Skocz do zawartości

Klima chyba nie chłodzi - co sprawdzić?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Gdy kupowałem samochód komputer TECH-2 znajomego pokazał, że ciśnienie owszem i jest, ale po włączeniu klimatyzacji ciśnienie nie ulega zmianie, a powinno. Była wtedy zima, więc na czuja nie było jak sprawdzić. Sprzedający mówi, że doładuje czynnika chłodzącego bo go pewnie nie ma. Niby naładował, a ja samochód kupiłem.

 

Minęły 4 miesiące, przyszly ostatnio temperatury po 20st celsjusza więc postanowiłem sprawdzić klimę. Sam kompresor się włącza, spalanie wzrasta (widać na komputerze) podczas jazdy klima "wyje", czasem coś w niej świszczy, jak wyłączę to wszystko ustaje, więc zasadniczo coś się włącza.

Ale mam wrażenie że nie chłodzi. Nie mam wielkiego doświadczenia, nie wiem czy przy 20st na zewnątrz wyczułbym chłodniejsze powietrze, bo i przy wyłączonej całkiem chłodne szło.

 

Zastanawiam się co mógłbym sprawdzić, skoro mechanicznie wszystko wygląda dobrze. Być może nieszczelna jest instalacja i przez te 4 miesiące znów cały czynnik chłodzący uciekł. Miał może ktoś podobne problemy?

 

Zdrówka

teel

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby ci uciekl to by sie klima nie wlaczyla

jaka masz klime?

jesli na polu jest ok 20st to wlacz klime daj na Low i poczekaj chwile... powinno chlodnym wiac... sprawdz tez czy na Hi leci goracym...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak sprawdzić typ klimy?

2. Na high leci gorącym.

3. Czy przy 20st dmucha zauważalnie chłodniejsze powietrze?

 

[ Dodano: Sro Kwi 15, 2009 20:18 ]

jaka masz klime?

Ręczną jeśli o to chodzi :( Zafira elegance z 2002 roku, 2.0 DTI

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrob wiec tak, zapal auto, wylacz klime ustaw na 20 stopni ustaw dmuchawe na 3jke zgas silnik wlacz silnik odczekaj chwile az temp sie ustabilizuje, wlacz klime - powinienes uslyszec / odczuc wlaczenie sie klimy, obniz temp na maxa poczekaj chwile - leci chlodniejsze powietrze? podnies temp na maxa odczekaj - leci cieple?

 

te 20 stopni to na tel cieplo zeby mozna bylo wlaczyc klime i zeby odczuc chlodniejsze powietrze z klimy

 

te triki z wylaczanie klimy i gaszeniem silnika, moze nic nie wnosza ale w przypadku jakichs problemow ze sterownikiem moga wykluczyc pewne ewentualnosci - w fordach jest to znane z klimatronikiem przed 2003r...

 

[ Dodano: Sro Kwi 15, 2009 20:49 ]

to ze na high leci goracym to dobrze, to znaczy ze sterowamnie temp dziala, a na low leci zimne czy takie jak na zewnatrz powietrze??

 

musisz czuc chlodniejsze powietrze na low

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrob wiec tak, zapal auto, wylacz klime ustaw na 20 stopni

Na ręcznej klimie nie ustawię temperatury :) Pisząc 20 st miałem na myśli temperaturę powietrza na zewnątrz.

Tak czy inaczej sprawdzę wg tego scenariusza jak się zrobi cieplej, bo przy 16st nie odczuję działania klimy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teel, działającą klimę odczujesz zawsze,jak bedziesz miał mało czynnika to sie załaczy ale nie bedzie czuć chłodu,podejrzewam jakąs niesczelność w układzie ,podjedz do klimaciarza i ci sprawdzi czy jest odpowiednia ilość czynnika :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

niski poziom czynnika chłodniczego powoduje że zawór rozprężny zaczyna głośno przacować zaczyna syczeć gwizdać itd..więc myśle że jest jakaś nieszczelność.zobacz pod wętylatorem od skraplacza czy nie masz jakiś plam tłustych bo czynnik chłodzący wycieka razem z olejem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działającą klimę odczujesz zawsze,jak bedziesz miał mało czynnika to sie załaczy ale nie bedzie czuć

jakos mi to logicznie nie pasi :) ale wiem czepiam sie :)

 

podjedz do klimaciarza i ci sprawdzi czy jest odpowiednia ilość czynnika

zanim podjedzie moze zrobic taki prosty test - wtedy bedzie mial wieksze pojecie co i jak... a nie w ciemno...

 

to w kazdym badz razie teel postap tak jak radza zeusmobil i janko79

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 20stC na zewnątrz w słoneczny dzień auto nagrzejesz wewnątrz do 36 stC więc z kratki nawiewu spokojnie odczujesz zimne powietrze na sprawnej klimie.Można nawet się przeziębić czyli ,że z klimą trzeba uważać.

Wsadź termometr do kratki nawiewu i włącz klimę.Jak po maksymalnie 5 minutach nie odnotujesz 7 - 8 stC to po prostu klima nie chłodzi bo nie ma odpowiedniej ilości czynnika czyli że dziura w parowniku (tak zazwyczaj jest).

 

Innym sposobem można sprawdzić temperaturę parownika (tej chłodnicy z przodu auta-tej pierwszej.Czyli,że włącz klimę i dotknij tej chłodnicy i sprawdz czy się nagrzeje.Jak zrobi się gorąca to znaczy że czynnik jest a jak będzie letnia albo zimna to nie ma.Możesz też podotykać węży doprowadzających i odprowadzających czynnik ze sprężarki.Doprowadzający (powrotny z kabiny) powinien być zimny a odprowadzający do parownika gorący.No i oczywiście przy sprawnej klimie wiatrak-ten na pierwszej chłodnicy musi się załączać stopniowo od najmniejszych obrotów do największych-świetnie to widać na postoju.

 

Dziwne zachowanie klimy w zafirze odnotowałem osobiście po zastosowaniu chłodnicy zamiennika z allegro.Polecam tylko oryginały.Wtedy też mi wyło i wyło i syczało i do tego odnotowywałem niestabilne obroty.

 

Na kompie też idzie sprawdzić ciśnienia czynnika.Przy 2000kPa powinien włączyć wiatrak na max obroty i schłodzić czynnik tak by ciśnienie opadło do około 850kPA.

Bez czynnika sprężarka się nie ma prawa załączyć i chłodnym nie powieje.

 

Obstawiam dziurę pod wiatrakiem.Sprawdzisz na azocie za max 30pln lub pod UV też wyjdzie.Jeżeli jednak to nie parownik to może być uszkodzony czujnik ciśnienia, nieszczelność na zaworze rozprężnym lub połączeniach węży,sprężarka nieszczelna lub nieszczelność na chłodniczce w kabinie albo zanieczyszczony układ czyli mało miłe rzeczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności