Skocz do zawartości

naprawa oświetlenia foteli z tyłu signum


Rekomendowane odpowiedzi

Gość popencjusz

Witam.
Od pewnego czasu w obydwu moich signum mam problem z mrugającym oraz nie działającym oświetleniem w podsufitce tylnych foteli. Postanowiłem się dziś za to zabrać a że nie nigdzie nie mogłem doczytać się jak to zrobić, postanowiłem zrobić to metodą prób i błędów.
Okazało się że połowę roboty zrobiłem niepotrzebnie a konkretnie bezcelowo zdemontowałem schowki w podsufitce. Po ich zdjęciu okazało się że aby zdemontować cały moduł oświetlenia tylnych foteli należy w pierwszej kolejności zdemontować przeszklenie lampy a następnie od prawej strony z boku lampy znajduję się takie poszerzenie na śrubokręt (rys.2). Należy go tam wsadzić pionowo i podważyć lampę przechylając śrubokręt w prawą stronę auta. Powinien wtedy wyskoczyć cały moduł. Na rys 3 i 4 widać obudowę modułu od góry jak przymocowana jest do podsufitki. Należy uważać na taśmę zasilającą by jej nie uszkodzić bo jest bardzo delikatna. Trzymając za wtyczkę, należy odłączyć taśmę od modułu (rys.1). Bierzemy moduł na stół i przystępujemy do rozbierania. Trzeba zacząć od demontażu obudowy z symbolem lamki i wyjęcia płytki drukowanej z obudowy modułu. Cienkim śrubokrętem lub nożem trzeba podważyć obudowę przycisku dookoła. Niestety to jest dość trudne ale powinien zejść. Obudowa modułu trzyma się płytki drukowanej pomiędzy przyciskami i z drugiej strony płytki w czterech miejscach.

Ważne!

Gdy będziemy zdejmować obudowę przycisku na 99% zejdzie ona wraz z ruchomą częścią przycisku. Po otwarciu wysypią się na stół dwie sprężynki i pręcik odpowiedzialny za zmianę pozycji przycisku zał/wył. Odkładamy je na bok i bierzemy się za czyszczenie styków wewnętrznych (rys. 7). Najlepiej czyścić je delikatnie pilniczkiem i później posmarować "kontaktem" na patyczku do uszu. Później pilniczkiem przeczyścić i odgiąć styki zewnętrzne by lepiej dociskały do styków wewnętrznych (rys. 6). Lutownicą też przegrzać wszystkie luty na płytce by wykluczyć zimne luty.
Teraz składamy wszystko do kupy.

Musimy pamiętać by przy składaniu przycisku sprężynki trafiły na swoje miejsce. Należy włożyć je z jednej strony w tulejki a z drugiej strony w stożkowe szpilki. Jednocześni nożem lub pilniczkiem trzeba lekko przygiąć styki zewnętrzne by weszły do obudowy przycisku. To samo trzeba zrobić z pręcikiem (rys. nr 5) by przylegał do klosza diody led podczas montażu.

Cały wyłącznik należy sprawdzić czy daje się go włączyć i wyłączyć. Gdy to zrobimy, wkładamy całą płytkę drukowaną w obudowę modułu a później wkładamy obudowę przycisku.

Teraz podłączamy taśmę do modułu, wkładamy moduł w podsufitkę i na koniec montujemy przeszklenie.

Efekt murowany! : SMILE :

Udanej zabawy.

post-591-0-76055700-1451497606_thumb.jpg

post-591-0-79780500-1451497628_thumb.jpg

post-591-0-02730200-1451497640_thumb.jpg

post-591-0-75596400-1451497776_thumb.jpg

post-591-0-73824600-1451497777_thumb.jpg

post-591-0-95645200-1451497837_thumb.jpg

post-591-0-37514400-1451497925_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wiktor1987

Czy tylne podświetlenie w Signum zapala się po otwarciu drzwi czy tylko jak się włącza włącznikiem?

 

Po otwarciu drzwi też.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SlaVko_GA

U mnie działa tylko z włączników z tyłu czyli mam coś nie tak. Czy naprawa opisana wyżej może rozwiązać problem? Czasami brakuje podświetlenia tylnego przedziału kabiny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Szukaj na aukcjach internetowych używanych.

Szukałem.narazie brak. Są same tunele. Zapytałem kilku sprzedawców czy mają też wiązki. Czy ta wtyczka wychodzi luźno czy trzeba coś podwadzic ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość popencjusz

Wychodzi luźno jak ją podważysz cienkim śrubokrętem, raz z jednej a później z drugiej strony. To bardzo delikatny element. Nie można dopuścić by po wyjęciu panelu, wisiał on na taśmie, zanim zostanie wypięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności