeszcze montowany...

jest jeszcze prostsza metoda - dolej olej i sprzedaj to auto - w koncu tylko cie stresuje i na koszty naraża :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

uzupełnienie:

- literówka: wg Opla norma to 0,7 l. / 1000 km

- silnik: Z16XE

- przy 8556 km 27.10.04 został wymieniony czujnik obrotów wału korbowego i zaworu EGR

- przy 15888 - 31.03.05 standardowy 1 przegląd - został wlany olej OPEL 5W30

- przy stanie 20952 został przeprowadzony demontaż wszystkich tłoków z korbowodami i wymiana pierścieni tłokowych. Zdemontowano głowicę cylindrów. Dokonano pomiaru tulei cylindrowej tłoka, a w książce serwisowej wpisano dodatkowo naprawa głowicy.

- przy 33272 na przeglądzie wlano Shell 10W60

- ciśnienie i kompresję sprawdzano kilkukrotnie w ciągu całego przebiegu i były w normie

Serwisuje tylko w ASO.

- olej choć sprawdzam bagnetem to uzupełniam dopiero jak świeci kontrolka (nawet w ASO nie uzupełniali jak było w połowie stanu)

- nie widać żeby samochód kopcił choć końcówka rury wydechowej czarna również na zew.

Znam opinie nawet niemieckich serwisów Opla, że te silniki tak mają, ale nie powinienem dolewać częściej niż co rok/przegląd przy mojej jak widać częstotliwości jazdy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności