Skocz do zawartości

Dziwne stukanie / Kolo dwumasowe


Gość jimmy0981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow!

 

Jestem nowym posiadaczem Vectry C. Kupilem ja z lekkimi objawami zuzycia kola dwumasowego, na polsprzegle lekko "szumi", a na wcisnietym sprzegle slychac jakby kolatanie. Bylem u dwoch mechanikow, obydwoje zgodnie twierdza ze to dwumasa, natomiast zuzycie poki co jest na tyle male, ze mam sie tym nie przejmowac, powiedzieli ze jak objawy sie zwieksza, wtedy przyjdzie czas na naprawe.

 

Co mnie jednak bardziej nie pokoi w mojej Vectrze, to ciezke do wytlumaczenia "stukanie", dochodzace do moich uszu tylko i wylacznie podczas jazdy, na postoju nic nie stuka, silnik chodzi wrecz idealnie. Gazowalem na postoju na biegu jalowym wsluchujac sie w dzwieki dochodzace z samochodu i tez tego stukania nie slyszalem. Problem w pokazaniu tego mechanikowi polega na tym ze raz slysze je bardziej, raz mniej, zdecydowanie najbardziej jest slyszalne na nizszych obrotach (1000-1500) oraz mam wrazenie ze jest bardziej intensywne po pojezdzeniu samochodem przez jakis czas, tzn jak odpalam go rano, jade do sklepu i spowrotem slysze to slabiej, natomiast gdy dluzej jezdze po miescie lub jade gdzies dalej, np w 100km trase to slychac to zdecydowanie mocniej. Co wiecej odnosze wrazenie ze w najwiekszym stadium tego stukania czyli np po godzinnym pojezdzeniu po miescie to stukanie odbywa sie jakby w podobnym tempie co lekka wibracja odczuwalna na pedale sprzegla.

 

Stukanie jest "kompatybilne" z przyspieszaniem oraz zwalnianiem samochodu, czyli np na trzecim biegu podczas przyspieszania slysze to stukanie rownolegle z przyspieszaniem, a gdy puszcze gaz na biegu i samochod zwalnia to stukanie rowniez zwalnia.

 

Zastanawia i martwi mnie to, gdyz niewiem czy jest/moze byc to polaczone z zuzytym i juz zdiagnozowanym kolem dwumasowym czy jest to osobna, zupelnie inna usterka ktora powinienem sie zajac, moze cos ze skrzynia, polosia?

 

Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na dwumas.Ja kiedys pozyczyłem rovera bo moja astra nie miała haka.Po jezdzie ok 150km zaczeło cos stukac.do 1800obr

Gdy dojechałem na miesjce stukot bardzo duzy nawet na wolnych obrotach tłukło.

Na drugi dzień pojechałem do mechanika i cisza nic nie stukało.Mechanik po opisie stukania stwierdził ze to wina dwumasu bo gdy sie rozgrzeje to potarafi głosniej stukac

W drodze powrotnej (przyczepka juz pusta)stukało duzo cisze jak sie rozgrzał.

Kumpel jezdzi juz ponad 1.5 roku i nie stuka.

Takze dwumas moze sie objawiac róznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość popencjusz

ja się przekonałem że takie stukanie nie pochodzi zawsze od dwumasy. Czasem też koło pasowe na wale powoduje że silnik klekocze i jego praca jest bardzo twarda. Szczególnie na ciepłym silniku. DO tego dochodzi też sprzęgiełko na alternatorze. Zanim ruszysz dwumas zdejmij pasek klinowy i odpal auto. Oczywiście ma być rozgrzane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za pomoc panowie. Akurat ostatnio tak sie zlozylo ze auto stalo dwa dni, wiec sie dobrze ochlodzilo, odpalilem po dwoch dniach i przez pierwsze 15 minut jazdy zero stukania, pukania itp, az sie bardzo przyjemnie jechalo, dopiero po okolo 15 minutach zaczelo delikatnie stukac no i potem coraz wyrazniej, wiec to co stuka ewidentnie stuka tylko gdy sie rozgrzeje.

 

Jeszcze ostatnio zauwazylem ze podczas jazdy na nierownej nawierzchni cos mi w tym aucie "dzwieczy", doslownie jakby ktos tamburynem potrzasal :-D Niewiem czy to tez moze byc ta dwumasa, ale wydaje mi sie ze tak bo to dzwieczenie jest bardzo podobne do tego "szumu" na polsprzegle lub czasami tak zadzwieczy jak ruszam z jedynki.

 

No nic, jak bede juz znal pewne rozwiazania tych objawow to napewno dam znac, moze sie kiedys komus przyda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Najszybciej z tego co wiem to dwómasę do wymiany można samemu na ucho przyuważyć ponieważ wydaje ona na rozgrzanym silniku na biegu jałowym na postoju taki charakterystyczny dzwięk jakbyś wrzucił metalowe kulki do szklanki i nią potrząsał takie właśnie trzeszczenie, nawet na you tube z tego co pamiętam jakiś kolega wrzucił filmik jak rozpoznać dwómasę do wymiany.

 

Właśnie znalazłem ten filmik posłuchaj sobie jak słychać charakterystyczny dzwięk dwómasy może to ci pomoże w określeniu czy to taki dzwięk wydaje właśnie twój silnik :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

heh robiłem przegląd przed wyjazdem do Niemiec na 2 miesiące teraz żeby upewnić się że wszystko OK i na odchodnym po przeglądzie mechanik powiedział mi że już słychać dwumasę i tak z 5-10 tys. jeszcze pojeździ. Ponieważ tuż przed przeglądem wszystko było OK i nie zwracałem uwagi na żadne stuki to trochę to zignorowałem. Dopiero po przeglądzie zwróciłem uwagę na stukanie.

 

Dojechałem tym do Niemiec i jest podobnie jak na filmie wyżej, ale znacznie rzadziej, na zimnym silniku przy wrzucaniu jedynki lub wstecznego (stuka dopiero PO naciśnięciu sprzęgła). Nic nie trzęsie i na 5-6 biegu śmiga bez problemu po autostradzie ale ... pytanie czy mogę tym faktycznie jeszcze z np 2-3 tys. zrobić czy jak najszybciej odstawić to do Polski na wymianę? Planowałem, jak już tu jestem (Hamburg) trochę pozwiedzać okolicę i zrobić wypad do Danii na weekend (~ 700 km w obie strony). Ale jeśli mam ryzykować zepsucie auta to wracam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz czy możesz zrobić 2-3 tys.? moim zdaniem nikt ci nie udzieli odpowiedzi twierdzącej bo to przecież twój samochód i to do ciebie należy decyzja. Ryzyko zawsze istnieje a zepsuć się jak wiadomo zawsze może, w najmniej odpowiednim momencie. Wracać dla dwu-masy tylko nie ma sensu moim zdaniem. Ale musisz być przygotowany że w razie awarii tego właśnie koszty naprawy oraz same części będą o wiele droższe niż u nas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności