Skocz do zawartości

- - - - -

ZASADA KOMPOZYCJI OBRAZU


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 07 listopad 2006 - 23:21

ZASADA KOMPOZYCJI OBRAZU


Jednym z większych błędów podczas fotografowania, jest niczym nie uzasadnione umieszczanie głównego obiektu w centrum kadru. Zapewne oglądaliśmy wiele zdjęć wg scenariusza : idealnie centralna postać, po bokach sporo miejsca, nad postacią niebo stanowiące połowę kadru i obcięte stopy. Zdjęcia takie skupiają naszą uwagę tylko na postaci, utrudniając dostrzeżenie całego otoczenia i klimatu zdjęcia.
Aby uniknąć takich sytuacji, już od bardzo dawna, malarze, a później fotograficy, dostrzegli sposób na poprawne komponowanie obrazów. Główny motyw umieszczany jest w jednym z mocnych punktów kadru. Do tego celu, powinniśmy wyobrazić sobie wizjer lub wyświetlacz w naszym aparacie, który został podzielony na trzy równe części, zarówno w pionie jak i w poziomie.


Dołączona grafika
W wyniku takiego podziału, powstają cztery punkty przecięcia, które określamy mocnymi punktami obrazu. Następnie powinniśmy tak skomponować nasz kadr, aby główny motyw zdjęcia, znalazł się na jednym z tych punktów. Aby zweryfikować te zasady, wystarczy prześledzić na przestrzeni wieków, dzieła wielkich mistrzów malarstwa oraz albumy najlepszych fotografików. Należy się jeszcze zastanowić, który mocny punkt będzie najodpowiedniejszy ? Sposób percepcji obrazu, w dużej mierze zależy od kultury w jakiej żyjemy. W naszej kulturze, czytamy i piszemy od strony lewej do prawej, zaczynając od góry. Dlatego też najważniejszy dla nas będzie, lewy, górny "mocny punkt" obrazu. W innych kulturach (np. arabskiej, chińskiej, ...) sposób percepcji obrazu, będzie zapewne odmienny. Z uwagi na poziome ustawienie Zasada podziału kadru naszych oczu, również poziomy kadr jest łatwiej rejestrowany, ale to już w dużej mierze zależy od obiektu, który chcemy zarejestrować. Jeżeli w kadrze dominują linie pionowe, powinniśmy stosować kadr pionowy, aby nie pozostawiać zbędnej przestrzeni po bokach kadru. Oczywiście, powyższe reguły możemy pomijać, jeżeli będzie to z korzyścią dla naszych fotografii. Najistotniejsze przy wyborze mocnego punktu obrazu, jest sposób pokazania otoczenia naszego motywu. W trakcie kadrowania może się okazać, że interesujące nas otoczenie, znajduje się na lewo od motywu głównego i wtedy musimy dostosować się do wymogów sceny. W pewnych przypadkach uzasadnione może się okazać także centralne kadrowanie. Przy fotografowaniu pejzaży, należy zwrócić uwagę, aby horyzont nie dzielił kadru na pół i znajdował się na jednej z linii podziału. Jeżeli zależy nam na pokazaniu piękna chmur, to horyzont możemy umieszczać na dolnej linii kadru, a jeżeli niebo ma stanowić tylko dopełnienie kadru, to umieszczajmy horyzont na górnej linii.
Asymetryczna kompozycja obrazu zwiększa jego dynamikę oraz poprawia odbiór innych elementów niż motyw główny, przez co zdjęcie staje się bardziej czytelne.
Podczas fotografowania obiektów w zbliżeniu np. portret, starajmy się umieścić najważniejszy element obiektu w jednym z mocnych punktów - przy portretowaniu może to być oko bliższe obiektywu.
Fotografując obiekty w ruchu, starajmy się umieścić je w takim mocnym punkcie, aby 2/3 przestrzeni znajdowało się przed obiektem. Pozostawienie miejsce na domyślny ruch obiektu, powiększa dynamikę zdjęcia. Również przy fotografowaniu ludzi lub zwierząt, patrzących w głąb kadru, pozostawmy trochę przestrzeni, w którą będą mogli spoglą dać (o ile nie patrzą w obiektyw).
Przy kompozycjach asymetrycznych, bardzo często część kadru pozostaje "nie zagospodarowana". Wzrok widza badając fotografię, powinien znaleźć jakiś punkt oparcia. Najlepiej tak, skomponować scenę, aby w wolnej przestrzeni znajdowało się coś interesującego, ale nie konkurującego z głównym obiektem fotografii, np. bardziej odległy (mniejszy) przedmiot.Dołączona grafikaUruchom; JavaScript!
Odśwież

Użytkownik jest zalogowany Pan Kontekstowy

  • Użytkownik
  • 1060 postów
  • Model:Opel
  • Posiadasz LPG:TAK
Podobne tematy: Collapse

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post