Skocz do zawartości

Z12XE - nie dogrzewa się


Gość tom.par

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

 

Ostatnio zauważyłem, że silnik bardzo długo nagrzewa się. Po przejechaniu 5-10 km (przy temperaturze zewnętrznej ok. 10 st. C) wskazówka ledwo co zaczyna się podnosić.

Osiągnięcie 90 st. jest w czasie jazdy jest niemożliwe. Waha się w granicach 75-80. Na postoju, dogrzewa się do 92 i następuję uruchomienie wentylatora.

 

Termostat i czujnik temperatury wymieniłem na nowe. Problem pozostał.

 

Układ szczelny, bez wycieków. Płyn chłodniczy - koncentrat w proporcjach 50/50 - nie ma więcej niż rok.

Wcześniej nie było tego problemu. Nawet w największe mrozy wystarczyło kilka kilometrów, aby silnik osiągnął temperaturę pracy.

 

Tematy o podobnej treści przeczytałem nie znajdując żadnej konkretnej odpowiedzi. Wszystkie podpowiedzi krążyły w około termostatu i czujnika temperatury. U mnie niestety nie pomogły.

 

Proszę o konkretne podpowiedzi.

 

Dziękuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat wymieniłeś na jaki? Zostało ci sprawdzić jak szybko nagrzewa się rura od termostatu do chłodnicy.Termostat może przepuszczać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat kupiłem kompletny, wraz z obudową - WAHLER 92/107 st. C.
Na opakowaniu znajdowały się jeszcze takie oznaczenia: "Calorstat by Vernet". Zapłaciłem za niego 60 PLN.
To mój drugi termostat tej firmy, a trzeci w tym aucie. Podejrzewam, że ten który wymontowałem w dalszym ciągu jest sprawny.
Stan tacho: 204 kkm (rok produkcji 2004).

Dzisiaj uruchomiłem silnik po przestanej nocy. Faktycznie wąż od termostatu do chłodnicy nagrzewa się jakby szybciej lub podobnie szybko, jak ten od małego obiegu.

Dziwi mnie trochę ten fakt, bo termostat założyłem nowy. Na termostacie tej firmy jeździłem do tej pory przez wiele lat i wszytko działało prawidłowo.

Wydaje mi się to trochę mało prawdopodobne, aby dwa identyczne egzemplarze zachowywały się tak samo - przepuszczały.

Edytowane przez tom.par

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zabezpieczeniu sprężyny (przy wkładzie termostatu) wytłoczony jest napis WAHLER 90/117 stopni. Na kartoniku natomiast "Calorstat by Vernet".

Słuszne zdaje się stwierdzenie, że się nie domyka, czego potwierdzeniem jest szybko nagrzewający się wąż termostat-chłodnica.

Spróbuję podejrzeć poprzez diagnoskop temperaturę rejestrowaną w sterowniku, czy pokrywa się z informacją kierowaną na "wskazówkę".

Kończą mi się pomysły.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszne zdaje się stwierdzenie, że się nie domyka, czego potwierdzeniem jest szybko nagrzewający się wąż termostat-chłodnica.

 

No i to jest powodem reklamacji.Rozbierz go może jeszcze i zobacz czy dolega dobrze na całej płaszczyźnie.Może coś podeszło pod siedzenie i płyn się przesącza?

Edytowane przez adam1954

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat jakości termostatów już trochę tematów jest.

Sam opisywałem jak kupowałem swój - z 4 kompletnych na półce w sklepie dobry był tylko jeden.

Ja kupując sprawdzam przed montażem jak się zachowuje w czynniku - wystarczy odpowiedni termometr i garnek z wodą na gazie.

A pierwsze sprawdzenie w sklepie jak dolega do ścianek gniazda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy sposób na sprawdzenie szczelności to dmuchnąć w termostat(obudowę). Nie ma prawa przepuścić powietrza.

I tak patrząc po cenach w hurtowniach to ktoś to taniej puścił jak jest zakup.Dobre.....

Edytowane przez BENY72

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności