Skocz do zawartości

Corsa D 1.2 szybki ubytek oleju


Gość Andrzej.62

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Andrzej.62

Witam

Pacjent to CorsaD 2008r.1,2 59KW Z12XEP( Twinpoet)

Krótka historia.

Po zakupie przy 138tys km wymieniłem olej na Mobile ESP fully syntetyk 0W40.

Przy 140 tys założyłem gaz i zaraz potem wymieniłem rozrząd na miarce olej był prawie na max.Niedługo później profilaktycznie wyczyściłem przepustnice i zauważyłem za gumowa rurka odpowietrzająca silnik łącząca pokrywę zaworów z przepustnicą w połowie swojej średnicy była pokryta żółtym szlamem i kapała z niej chyba woda. Wyczyściłem i do tej poty było ok.

Parę dni temu na odcinku ok 2km sprawdzałem max przyspieszenia.

Wczoraj podniosłem maskę i zauważyłem wyciek z pod korka wlewu oleju, wcześniej nigdy tego nie było.Myślałem że zużyła się uszczelka korka, jednak nie, korek ciasno z wyczuwalnym oporem się zakręca.Sprawdziłem poziom oleju i tu moje zdziwienie oleju brak, na końcu bagnetu.

Wcześniej jakieś 2tyś km.temu olej był na max.Skojarzyłem wcześniejsze zatykanie się rurki i wyciek przy dużych obrotach z pod korka i pomyślałem że przyczyną może byś problem z odpowietrzeniem silnika.

Odłączyłem te dwa węże gumowe, od pokrywy zaworów i ten grubszy co idzie do przepustnicy którego niedawno czyściłem, był już ponownie w połowie zaślepiony i też wyleciało pare kropel jak by wody.Drugi wąż ten cieńszy zaraz obok, chyba idzie do kolektora ssącego był całkowicie zatkany, próbowałem dmuchać nic nie szło.

Dodam że samochód nie jest eksploatowany w trybie miejskim,najkrótsze trasy to 20km.a w tym szacie dużo tras po 200-400km.wycieków oleju brak, .

Czy zatkanie tego cieńszego węża pomimo że ten drugi grubszy do przepustnicy był jeszcze drożny mogło spowodować tak istotny problem z odpowietrzeniem wynikiem czego wzrosło ciśnienia i ubytek oleju?

I drugie pytanie które bardziej mnie nurtuje i martwi. Pomimo wymiany oleju, skąd się bierze ta maź co zatyka przewody i na dodatek ta chyba woda,dodam że płynu chłodniczego nie ubywa,termostat sprawny ?

Jeszcze jedno, pomyślałem że może ma to coś wspólnego ze spalaniem gazu ,ale samochód na gazie pracuje bez najmniejszych zastrzeżeń, tankuje na Shellu.

Edytowane przez Andrzej.62

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Pokrywa tam jest plastikowa i może być różnica temp.Pokazywał kiedyś Arkos pokrywę całkowicie zawalona masłem.Ja pierwsze wymieniłbym olej robiąc płukankę.I raczej nie Mobila

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej.62

Pokrywa tam jest plastikowa i może być różnica temp.Pokazywał kiedyś Arkos pokrywę całkowicie zawalona masłem.Ja pierwsze wymieniłbym olej robiąc płukankę.I raczej nie Mobila

Zaleję Valvoline Synpower MST C3 5W30 i płukanka LIQUI MOLY ENGINE FLUSH PŁUKANKA SILNIKA - 2640

 

Tylko przy obecnie wysokich temperaturach i niekrótkich trasach jakie robię, dlaczego, co jest powodem że to masło się zbiera i skąd ta woda, do skrzyni korbowej nie dostaje się świeże powietrze z którego wytrącała by się woda,nawet jakby to że ona w końcu nie odparuje jak olej i cały silnik jest gorący?

Czyli muszę zdjąć pokrywę zaworów i obydwa węże wyczyścić, udrożnić, czy jeszcze coś, może być coś zatkane w kolektorze ssącym?

Czy i co mogę zrobić by to dziadostwo w przyszłości się nie odkładało ?

Edytowane przez Andrzej.62

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej.62

Płynu nie ubywa,odpukać w niemalowane.Jak by mi ubywało, co lepiej nie, to byłbym w domu.

Podejrzewałem mechanika że przy wymianie rozrządu w jakiś sposób mogło się do oleju dostać płyn chł.lub woda.Mechanik stwierdził że spuścił cały olej i na takie rzeczy by sobie nie pozwolił.

Adam podobnie jak Ty mechanik też zasugerował że to może być spadek po poprzednim właścicielu, tylko że ja olej wymieniłem zaraz po zakupie, silnik wcześniej się nasycił wodom jak gąbka, to raczej niemożliwe ?

Edytowane przez Andrzej.62

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej.62

Dobrze przypuszczasz,nie robiłem płukanki. Pokrywa zaworów była ściągana podczas wymiany rozrządu wątpię czy mechanik ją pod tym kątem czyścił,spytam. Ta odma to są te kanaliki, przegrody w pokrywie zaworów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy olej 0W40 jest wskazany dla tego silnika nie powinien być 5W30? Maź to prawdopodobnie jazda na permanentnie niedogrzanym silniku.

Edytowane przez Gość

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej.62

Samochód kupiłem od handlarza, tak że historia samochodu praktycznie mało znana. Na potwierdzenie opinij że silnik mógł być wcześniej zawilgocony wskazywał by jeszcze fakt, otóż na dwóch krzywkach jednego zaworu wałka rozrządy były widoczne zalążki korozji. Także do silnika musiała dostać się wilgoć ,możliwe że silnik długo nie pracował.

Tylko że ja przejechałem nim już ok. 4,5 tys.km dopiero teraz by to wychodziło?


Maź to prawdopodobnie jazda na permanentnie niedogrzanym silniku.

Nie w trakcie mojego użytkowania.

Przeczytaj mój pierwszy post,w jakich warunkach samochód jest eksploatowany.


Czy w samym kolektorze ssącym też mogła powstać jakaś niedrożność, tam gdzie doprowadzona jest ta cieńsze rurka odmy, należy go zdemontować w celu sprawdzenia, bo to z tym trochę więcej roboty ?

Edytowane przez Andrzej.62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności