Skocz do zawartości

Jaki rozmiar opon Calibra 2.5 v6


Gość Matung123

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Matung123

Witam, Prosibym o Pomoc w sprawie doboru opon do Cali v6.

Sprawa jest taka ze czeka mnie wymiana opon letnich na nowe, Aktualnie mam opony 215/40r17 , chcialbym kupic 225/40r17 lub 215/45r17 chodzi mi o to czy ktos mial wartiant takich opon w calibrze czy opona 225 by pasowala przy skreciena maxa i czy profil 45 przy feldze 17 nie bedzie za duzy w nadkolu,. Opony 215 co mam teraz sa ok nic nie chaczy przy skrecaniu ( blotnik z opona sa na rowni, felga z rantem ) a w 225 by lekko moze wystawalo z poza blotnik. Prosze o porade, juz sam nie wiem, chyba ze znowu takie same kupie jak mialem.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeskocz se na 16-tki,wiem ze fele z oponami to dosc duzy wydatek ale pozniej oponki tansze i miekko jedziesz po drodze.co do pytania to opony ktore chcesz kupic sa 10 mm szersze od tych ktore masz wiec ogolnie opona bedzie wysunieta po 5mm w obie strony na tej feli co masz teraz.aktualnie srednica zewnetrzna twojej opony wynosi 603,8mm.przy 225/45/17 srednica bedzie 634,3mm czyli odleglosc opona nadkole zmniejszy sie o 15,2mm tak wiec duze szanse ze podejdzie ale sam musisz pomierzyc i pamietaj o obciazeniu na nierownosciach,ja przeskoczylem z 205/60/16 na 225/40/18 w innym aucie i poza tym ze 18 ladnie wygladaja i lepiej trzymaja na zakretach to gumy hucza,na deszczu dluzej hamuja,przy duzych predkosciach wieksze spalanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Matung123

Witam, mierzylem troche nadkole, i przy skrecie na maxa na profilu 45 w dolnym nadkolu mogloby haczyc, teraz przy skrecie na maxa przy profilu 40 przy lysawych oponach, ledwo co mi palec na wysokosc wchodzi, takze zostaje przy profilu 40, ale nie wiem dalej co do szerokosci, przy 215 i skrecie na maxa od strony wewnetrznej w nadkolu dostaje mi ok 1 cm, takze przy 225 zakladajac ze dojdzie po ok 0,5 cm po obu stronach powinno byc chyba ok??

Co o tym sadzicie??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega wie co oznaczaja cyferki w rozmiarze opon ??

pierwszy np 225 to szerokosc w mm (czesto sie nie zgadza z realnymi wymiarami)

drugi np 40 to procent szerokosci opony (40 % z 225 latwo policzyc - dla 215 40 % wynik bedzie inny ;)

trzeci to rozmiar felgi i tego chyba tlumaczyc nie trzeba

 

jesli zmienisz tylko szerokosc

a zostawisz taki sam profil np z 215/40 na 225/40

to opona bedzie szersza i wyzsza

qa co z tym sie wiaze ??

moze nie wejsc w nadkola (sam napisales ze masz malo miejsca)

 

wtedy trzeba dac mniejszy profil np 225/35 albo nawet 30

a to sie wiaze z wyzsza cena w wielu przypadkach

i latwiejszym uszkodzeniem opony i felgi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Matung123

Witam, mierzylem troche nadkole, i przy skrecie na maxa na profilu 45 w dolnym nadkolu mogloby haczyc, teraz przy skrecie na maxa przy profilu 40 przy lysawych oponach, ledwo co mi palec na wysokosc wchodzi, takze zostaje przy profilu 40, ale nie wiem dalej co do szerokosci, przy 215 i skrecie na maxa od strony wewnetrznej w nadkolu dostaje mi ok 1 cm, takze przy 225 zakladajac ze dojdzie po ok 0,5 cm po obu stronach powinno byc chyba ok??

Co o tym sadzicie??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego

czytasz co sie do Ciebie pisze

czy dublujesz posty dla checy ??

dwa razy to samo wrzuciles !!!

20 minut roznicy

wiec nie mow mi ze niechcacy kliknales dwa razy w enter

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiem jak sie oznacza oponki,znalazlem wzor na obliczenie wysokosci gumy bo tylko o nia chodzi jesli felga zostaje

 

d=dr+2*h=dr+2*Sn*ar gdzie:

 

d - średnica zewnętrzna opony

dr - nominalna średnica felgi

h - wysokość przekroju opony

Sn - nominalna szerokość przekroju opony

ar - wysokość profilu

 

Dla przykładu, spróbujmy obliczyć średnicę zewnętrzną dla rozmiaru 195/65 R15

dr=15 * 2,54

Sn=195

ar=0,65

d= 381+2*195*0,65 = 634,55 mm.

 

Średnica zewnętrzna opony dla rozmiaru opony 195/65R15 to 634,5 mm

 

jesli wysokosc ci gum ci podejdzie a szerokosc niebardzo to mozesz podkladki dystansowe zastosowac ale czy jest sens?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtekcichy nie do Ciebie pisalem z tym ''znaniem sie na cyferkach''

 

wzor dobry ,ale szybciej i latwiej wpisac odpowiednie dane w kalkulatorze opon

google znajdzie kilka z nich w 5 sekund

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Matung123

Sory Gawlak, mialem kilka for otwartych i nie tu wkleilem gdzie trzeba :confused:

 

Kusi mnie wieksza szerokosc opony np.225/40R17 ale rzeczywiscie moze byc lipa i przy skrecie mogloby lekko trzec, nie wiem przemysle to wszystko ale chyba zostane jednak przy 215/40r17 ( z takimi oponami kupilem Cali ). Szkoda ze akurat nikt nie jezdzil z oponami 225/40r17. Pozdro

 

fole fele:d

post-8504-0-92837900-1325102481_thumb.jpg

post-8504-0-63083800-1325103086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności