Skocz do zawartości

odnosnie oleju


Gość zabad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem ze tematow o olejeach jest nieskonczona ilosc. Ostatnie dwie godzinki wertowalem historie i nie moglem znalezc odpowiedzi na moje pytanie.

Nie chodzi mi o marke ani o oparametry bo to juz wysztko wiem.

Chodzi mi o klase lepkosci :

5w30 czy 5w40

5w30 jest olejem utrzymujacym swoja lepkosc do temperatury 20 st na zew , co sie stanie jak temp przekroczy 20 st, jak wiadomo idzie lato i temp moga poszybowac do ponad 30 st.

Czy nie lepiej wtedy zalac 5w40 ktory jest do ponad 30 st ? czy nie ma to znaczenia

Pytam sie poniewaz wiekszosc producentow olejow jak i ASO poleca lac 5w30

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Cześć

 

Pierwsza liczba przed "W"...np 0,5,10,15 itd określa jak płynny jest olej w zimnym silniku.Czyli im niższa jest ta wartość tym bardziej płynny jest olej w niskich temperaturach.Silnik lżej się obraca w zimie a jednocześnie szybciej dociera do jego elementow i je smaruje.Liczby po "W" to jego płynność w wysokich temperaturach.Im niższa jej wartość tym lżej dla pracy silnika,zachowując jednocześnie odpowiednie właściwości smarne.Im wyższa liczba po "W" tym bardziej gęsty olej w wysokich temperaturach.Jest głównie zalecany do silników pracujących w bardzo ciężkich warunkach pozostawiając na elementach silnika tkz filtr olejowy który zapobiega jego zatarciu.

Edytowane przez Natan

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to wszystko rozumiem, mi chodzi czy jesli latem jest ponad 30 st a mam olej 5w30 ktory jest do 20 st to czy olej nie robi sie zbyt wodnisty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://opel.dixi-car.pl/doc/instrukcje/Instrukcja-Opel-Astra-III.pdf strona 232

 

Klasy lepkości oleju silnikowego
Dopuszczalne są oleje tylko
o następujących klasach lepkości:
SAE 5W-30, 5W-40, 0W-30 lub
0W-40.
Klasa lepkości SAE dostarcza
informacji o gęstości oleju.
Olej o kilku klasach jest określany
dwoma oznaczeniami. Pierwsze
oznaczenie, zakończone literą W,
wskazuje lepkość w niskich
temperaturach, a drugie oznaczenie
wskazuje lepkość w wysokich
temperaturach. Odpowiednią klasę
lepkości należy wybrać w zależności
od minimalnej temperatury otoczenia.
■ Do -25 °C:
SAE 5W-30 lub SAE 5W-40
■ Poniżej -25 °C:
SAE 0W-30 lub SAE 0W-40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lej 5w30 olej o niskiej lepkosci i zapewnia male opory podczas pracy

To tez oszczedzasz na paliwie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko ze nie ma znaczenia czy temperatura jest +30 czy +20 na zewnątrz. Silnik i tak ma przecież temperaturę około 90 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszek 398

 

 

 

 

W czasach gdy priorytetem dla producentów jest wpisanie jak najniższego spalania i emisji CO2 w folderze reklamowym i spełnienie kolejnej normy EURO, to zalecania odnośnie oleju stały się kompromisem pomiędzy faktyczną ochroną silnika, a tzw. ekologią.

 

Dodam tylko ze nie ma znaczenia czy temperatura jest +30 czy +20 na zewnątrz. Silnik i tak ma przecież temperaturę około 90 stopni.

Bzdura!!!

Podczas gdy Ty widzisz wskazówkę wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej stojącą jak zaczarowana na 90stopniach,

to olej w silniku w zależności od warunków jazdy może mieć zarówno70-80stopni jak i 130-140stopni.

Edytowane przez leszek 398

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te oznaczenia po "W" to dla wysokich temperatur. @0 czy 30 stopni na plusie to cyba nie sa wysokie temp. Tu chodzi o wytryzmalosc oleju takze w wysokich temperaturach ( keidy dziala naniego ogien i gorac z komory spalania. Dlatego tez 5W30 np stosowane sa dosc czesto w silnikach z dpf zeby sie ladnie wypałał w wydechu. Odolnie na nasz klimat te oleje 5W40 czy 30 to sa i tak grubo ,grubo przesadzone. Wystarcza na nasze warunki spokojnie 10W40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to wszystko rozumiem, mi chodzi czy jesli latem jest ponad 30 st a mam olej 5w30 ktory jest do 20 st to czy olej nie robi sie zbyt wodnisty

Olej 5W30 jest to najlepszy olej w swojej klasie to Twojego auta.Lej smiało i nie wnikaj.Oczywiście pod warunkiem że silnik nie ma ogromnego przebiegu.Jeżeli taki ma to zalecałbym troszeczke gęstszy olej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam niecałe 92 tys więc nie jest strasznie

z tego co mówicie to olej 5w40 jest bardziej gesty od 5w30

mi sie wydawało że ten pierwszy dłużej utrzymuje swoją gęstość w wyższych temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności