Skocz do zawartości

Jak zabrać się za sprawdzenie swiec


Gość KubaK

Rekomendowane odpowiedzi

Auto ma już duży przebieg - ponad 260 tyś km. W moim posiadaniu jest już chyba jakieś 3 lata i chciał bym sprawdzić przed prawdziwymi mrozami świece żarowe. Powiedzcie w którym miejscu one są i jak je najlepiej odkręcić i jak to sprawdzić czy dobrze grzeje? Słyszałem ze mogą być jakies problemy z ich odkręceniem, może dać do jakiegoś warsztatu na sprawdzenie? Ile taka przyjemnośc może kosztować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świece mozna sprawdzić poprzez wpięcie szeregowe w obwód przed listwą zasilającą amperomierza. Po przekręceniu kluczyka mozna sprawdzić prąd jaki płynie do świec. Trzeba sprawdzić jaki prąd znamionowy powinien płynąć np w VW jest to 15 amper dla każdej świecy. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić jak grzeją świece. Jeżeli jest taka mozliwość to można obejrzeć jak grzeją się po włączeniu kluczykiem. Często jest tak, że grzeją słabo.

Moim zdaniem sprawdzanie świeć ma sens wtedy gdy zaczynasz mieć problemy z rozruchem. Jeśli jest zimno i silnik odpala bez problemu to szkoda tracic czasu.Nie ma tu znaczenia przebieg samochodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, sprawdzisz, gdy auto będzie miało problemy z rozruchem. U mnie w aucie 2004 świeca upaliła się w lutym tego roku - ciężko palił, telepał budą. Wymieniłem komplet chociaż w zasadzie mogłem tę jedną. Świece są od przodu silnika łatwo dostępne, ale bardzo cienkie na klucz 8 i istnieje ryzyko, że można je ukręcić. Oczywiście są warsztaty, które dają radę wykręcić ukręconą świecę, ale to spory koszt. Są różne szkoły jedna mówi żeby wykręcac na zimnym, inna na ciepłym. Ja 3 dni pod rząd psikałem na noc sporą dawkę WD40 i dopiero wziąłem się za odkręcenie świec (na ciepłym bo akurat wróciłem z pracy) - problemu nie było chociaż obawy o powodzenie całej "akcji" duże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym przebiegu to życzę powodzenia przy wykręcaniu jeżeli są od nowości nie ruszane xD Poza-tym jak by świeca umarła to kontrolkę by wywaliło:P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc w takim razie nie ruszam gó..na póki nie śmierdzi :D

Jak tylko by miało coś się zacząć dziać to będę kilka dni lał WD40 jak radził bad i wtedy oddam w ręce speców od takich akcji żeby samemu nie spierdzielić. Ogólnie to poczytałem trochę i może się z nimi dziać coś takiego że nie cała ta końcówka się nagrzewa i wtedy błędu nie wywala, a nie grzeje tak jak powinna - stąd głównie moje zainteresowanie tematem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak może być, że grot cały się nie nagrzewa, ale do momentu jak pali, to nie ma sensu tego ruszać. Jak przestanie palić na pewno się dowiesz, poza tym wywali błąd obwodu świec. Nawet wtedy, gdy jedna świeca się upali masz mozlwość wymienić jedną a nie komplet - nie ryzykujesz ukręcenia 4 a podejmujesz ryzyko w stosunku do jednej. Wtedy sprawdzisz, które po przewodzie z akumulatora iskrzą a która nie i od razu znajdziesz padniętą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość damiano2007

Jeżeli już chodzi o wymiane jednej świecy to tylko i wyłącznie na tej samej firmy. Ja miałem kilka różnych :cenzura: i wywalało mi błąd na kompie. Prawdopodobnie różne napięcie miały czy coś.

Koszt nowych z wymianą i podpięciem pod kompa to 250zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności