Skocz do zawartości

Opel Zafira jako sypialnia


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem Opla Zafiry A.

Bardzo lubię podróżować zmieniając codziennie miejsce noclegu. Cenię sobie niezależność i lubię spać w namiocie, ale aby uniknąć codziennego poszukiwania właściwego terenu, rozwijania i składania namiotu chciałem zorganizować sobie spanie w samochodzie.

Opel Zafira to jeden z najmniejszych siedmioosobowych wanów. Jego wielką zaletą jest system foteli Flex7. Dwa fotele z trzeciego rzędu sprytnie chowają się pod podłogę, a kanapę drugiego rzędu można na wiele sposobów składać i przesuwać. Jednakże wożenie ze sobą wszystkich foteli (nawet po złożeniu) ma również swoje wady.

W konfiguracji 2-osobowej po maksymalnym przesunięciu do przednich foteli złożonej na pionowo kanapy otrzymujemy w części bagażowej idealnie płaską podłogę, ale o długości około 160 cm. Niestety spać się na tym nie da. Kanapę można również złożyć na poziomo. Wtedy odległość od tylnej szyby do przednich foteli wynosi około 190 cm (a nawet więcej po maksymalnym przesunięciu przednich foteli do przodu), ale złożona kanapa ma wysokość 15 cm, więc nie uzyskujemy płaskiej podłogi.

Zaprojektowałem więc i zrobiłem sobie specjalne skrzynki drewniane, o wysokości 15 cm, dzięki którym otrzymuję w całej części bagażowej płaską powierzchnię o długości 190 cm (wystarczającą dla mnie i żony do spania). Są to 4 skrzynki, które po rozłożeniu wyrównują obniżoną względem kanapy przestrzeń bagażową 100 cm / 110 cm i służą jako leżąca szafa o pojemności 150 l na ubrania i inne rzeczy. Dwie większe skrzynki mają wymiary 50 cm / 68 cm / 15 cm, a dwie mniejsze - 50 cm / 42 cm / 14 cm i podczas składania chowają się wraz z przykrywkami do większych skrzynek. Otrzymuję wtedy pudełko o wymiarach 50 cm / 68 cm / 30 cm, które łatwo mogę przenieść z samochodu do piwnicy. Ścianki skrzynek i przykrywki zrobiłem ze sklejki o grubości 10 mm (wystarczy, żeby wytrzymać ciężar człowieka), a dno - ze sklejki o grubości 4 mm. Całość waży 17 kg.

 

A wszystko wygląda tak jak w załączonej do postu prezentacji Power Point... :?

 

--- 2007.11.14 ---

 

Ponieważ nie można teraz załączać prezentacji do postów, oto link do niej (za to w lepszej jakości):

 

http://wdm.ovh.org/zafira_spanie.pps

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Moje gratulacje....jestem pod wrażeniem.

Super pomysł... i jaki prosty. Zapisałem sobie zdjątka myślę, że kiedyś coś podobnego zmontuję.

Pozdrawiam :?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności