Skocz do zawartości

Prawidłowe opony na felgę 16"


Gość mirekhood

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie opony na feldze 16 cali? Muszą być wzmocnione? O zwiększonej nośności? Serwisówka opla nie przewiduje opon 16", przynajmniej po moim VIN-ie... Dodam że chodzi o letnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć

 

Sam rozmiar 16" czyli średnica felgi to jeszcze nie wszystko.Dochodzi jeszcze szerokość felgi co również jest istotnym rozmiarem przy wyborze opon.Są w necie kalkulatory.Tylko zajrzeć.Można np. na felgę 16" o określonej szerokości x założyć oponę 16" lecz zbyt wąską albo zbyt szeroką.Miałem kiedyś taką sytuację we Fiacie.Kupiłem auto z felgami 14" i oponami 14" lecz zbyt szerokimi (wyglądało to jak efekt platfusa/pływania,góra dobrze leżała a na dole zbyt szeroko co wyglądało komicznie).Nawet dopompowanie większej ilości powietrza nic nie dawało.Czy wzmocnione?.Nie koniecznie.Zazwyczaj stosuje sie takie w dostawczakach,które wożą cieżary.Co wcale nie przeszkadza aby założyć wzmocnioną do osobówki chociaż ze względów bezpieczeństwa czyli mniejszej szansy na wystrzał w trakcie jazdy.Zapomniałem dodać dlatego edytuje.Nie jedno auto rodzinne typu van np.Zafira (prawie autobus) ma na pokładzie czasami więcej kilogramów z pasażerami oraz ich bagażem,niz nie jeden kangur albo inny dostawczak.

Edytowane przez Natan

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek według kalkulatora możesz założyć : 225/55/16.; 205/60/16.; 245/50/16. Tu masz link - http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/205/65r15/.

Jeżeli chodzi o nośność opony to w lecie raczej założył bym wzmocnione, w końcu nasze autka troszkę ważą, wersje XL. Ja mam 15 99 H - czyli do wanów. 225/55/16 mają nośność 95 i 99 te mogły by do sinterki seryjnie podejść.


Natan - Sintra to wan - duży wan.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt:"Natan - Sintra to wan - duży wan".A ja myślałem,że jet to kosiarka do trawy.Zastanów się jak odpowiadasz.Myślisz,że ktoś gada ot tak ?.Bez doświadczeń itp.Wiesz co ?.Wolę Zafirę niż Sintrę.Z racji dostępności części zamiennych,oraz bezproblemewogo serwisu.Opel stworzył Sintrę...fajne autko,Nie powiem.Dla ludzi myślących,lubiących majsterkować oraz eksperymentować.Bez obrazy dla ich posiadaczy..

Edytowane przez Natan

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt:"Natan - Sintra to wan - duży wan".A ja myślałem,że jet to kosiarka do trawy.Zastanów się jak odpowiadasz.Myślisz,że ktoś gada ot tak ?.Bez doświadczeń itp.Wiesz co ?.Wolę Zafirę niż Sintrę.Z racji dostępności części zamiennych,oraz bezproblemewogo serwisu.Opel stworzył Sintrę...fajne autko,Nie powiem.Dla ludzi myślących,lubiących majsterkować oraz eksperymentować.Bez obrazy dla ich posiadaczy..

To fajnie że wiesz (wielu nie wie) - bez obrazy - jak masz doświadczenie to trzeba było pisać o oponkach "XL" a nie o "C"

 

Kolega Mirek pytał o konkret, fabryka wypuściła autko na 15, a pytał o 16.

Mirek czyżbyś zakupił 16 do autobusiku.

Edytowane przez rafalgrzegorz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jeszcze nie mam 16", ale kolega, który zaraził się Sintrą ode mnie nabył takowe ;) Pyta mnie, co tam powinien wsadzić. Znalazłem właśnie rozmiar 225/55r16 z indeksem 95, albo 205/55r16 XL, ale pytam o Wasze doświadczenia, co tam macie wsadzone, bo orłem w temacie felg i opon nie jestem :-D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek ja na 15 mam t/z XL zachowują się dość dobrze, kalkulator posłałem żebyście coś wybrali (chodzi o licznik). Zimówki mam trochę mniejsze 195/65/15 (takie kupiłem z autem) 91 - wyglądają nie najgorzej, ale trzeba pamiętać że mają mniejszą nośność i autka pod full nie pakuje.

205/55/16 - będą jeszcze bardziej przekłamywać licznik, za to 205/60/16 zmniejszają różnicę.


Dopisek XL to do cięższych samochodów. C nie proponuję bo mimo wszystko mamy samochody osobowe.

Edytowane przez rafalgrzegorz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym C to się zgadzam. Są ciężkie i twarde, będzie stała prosto na niepompowanej oponie :D Zresztą indeksy prędkości na C są dużo mniejsze. Wychodzi, że ten 225/55/16 o nośności 95 lub 97 jest najlepszy, dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek dobry wybór. Opony C są do dostawczaków i przy wyższych prędkościach nie są rewelacyjne (miałem okazję wypróbować na innym podobnym wanie ) złe prowadzenie i bardzo głośne. Opony 95 mają 690 kg nośności czyli wystarczy pod sintrę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ololololo....

 

Oczopląsu już żem dostał :) Czyli "w końcu" dajmy na to chcę zakupić oponki w fabrycznym wymiarze 205/65/r15 prędkość max "S" lub "T" bo i tak szybciej nie będę jeździł i nośność "94" bo sintra nie będzie więcej wiozła jak 500-600kg.

 

 

Będzie git?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności