Skocz do zawartości

Szarpanie przy zmianie biegów


Gość Solaris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Corsa C, 1.2 12V 75KM, 80kkm, benz.

 

Przeglądałem forum, ale nie spotkałem się z opisem takiej sytuacji.

 

Mam wrażenie, że praca mojego sprzęgła (albo czegoś innego?) odbiega od "normalnej". Ciężko jest zmienić biegi i tak zwalniać sprzęgło, by nie było to odczuwalne w samochodzie/nie towarzyszyło temu lekkie "uderzenie". Nazwałby to twardością sprzegła, podczas gdy w innych znanym mi pojazdach jest ono raczej miękkie, amortyzujące nawet szybkie zmiany biegów i - nazwijmy to - niecierpliwość kierowcy :)/>/>/>/>/>/>/>/> Dodam, że sprzegło nie ślizga się, "łapie" w podobnym miejscu, poziom płynu jest nieco poniżej max. Pedał chodzi b. płynnie i całkiem lekko.

"Uderzenia" są szczególnie odczuwalne przy zmianach biegów 0->1, 1->2, ew. 2->3.

 

Co ważne, przez długi skok sprzęgło b. delikatnie łapie, by od pewnego momentu na b. krókim odcinku w pełni załapać.

Inna ciekawostka - przy redukcji biegów pracuje mięciutko, nic nie słychać i nie czuć, jest ok. Ponadto, jeśli wrzuciłbym bieg, następnie luz i jeszcze raz ten sam bieg, to wtedy też sprzegło zachowa się prawidło (miękko).

 

Na luzie i przy odpuszczaniu pedału sprzegła, słychać pod maską lekkie stuknięcie/tyknięcie. Nie czuć tego jednak w pojeździe.

 

A teraz kilka stylów jazdy i zachowanie się sprzęgła(?):

 

1) Szybka zmiana biegów - szybkie zdjęcie nogi ze sprzęgła ->/>/>/>/>/>/>/> mocno odczuwalne uderzenie silnika o coś i tym samym szaprnięcie nadwozia. Przy 3->4 i 4->5 jest ok (tj. miękko). W "normalnym" samochodzie szybkie zdjęcie nogi ze sprzęgła powoduje silne "bujnięcie", ale nie czuć ani nie słychać żadnego uderzenia.

 

2) Normalna zmiana biegów. Loteria. 0->1 i szczególnie 1->2 - na ogół (90%) uderzy i lekko szarpnie. Jak pisałem - przy redukcji biegów lub ponownym wrzuceniu tego samego problem na ogół nie występuje.

 

3) Wolna zmiana biegów (a właściwie "chirurgiczna"). Nie dość, że irytująca i niebezpieczna (większa koncentracja na kontroli nacisku nogi na pedał, niż na drodze i kierowaniu pojazdem), to też wcale nie gwarantuje płynnej zmiany biegów (tj. bez stuknięcia) na 1->2. Natomiast ruszyć (0->1) można, bez żadnych niepokojących dźwięków.

 

Epilog: Podczas jazdy, gdy dotknę stopą pedału sprzęgła czuję:

1) Regularne uderzanie (tak, jakby od spodu coś uderzało dosyć szybko w pedał) ->/>/> na ogóle wtedy biegi wchodza bez szparpnięć i jest ok.

2) Na ogół towarzyszy uderzanie jak powyżej plus ogólnie wibrowanie/"tarcie" (można to porównać do... zużytego/zapiaszczonego łożyska). Wtedy wiadomo, że przy kolejnych zmianach biegów będzie uderzało.

 

Z tego co mi kiedyś (jakieś 10kkm temu) zgłaszano w serwisie, to wyrobione są jakieś "drążki" (?) w skrzyni biegów. Jednak mówiono, że mogą one mieć wpływ tylko na łatwość wrzucania biegów (prócz czasami blokującego się R, to nie narzekam na nią), jednak nie było mowy o szarpaniu przy zmianie biegów na niskich przełożeniach.

Była też wymieniana poduszka silnika (zużyta).

 

Co obstawiacie? Sprzęgło? Corsiarka ma niecałe 80kkm i nie chce mi się wierzyć, żeby już wyzionęło ducha (fakt, ok. 50kkm zrobiła kobieta, ale raczej przy poprawnej technice jazdy). Tak czy owak, będę musiał pojechać do serwisu z tym problem :mad:/>/>/> , ale chciałbym poznać Wasze zdanie; może ktoś kiedyś spotkał się z podobnym przypadkiem.

 

Czy brak dwumasy może powodować, że sprzegło ma niską kulturę pracy; jest tak twarde?

Edytowane przez Solaris

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość boniek1993

Mam idealnie taki sam problem jak opsałeś, identyczne objawy, w zeszłym roku miałem wymieniane sprzęgło, przejechałem na nim 9tys tylko i nadal mam takie objawy jak przed wymianą wieć nie pomogło.Wiem że w starym były wyrobione te 4 sprężyny na sprzęgle, mechanik uważał że to jest przyczyną.Denerwujące jest to jeżdzenie z idealnym puszczaniem sprzęgła.Ostatnio podniosłem samochód kręciłem kołem na biegu i dźwięk wydobywał się właśnie jakby ze sprzęgła.Jak bedziesz jechał na 5 biegu gdzieś z 60km/h puść gaz i wdepnij, trzymaj rękę na gałce od biegów i zobacz czy się rusza i napisz co zaobserwowałeś

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość boniek1993

Rozrząd miałem wymieniany waraz ze sprzęgłem, ale obiło mi sie takie coś o uszy jak "luzy na wale" ale nie wiem czy to może być to

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...).Jak bedziesz jechał na 5 biegu gdzieś z 60km/h puść gaz i wdepnij, trzymaj rękę na gałce od biegów i zobacz czy się rusza i napisz co zaobserwowałeś

Zaczyna odczuwalnie "terkotać" na pedale sprzęgła. Natomiast auto przyśpiesza płynnie.

 

U mnie komputer nie wykazuje żadnych błędów, rozrząd nowy, więc też raczej to nie to...

Edytowane przez Solaris

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilka szybkich i mało delikatnych zmianach biegów, przestało sprzęgło szarpać (tzn. można zmieniać biegi tak, by było zupełnie niedoczuwalnie), natomiast nasiliło się nieco zjawisko "terkotania" pod pedałem sprzęgła.

 

silnik do wymiany

 

Bez przesady ;)

Edytowane przez Solaris

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość boniek1993

U mnie jest tak jak się jedzie na 1, wrzuci się 2 i szybko się puśći sprzęgło to słychać takie terkotanie 3 razy(tak jakby w tym czasie skrzynia się dobrze złączyła z silnikiem)i strasznie szarpie występuje to też z 2 na 3 bieg i czasami z 3 na 4.Dodam że wsadziłem z tego powodu inna skrzynie bo myślałem że to przez nią i nowe sprzęgło i nadal jest o samo, ręce mi już opadają.Może tak musi być, poprostu może dobrze słychać pracę tych wszystkich trybików i innych pierdół, no nie mam pojęcia już.I dodam że jak jade na pierwszym biegu puszcze gaz i wolno wcisnę sprzeło to słychać takie jeb***cie za przeproszeniem, uderzenie takie, zaś jak zrobi się to szybko to jest gitara.A i przypomniało mi się, jak kiedyś dowaliłem chyba z 10 worków z cementem, samochód nieźle dociążony to jechało się dobrze, nic nie szarpało, nic nie stukało

Edytowane przez boniek1993
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności