Skocz do zawartości

Sprowadzenie auta z Niemiec od rodziny - jak najtaniej?


lukecz

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać osoby posiadające doświadczenie w temacie

Jak najtaniej sprowadzić auto z Niemiec?

Sytuacja wyglada tak że od rodziny z Niemiec otrzymuję Vectrę B (2001)

Wujek planował przyjechać VB do Polski, wracając zabrać tablice z VB i po wyrejestrowaniu mi je odesłać do PL.

Ale czytałem też że może od razu wyrejestrować w DE auto i w ciągu 3 dni przyjechać do PL (jeśli dobrze zrozumiałem ja też w ciągu 3 dni muszę załatwić papiery wszystkie w PL?)

Poradzicie jak najtaniej sproadzić to auto (rozumiem że akcyzy nie uniknę nawet jeśli auto jest za darmo, ale chodzi mi o inne koszty)

Czy umowę jeśli podpiszemy po polsku i po niemiecku to muszę jeszcze tłumaczyć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

jeśli to twoja rodzina to niech wujek sprzeda ci auto na umowie i zostawi tablice, a ty najszybciej jak możesz przerejestruj. Na czas przerejestrowania będziesz jeździł na tablicach wujka z jego ubezpieczeniem.

On po powrocie zgłosi sprzedaż auta a ty będziesz miał już auto przerejestrowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to twoja rodzina to niech wujek sprzeda ci auto na umowie i zostawi tablice, a ty najszybciej jak możesz przerejestruj. Na czas przerejestrowania będziesz jeździł na tablicach wujka z jego ubezpieczeniem.

On po powrocie zgłosi sprzedaż auta a ty będziesz miał już auto przerejestrowane.

Czyli nie będzie musiał mieć tablic przy wyrejestrowaniu auta w Niemczech?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając życie to w Polsce będą chcieli te tablice zabrać... ale jak wujek przyjedzie to ty możesz od razu przerejestrowac auto...

a wujek zabierze tablice ze sobą

 

Umowa dwujęzyczna polsko-niemiecka wystarczy, bez tłumacza przysięgłego. Na inne dokumenty tak - ale to już sobie sam znajdziesz jak wygląda procedura...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce jak mówisz, że masz tablice to oni je zabierają i odsyłają do Landu z którego pochodzi autko. Tak mówiła mi Pani przy rejestracji autka. Gdy kupowałem jednak przyczepę Niemiec mówił mi, że on te tablice potrzebuje by autko wymeldować.

 

Domniemam, że co Land, UKM to inaczej.

 

Słyszeliście, że w Niemczech nie można już w niektórych landach kupować tablic wyjazdowych, zółtych ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W Polsce jak mówisz, że masz tablice to oni je zabierają

dlatego sklada sie oswiadczenie

ze tablic nie ma (zostaly oddane wlascicielowi)

i problem z glowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok mam już tablice w PL (wuj wyrejestrował auto w DE)

Mam też umowę (z miejscem na datę i cenę)

 

Z tego co się orientuję, to chyba od 2015 nie trzeba już składać wniosku w skarbowm o zwolnienie z VAT-u?

 

Pozostaje jedynie akcyza (dzień po dacie z umowy) - auto jest za darmo w moim przypadku, ale pewnie UC to nie interesuje i pewnie muszę wpisać wartość rynkową samochodu?

Mam uśrednić w jakiś sposób cenę takiego auta np z allegro czy może jest jakiś kalkulator lub strona wyceniająca (auto to VB 2001 kombi, 1,8l)

 

Potem już tylko przegląd (wuj mówił że powinni mi przepisać z jego przeglądu, ale chyba nie miał racji?), kupno ubezpieczenia (kiedy i od jakiej daty potrzebuję ubezpieczenie?) i rejestracja w Urzędzie miasta (Wydział Komunikacji)

Edytowane przez lukecz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz umowę darowizny czy kupna sprzedaży? to po co cena?

jakie masz te tablice?

wartość z np. Eurotaxu, popatrz ile takie auto jest warte u ubezpieczyciela, jak wyliczasz w necie składkę AC.

Teoretycznie niemiecki TuV powinien wystarczyć, ale zawsze znajdzie się jakaś pani niedouczona i każe zrobić dodatkowe badanie, bo np. czegoś nie ma w dokumencie wprost...

Ubezpieczenie - to zależy jakie albo czy masz tablice. Jak auto jest wyrejestrowane to z dniem rejestracji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam umowę kupna-sprzedaży (szczerze mówiąc nie wpadłem że można mieć umowę darowizny :-( )

Czyli chyba muszę wpisać kwotę z eurotaxu

 

Niemiecki przeglad nie jest wystarczajacy w moim UM (dzwonilem i musze zrobic przeglad) - szkoda bo mam go jeszcze waznego przez rok

 

EDIT:

Nie wiem jak uzyskać wycenę Eurotax

Wg AxaDirect, takie auto warte jest 7500zł - trochę dużo jak na tak stare auto

Edytowane przez lukecz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności