Skocz do zawartości

Montaż świateł do jazdy dziennej (LED)


Gość przemsi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów,

Zamontowałem światła do jazdy dziennej LED pod postojówki. Szczerze, myślałem że tak musi być, ponieważ w innym wypadku nie miałbym podświetlonego tyłu wozu, a podłączać pod normalne światła to byłaby czysta głupota. Po miesiącu jazdy Policja mnie złapała za nielegalne doświetlenie samochodu powołując sie na artykuł 97 dostałem mandat. Dodatkowo chciał mi zabrać dowód ale ugadałem się że na prędkości zdejmę LED'y. Straszył mnie, że dostanę 500zł mandat, ale ugadałem na 50zł. Moj montaż świateł był legalny do 31grudnia 2009 roku według kodeksu ( link do artykułu: http://motoryzacja.wnp.pl/zmiana-przepisow-o-swiatlach-dziennych,84277_1_0_0.html )

 

Aby było legalnie muszę zamontować na krótko od akumulatora kabelek do kokpitu do osobnego włącznika, następnie puścić do jednego led'a, do drugiego i do masy , tak? którędy najlepiej puścic wiązkę kabla od komory silnika do wnętrza?

a następnie samemu zmieniać rodzaj świateł których używam?

Jest tez druga opcja, kupić na allegro przełącznik, który kosztuje ok,30zł i wtedy po włączeniu silnika samoistnie ledy się uruchamiają, a przy właczeniu normalnych świateł, ledy sie wyłączają. Co radzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co radzicie?

istnieje wymóg automatycznego włączania się świateł do jazdy dziennej w momencie, kiedy urządzenie włączające silnik (np. stacyjka) znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika. Światła do jazdy dziennej powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych

W takim przypadku pozostaje Ci opcja nr2:

kupić na allegro przełącznik, który kosztuje ok,30zł i wtedy po włączeniu silnika samoistnie ledy się uruchamiają, a przy właczeniu normalnych świateł, ledy sie wyłączają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przeglądzie też się mogą doczepić że nie są zamontowane zgodnie z przepisami.

Wiec chyba lepiej zrobić to na tym automacie,bo w sumie nie kosztuje wiele.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Manual, ale niestety i tak mam mały problem bo cienki jestem z elektryki trochę. Niestety nie mogę podłączyć "+ 12V pod stacyjkę" w wiązc z Radia, poniewaz poprzedni właściciel po swojemu zamontował radio i ono nie jest zależne od stacyjki i podłączając pod kostke Ledy swiecą cały czas.

Gdzie mogę znaleźć odpowiedni kabel? i jak go rozpoznać?

W instrukcji od Automatu od Ledów napisane było, iż zalecany jest montaż bezpiecznika (10A)miedzy stacyjką a Automatem. Jak to wykonać ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, działa !

tak poza tym to nie wiem skąd masz tę wiedzę ale na pewno nie z Googli :help:

a co do bezpiecznika, to zamontowałem zwykły włącznik na kablu miedzy cewką a automatem od świateł który ma wbudowany w sobie bezpiecznik 10A.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności