Skocz do zawartości

Pompa wodna w silniku 1.6D


Gość lukasnarloch1

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lukasnarloch1

Orientuje się może ktoś jak wymienia się pompę wodną w kadziu 1.6D??

 

cieknie mi strasznie po tym jak zamieniłem chłodziwo z wody na płyn chłodniczy ;)

 

nigdy więcej wody do silnika :?:

 

pomóżcie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co chcesz wiedziec. Pompa napedzana jest paskiem rozrzadu. Wiec a) musisz wylac czesc plynu chlodniczego ;) zrzucic pasek a to sie wiarze z kupnem nowego paska bo starego sie nie powinno zakladac c) jesli rozrzad ma swoj przebieg/lata to lepiej zrobic to teraz niz ponownie zrzucac rozrzad za 5-10tys km no i d) rodzajow rozrzadu do 1.6D sa 2. Jeden jest na 146 zebow (nowsze po polowce 86roku) i 147zebow (starsze silniki przed polowka 86 roku) Z tego co zauwazylem u siebie to ja w 147ce mam lopatki metalowe, natomiast w 146ce lopatki pompy byly plastikowe jak i napinacz byl taki mizerniejszy. No i dziwie sie dlaczego zastosowali pozniej 146 zebow. Pewnie spostrzegli sie, ze starsze silniki przezyja samochody (ich blachy) wiec musieli cos zepsuc ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukasnarloch1

pasek rozrządu niedawno był wymieniany, więc będę wymieniał tylko pompę...

 

swoją drogą chyba nie będzie lekko, gdyż jest tam bardzo mało miejsca do włożenia chociażby rąk...

 

może się mylę.. wymieniał już kiedyś ktoś pompę wodną w dieslu?? poszło ładnie czy były jakieś problemy??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasnarloch1, wymianialem caly rozrzad w garazu. Nawet kanal nie byl potrzebny. Wystarczy zdjac kolo i podniesc troche samochod na podnosniku. Jest dosc latwy dostep. Gorzej z odkreceniem oslony plastikowej, tam jest malo miejsca zeby wlozyc klucz :)

 

pasek rozrządu niedawno był wymieniany, więc będę wymieniał tylko pompę...

 

mam nadzieje, ze poszlo razem z napinaczem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pompa Ci cieknie to przypuszczam że jak zdejmiesz pasek rozrządu

i odkręcisz śruby to praktycznie sama spadnie - co do wymiany pompy to

dojście jest dosyć dobre

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

akurat w tym silniku właśnie pompa wodna jest napinaczem paska

ale oprócz tego jest jeszcze chyba rolka zegarowa pomiędzy pompa wtryskową, a wałem korbowym. Pompą naciągasz tylko pasek żeby znaki na rolce się zgrały (strzałeczka w tych widełkach). Potem kręcisz wałem zgodnie z obrotem silnika w znaki maja być zgrane. jak pokręcisz w przeciwna stronę to rolka poluzuje pasek i znaki się przesuną, ale powinny powrócić na swoje miejsce jak znowu pokręcisz zgodnie z obrotami silnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lukasnarloch1

no to pompa wymieniona...

tylko mam problem z paskiem bo nie wiem czy nie jest czasem za mocno naciągnięty :wesoly:

 

przy dodawaniu gazu tak jakby gwizdał spod osłon...

jak sprawdzić napięcie paska gdy nie ma się odpowiednich narzędzi pomiarowych??

czym grozi zbyt mocne napięcie paska (podejrzewam, że zerwaniem)

 

z góry dzięki za wszelkie pomocne posty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprawdzić napięcie paska gdy nie ma się odpowiednich narzędzi pomiarowych??

W najdłuższym wonym mijscu (czyli kółko wałka rozrządu - pompa wtryskowa) powinien dać się przekręcić na bok o jakieś 70-90 stopni. U ciebie jest to krotki odcinek więc jakieś 70 stopni bez większego oporu wystarczy.

Oprócz tego na rolce zegarowej to widać na widełkach (tez cycek z rolki powinien się znajdować w znaku V). Rolkę masz między pompą wtryskową a wałem korbowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności