Skocz do zawartości

brak mocy, szarpanie, nie wkreca sie powyżej 3000 obrotów - problem z trafną diagnozą


Gość fresfres

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

moja Astra G silnikiem x16xel ma poważny problem, a mechanik po dwóch tygodniach sprawdzania i podawania kolejnych diagnoz rozkłada ręce i mówi "że się poddaje"...

przypadłość samochodu zaczeła się o powolne (powiedzmy w przeciągu dwóch tygodni) lekkiej utraty mocy, następnie na ekspresówce (przy jakiś 140) szarpnęło całą budą i zapalił mi sie Check, ale samochód dokończył trasę - jezdziłem jeszcze ze dwa dni a przy mocniejszym wciśnięciu gazu trochę szarpał, aż odmówił posłuszeństwa... i tak stracił moc że z krzyżowania do 50 km/h rozpedzał się jakąś dwie minuty... nastepnego dnia przejechałem nim około 1km (z szarpaniem) i nie szło dalej jechać - wiec zcholowałem do mechanika

pod komputerem wywaliło błedy EGR i sondy lambda (za bogata/uboga mieszanka)

do tej pory było zrobione:

- wymienione świece - przy wymianie okazało się że jedna lekko zaolejona na gwincie

- wyczyszczony EGR - sprawdzona cewka i potencjometr - teoretycznie ok

pożyczyłem inna astra i pokoleji podmieniałem:

- cewka - brak rezultatów

- EGR - brak poprawy (sterownik dalej wywala błedy EGRa)

- posprawdzane wężyki od podciśnienia

- czujnik wałka rozrządu - brak poprawy

- MAP sensor - brak poprawy

- cała przepustnica - brak poprawy,

- sonda lambda - brak poprawy

Musze dodać że silnik bez problemów odpala, chodzi w miare równo na jałowym, tylko że nie ma w ogóle mocy jak chce sie jechać. Na jałowy maksymalnie wkreca sie na 3000 obrotów po czym opadaj mu powoli obroty pomimo wciśniętego gazu, Przy 3000 obrotów czasem słychać metaliczny stuk...

 

objawy wystepują na PB i LPG - wiec zapchany filtr paliwa czy problem z wtryskami, pompą paliwa nie jest brany pod uwage

 

wiec stanęło że uwalony jest sterownik silnika - kupiłem używkę dałem na zaprogramowanie pamieć z starego sterownika - przełożyliśmy i silnik kreci a nie chce nawet odpalić (nie jest to problem z immo bo kontrolka od immo normalnie gaśnie), wieć z powrotem włożony jest stary sterownik, na nim odpala ale objawy jak wyżej - jedyne co mi i mechanikowi przychodzi, że mój stary sterownik jest uwalony a używka jeszcze w gorszym stanie (pomimo zapewnień kolesia który ją sprzedał oraz zaprogramował, że jest w 100% sprawna), w najbliższym czasie powinienem mieć jeszcze jeden sterownik i go podminie...

 

jeżeli ktoś ma jakieś pomysły (oprócz uwalonego sterownika) to proszę o sugestie,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość harnas1515

Kompresja tłoków i ustawienie rozrządu zostało przez mechanika sprawdzone?

 

Można również wejść kamerą przez świece i sprawdzić prawidłowość domykania zaworów. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadek kompresji nie dał by tak szybkiej i tak dużej obniżki mocy silnika - chyba że na raz w wszystkich cylindrach kompresja spadał prawie do zera..., kompresja sprawdzona i wychodzi podobnie na każdym cylindrze i jest blisko wartości nominalnej

 

ale w dniu dzisiejszym zataskałem astra do innego mechanika, po opowiedzeniu co było robione w u poprzedniego, nowy mechanik w 7 minut postawił diagnozę i w dodatku trafną.... zatkany katalizator, w 1,5h wymienił i astra odżyła....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności