Skocz do zawartości

Czujnik temperatury płynu chłodzącego


Gość Luccas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dobrze abyś podał jaki silnik.

Ale pewnie ECU załącza wentylatory na podstawie odczytu z czujnika temperatury silnika i nie ma osobnego na wentylatory.

Sprawdź przy termostacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik Z16XEP, wyczytałem że:

 

Do zwiększenia przepływu powietrza chłodzącego służy wentylator napędza­ ny elektrycznie i sterowany w zależności od temperatury. Moment włączenia i prędkość obrotowa wentylatora są określane przez urządzenie sterujące silnikiem na podstawie temperatury cieczy chłodzącej sygna­lizowane] przez czujnik i włączanie następuje przez przekaźnik lub przekaźniki wentylatora chłodnicy.
nie włącza mi się wentylator, na dodatek wczoraj pękł przewód ze zbiornika do pompy. Wymieniany był czujnik który znajdował się po prawej stronie od dołu - stąd moje pytanie gdzie jest czujnik, bo pewności za to nie daję.
Rozumiem, że są 2 czujniki - temperatury cieczy od dołu w okolicach prawej strony i drugi od temperatury silnika zamieszczony w termostacie, tak? Który z nich ma wpływ na załączenie wentylatora?
Edytowane przez Luccas

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"przez urządzenie sterujące silnikiem" i "drugi od temperatury silnika zamieszczony w termostacie" to jedno i to samo :-)

Kolega już potwierdził lokalizacje. :spoko: zostało więc chyba opcomem zrobić test wentylatorów - bo chyba jest taka możliwość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr 35

tu mam obiekcję ale mówię sugeruję się moim. f. miałem problem i w sklepie szukałem czujnika włączenia wentylatora, który jest umieszczony w chłodnicy i to on włącza wentylator i jest kilka typów zależnych od temperatury włączenia. oryginalne są i mają ustawioną książkową temperaturę a są dodatkowe o niższej temperaturze włączenia. ten czujnik pokazujący temperaturę na zegarze w moim mieści się w kolektorze przy obudowie paska rozrządu i on pokazuje temperaturę działania termostatu i widać to jak zacznie działać ok 95 stopni i wskazówka spada w dół. a wentylator w granicy 102 stopni się włączy to już na czerwonym polu. To opisałem jak jest w f. a silnik 1.4 zn

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się jak to jest w twoim samochodzie.

W astrze H tak jak i w G w tym silniku czujnik temperatury jest na obudowie termostatu i podaje sygnał do ECU.

Na chłodnicy też jest czujnik i podaje info o temp. na zegary przynajmniej tak jest w AG.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gabiniusia

Astra H 1.6 benzyna Z16XEP - w tym modelu temperatura wyświetlana jest na podstawie czujnika przy termostacie - czujnik na ujściu chłodnicy służy do załączenia wentylatora - dodam tylko, że standardowa temperatura w tym modelu to 105 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam mam też silnik Z16XEP i pojawił mi się ostatnio błąd p2182 i tak czytam te fora jedni radzą wymienić czujnik przy chłodnicy drudzy ze to czujnik w termostacie a inni jeszcze że to na pewno czujnik za termostatem - podobno jak by szwankował te 1 w chłodnicy to by się wentylator włączał - także co radzicie? i łatwo odnajdę ten czujnik za termostatem? bo jakoś go tak na szybko nie widzialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności