Skocz do zawartości

Astra G - dziwne zgrzyty od silnika.


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich (kiedyś już tu bywałem ale rzadko i mi konto usunęło)

Panowie potrzebuję Waszej pomocy:

Samochód astra G 1,6 16V, z16xe 2004r. 100 tyś przebiegu, made in Poland, nie bita, generalnie igła gdyby nie jeden mały szczegół.

Ciężko to wytłumaczyć, ale pogrywają mi czasami zawory (chyba) ale tylko w specyficznych warunkach, tzn. zauważyłem to podczas zmiany biegów jadę sobie 1 zmieniam bieg na 2 i w momencie puszczenia sprzęgła przez 0,5 sekundy słyszę takie zgrzytnięcie, metaliczny hałas jakby się silnik przyduszał i grały zawory. Najbardziej słyszalne to jest przy zmianie z 1 na 2 i z 2 na 3 ale np. wczoraj słyszałem to nawet przy zmianie z 4 na 5. Zjawisko występuje również gdy np. jadę dwójeczką czy trójeczką delikatnie prawie bez gazu i wcisnę gaz to też czasami sobie zgrzytnie. Wczoraj zauważyłem również, że jak stoję, silnik pracuje i jak energicznie wcisnę gaz to też potrafi zgrzytnąć. Byłem wczoraj u mojego mechanika i zaciekawiło go, że jak dodam gazu to słychać najpierw taki syk powietrza potem zgrzyt i dopiero potem silnik wkręca się na obroty. Ten syk to myślę, że ma związek z elektroniczną przepustnicą ale coś mechanior kręci głową i mówi, że tak chyba nie powinno być, że może lewe powietrze. Mówił coś też o jakimś czujniku pod osłoną rozrządu, że silnik nie zmienia wystarczająco szybko zapłonu. Podłączył go pod kompa i zero błędów (oczywiście na wskaźnikach też nic nie świeci). Najciekawsze jest to, że zjawisko nie jest jednakowe cały czas są dni, że prawie nie występuje, zauważyłem że gorzej jest jak jest ciepło na dworze, jak silnik zimny to też jakby lepiej. Mam to od 1,5 roku (jak kupiłem Astrę) zrobiłem z tym jakieś 30 tyś i wsio niby o.k. ale mnie to denerwuje. Samochód oprócz tego nie sprawia żadnych problemów, tak jak pisałem nie wyskakują żadne błędy, osiągi (przyspieszenie i elastyczność) katalogowe, spalanie w normie (9-9,5 w mieście), żadnych niepokojących dźwięków jak silnik się już wkręca na wyższe obroty, nie grają zawory jak jadę pod górkę na 4 czy 5 i go obciążę, może tylko troszkę ospała reakcja na wciśnięcie pedału gazu, ale to chyba normalne.

Dodam jeszcze, że tankuję w 95% na BP, ostatnio zmieniłem paliwo na Orlen 98 i jakby lepiej, ale głowy nie dam bo jak pisałem są dni, że jest lepiej.

 

Ponieważ dość ciężko ten dźwięk opisać nagrałem go i można go posłuchać tu: http://seba767.wrzuta.pl/audio/0ChOZ3gesGg/silnik

Słychać syk powietrza i zgrzyt zaraz przed wejściem silnika na obroty.

A tu w czasie jazdy: http://seba767.wrzuta.pl/audio/3LWXe1IE1nC/silnik1

Nagrane w garażu podziemnym dlatego takie echo.

 

Co to może być, może sławny EGR się przycina, słabe ciśnienie oleju na popychacze, może czujnik spalania stukowego poszedł? Zaznaczam, że Google też nic ciekawego mi nie powiedziało, forum przejrzałem ale nic podobnego nie znalazłem.

 

Pozdrawiam,

Sebastian

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

sprawdź jak zachowuje się rolka napinająca pasek klinowy w czasie dodawania gazu,miałem podobną sytuację z tym tajemniczym dźwiękiem (zgrzytem),winna była właśnie rolka,długo się nastałem zanim ją wyczaiłem,wpadała w jakiś dziwny rezonans.

Dźwięk zasysanego powietrza wydaje się normalny,jaka czystość filtra,może już ma ciężko zaciągnąć i dla tego głośniej go słychać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź jak zachowuje się rolka napinająca pasek klinowy w czasie dodawania gazu,miałem podobną sytuację z tym tajemniczym dźwiękiem (zgrzytem),winna była właśnie rolka,długo się nastałem zanim ją wyczaiłem,wpadała w jakiś dziwny rezonans.

to by było za piękne :wink: , mi się wydaje, że ten dźwięk wydobywa się gdzieś wyżej właśnie z okolic pokrywy zaworów, ale różnie to bywa może się niesie, sprawdzę

Dźwięk zasysanego powietrza wydaje się normalny,jaka czystość filtra,może już ma ciężko zaciągnąć i dla tego głośniej go słychać.

Filtry wszystkie (powietrza, oleju, paliwa) nowe może z 4 miechy mają i olej też (Mobil1 5w50)

 

[ Dodano: Wto Kwi 21, 2009 21:06 ]

a może na sprzęgle chałasuje?

Nie, jak wcisnę (rozłącze sprzęgło) na postoju to też tak jest, więc chyba nie to, też najpierw myślałem, że sprzęgło.

 

[ Dodano: Sro Kwi 22, 2009 21:16 ]

size=9][ Dodano: Sro Kwi 22, 2009 21:00 ][/size]

Dziś chyba z godzinę słuchałem tego dźwięku, dochodzi wyraźnie gdzieś z góry silnika, okolice pokrywy zaworów, zwracałem uwagę na to co mówił voodoo, na napinacz paska klinowego ale to niestety nie to. Po długim weekendzie jestem umówiony z mechanikiem ma to sprawdzić, chociaż nie za bardzo mi się uśmiecha żeby mi pół silnika rozebrał ale chyba nie mam wyjścia. Mam do Was jeszcze pytanko, czy jest możliwość, że np. jakiś czujnik jest tak nietypowo uszkodzony, że na kompie nie pokazuje błędów. Np. ten czujnik obrotów silnika (bo chyba na podst. jego odczytów jest ustawiany kąt wyprzedzania zapłonu) nie reaguje wystarczająco szybko i przy gwałtownym wciśnięciu gazu się gubi przez chwilę a potem działa o.k.

 

Pozdrawiam,

Sebastian

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie jako nowy user forum :D Jednoczesnie podpinam sie pod temat, w mojej astrze wystepuje prawie taki sam problem. Mam taki sam swist powietrza, taki sam dzwiek dzwonienia zaworów ?? podczas zmiany biegu. Moj mechanik zrobil :?: i nic nie uradzil. Czekam na informacje jak udalo sie sprawe zalatwic sebie 76.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam swist powietrza, taki sam dzwiek dzwonienia zaworów ?? podczas zmiany biegu.

A jaki masz silnik? Powiedz jeszcze co robił Twój mechanik, tzn. co nie pomogło, nie będę się powielał.

 

Pozdrawiam,

Sebastian

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

moj motor to Z16XE czyli taki jak twoj. Swist powietrza identyczny. co do zgrzytu, to nie powiem aby byl taki sam. U mnie jest to dzwiek jakby dzwonienia zaworów. Rozumiem ze przy ruszaniu jak sie zdlawi to zawory mozna uslyszec, ale przy zmianie biegu ?? Moj mechanior nic nie grzebal tylko od razu ztwierdzil ze to szklanki i cos tam jeszcze :wink: . Powiedz jeszcze czy na zimnym silniku slyszysz dzwoniene,terkotanie, zgrzytanie. Zwlaszcza jak lekko przygazujesz do 2000 tys. i w momecie kiedy silnik wraca do obrotow jalowych. Olej mam zalany 10w40 Mobil 1, swiezy. Przebieg podobno 103 tys. Ja mam problem ze swoim mechanikiem, nie jest zbyt odkrywczy. Robi wg. schematow. pzdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to dzwiek jakby dzwonienia zaworów

no u mnie też

Powiedz jeszcze czy na zimnym silniku slyszysz dzwoniene,terkotanie, zgrzytanie. Zwlaszcza jak lekko przygazujesz do 2000 tys. i w momecie kiedy silnik wraca do obrotow jalowych.

mam dokładnie to samo , słychać jakby terkotanie najwyraźniej jak silnik schodzi z obrotów, mój mechanik mówił że to niby normalne

Przebieg podobno 103 tys.

Ja też mam 103 tyś. :wink:, jeszcze powiedz, że twój z 2004r. i mamy bliźniaki :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam po weekendzie ;)

 

A propo blizniakow, moja jest granatowa z 10.2003.

 

Na czwartek jestem umowiony na wymiane sprzegla, to zobacze czy ma to z tym jakis zwiazek. Jade do innego mechanika, podobno Opel fachman wiec zobaczymy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Na czwartek jestem umowiony na wymiane sprzegla, to zobacze czy ma to z tym jakis zwiazek. Jade do innego mechanika, podobno Opel fachman wiec zobaczymy.

I jak tam wiesz już coś?, mój mechanik nie bardzo wie co robić, nie bardzo mi się uśmiecha żeby mi pół silnika rozebrał.

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności