Skocz do zawartości

Jakie paliwo - PB95 czy PB98 ?


Gość Rubin85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moze temat jest beznadziejny ale jak dotad nie znalazlem podobnego tematu na tym forum a jako ze leje 95 to chcialbym wiedziec jaka jest roznica pomiedzy PB95 a PB98 ? jedni mowia ze auto szybciej reaguje inni ze mnie spala wiec co wy mozecie mi powiedziec na ten temat ? jezeli byl taki temat juz to prosze o wyrozumialosc ale szukajka forumowa takiego nie znalazla. i ogolnie sam zauwazylem ze odkad zaczalem lac 95 to mi czasem zamula, wprawdzie nie ma dla mnie roznicy jezeli chodzi o cene ale na wiekszosci stacjach w moim miescie jest wlasnie 98 i zdarza sie ze pol godziny jade na stacje zeby zatankowac 95 :] pozdrawiam

 

PS: jezeli zly dzial to prosze o przeniesienie, nie mialem pewnosci czy to sie nadaje do dzialu o silnikach jako ze nie jest to problem tylko dyskusja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

wieksza liczba oktanowa (98 zamiast 95) poprawia prace silnika jesli chodzi o samozaplon, jesli nie masz mozliwosci przelaczenia pomiedzy 95 a 98 (jak to cos sie nazywa?) to IMHO nie ma sensu lac 98mki... bo koszta wieksze a spalanie nie mniejsze (a moze byc nawet wieksze), moc tez podobna...

moze jednak byc tak ze twoje auto juz niedomaga i wtedy moze okazac sie ze kultura pracy auta poprawi sie...

mozna natomiast pokusic sie o jakies paliwo premium, ktore zawiera dodatkowo jakies preparaty czyszczace uklad paliwowy auta, ale w tym wypadku nie wiem czy nie lepiej po prostu kupic jakis preparat w sklepie i dolac do baku...

all IMHO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik ma czujnik który rozpoznaje rodzaj paliwa i do niego dostosowuje swoją prace. Opel zaleca Pb95 do wszystkich silników.

Nie ma sensu przepłacać za pb98

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik ma czujnik który rozpoznaje rodzaj paliwa i do niego dostosowuje swoją prace. Opel zaleca Pb95 do wszystkich silników.

to jak ma czujnik to po co opel zaleca tylko 95?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jopekkk

Jak kiedyś zaczeły mi grać cylindry w matizie, mechanik doradził mi zalać 98.. przyznam że silniczek od razu zaczął ładnie pracować i mam wrażenie że poprawiły się osiągi samochodu.. ale to moje subiektywne odczucia..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nihlus

Bazując na moim doświadczeniu mogę powiedzieć iż auto spala mniej 98 niż 95, jednak większy jej koszt wyrównuje różnicę. Tyle jeśli chodzi o ekonomię. A co do osiągów... Żadnej różnicy. Auto tak samo się zbiera, tak samo jeździ.

Silniki Ecotec (i wszystkie te bez dwustronnej kostki oktanowej) mają czujnik spalania stukowego dzięki któremu komputer silnika odpowiednio dobiera kąt wyprzedzenia zapłonu. Także zalewać można wedle uznania. Jednak w instrukcji Astry G (bo innych instrukcji nie czytałem :P) pisze iż zalecane paliwo to 95.

Aha, warto wspomnieć też o składzie samej benzyny. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale 98 ma więcej uszlachetniaczy i innych chemikaliów myjąco-czyszczących.

Więc uważam iż najlepiej jeździć na 95, a raz na pół roku zrobić 1-2 baki na 98. Na pewno nie zaszkodzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki Ecotec (i wszystkie te bez dwustronnej kostki oktanowej) mają czujnik spalania stukowego dzięki któremu komputer silnika odpowiednio dobiera kąt wyprzedzenia zapłonu

no i wreszcie ktos sensownie pisze... nie mozna mylic czujnika spalania stukowego od czujnika/przelacznika rodzaju paliwa...

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale 98 ma więcej uszlachetniaczy i innych chemikaliów myjąco-czyszczących.

nie, nie ma, chyba ze mowisz o paliwach premium. roznica pomiedzy zwykla 95tka a zwykla 98mka jest tylko 3 w oktanach ;)

kazdy koncern moze dodawac pewne srodki w celu "jakims tam" ale generalnie poki to nie paliwo premium i nie kosztuje "premium" wiecej to jest to zwykla benzyna...

 

Więc uważam iż najlepiej jeździć na 95, a raz na pół roku zrobić 1-2 baki na 98. Na pewno nie zaszkodzi

i ja tak uwazam ;):beer:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam. Chciałbym ponownie poruszyć temat tego jaką benzynę wybierać.Mam Corsę z silnikiem Ecotec, ale w zaleceniach producenta jest, że mam lać 95. Paliwo od pewnego czasu kupuję na mniejszej stacji na której moim zdaniem i nie tylko jest lepsza jakość. Po zatankowaniu do pełna auto tak jakby dostało mocy. Wg badań które przeprowadza ta stacja ich paliwo ma 96 a czasem i więcej oktanów. Może to być powodem lepszej pracy silnika ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilosc oktanow na jakim ma pracowac silnik wynika z parametrow budowy silnika. Czyli innymi slowy od stopnia sprezania. Jednakże zalewajac auto dzisiejsze. nowsze paliwem dajmy na to o LO 99 to elektronika na podstawie odczytu z czujnika stukowego wyprzedza zaplon czyli iskra nastepuje wczesniej kiedy to tlok nie jest jeszcze tuż przed GMP tylko duzo wczesniej. TO powoduje ze silnik pracuje duzo lepiej. Sprawnosc silnika mimo to bedzie na podobnym poziomie. Paliwa wysokooktanowe sa mneij kaloryczne wiec jezdzac tym samym stylem jazdy mamy nieco wieksze spalanie. Duzy potencjal paliwa wysokokotoanowego mozna wykozystac w silnikach uturbionych gdzie to tuner moze bardzo agresywnie w mapie sterownika wyprzedzic zaplon i podneisc przez to moc silnika. Wolnossace jednostki to raczj ebeda mały na wysokoktnowym paliwie nawet mniejsze moce ale za to wiekszą kulture pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej lać 95 czy paliwo z trochę większą ilością oktanów ? Czy może to jest na zasadzie coś za coś ? Lepiej pracuje, ale mniejsza kaloryczność i większe spadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności