Skocz do zawartości

Delikatny zgrzyt po wrzuceniu 2 biegu


Gość mathis99

Rekomendowane odpowiedzi

Miałeś snejku rację - coś w skrzyni jest już do wymiany - na jej głównym łączeniu widać minimalny wyciek (czarna plamka średnicy ok 1cm) - w ASO powiedzieli że prawdopodobnie jakieś pierścienie do wymiany lub coś podobnego (nie pamiętam dokładnie jakiego stwierdzenia mechanik użył). Z tego co mówił wywnioskowałem że raczej nie jest to nic poważnego, ale dobrze byłoby się tym zająć w najbliższym czasie.

 

W związku z tym zastanawiam się czy ten delikatny zgrzyt po wrzuceniu 2-ego biegu nie jest czasem związany z nieco mniejszą ilością oleju w skrzyni wynikającą z tego niewielkiego wycieku? Dlaczego tak podejrzewam? Zgrzyt następuje tylko przy rozpoczęciu jazdy i gdy na zewnątrz są niskie temperatury - potem już się to nie pojawia. Czy może zatem być tak że z czasem gdy temperatura oleju wzrasta - ciśnienie wzrasta - zgrzyt się nie pojawia? Może wystarczy wymienić uszczelniacze, dolać/wymienić olej i po kłopocie? Zaznaczam że ze skrzynią poza tym dziwnym zjawiskiem nie ma żadnych problemów, żadnego buczenia, problemów z wrzucaniem biegów itd.

Edytowane przez mathis99

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Po rozgrzaniu oleju jego ciśnienie zawsze spadnie ze wzgledu na zmianę gęstości w temp.

Jedyne co moze miec wpływ na zanik zgrzytania to temp oleju (zwiększenie płynności) oraz to ze później element ktory powoduje zgrzyt jest juz "luzny", lepiej nasmarowany.

Podstawowa sprawa, uzupełnić poziom na max zanim zaczniesz grzebać na poważnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozgrzaniu oleju jego ciśnienie zawsze spadnie ze wzgledu na zmianę gęstości w temp.

 

A o jakim ciśnieniu jest mowa?

Skrzynie manualne są smarowane rozbryzgowo a nie ciśnieniowo...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w oplu było podobnie, jak było zimno minimalnie haczyła dwójka, stan oleju prawidłowy. Po wymianie oleju to samo. Moim zdaniem opel ma mało precyzyjne skrzynie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie o oleju wspomniałem. Przepraszam ze czesto używam skrótów myślowych. Ciśnienia w manualu oczywiscie nie ma bo nie ma co go wytworzyć (brak pompy).

Jak masz możliwość sprawdź olej na opiłki.

Jak wyjeżdżają zgrzytające skrzynie z fabryki to ok, tttm, ale te samochody maja juz swoje lata... Wszystko sie zużywa.

Jedyne pytanie na jakie autor musi sobie odpowiedziec to czy inwestowanie jest warte przyslowiowej swieczki. Koszty naprawy moga byc astronomiczne...

A próbowałeś dla testow np kilka razy wcisnąć sprzęgło przed wrzuceniem 1ki i 2ki?? Czy wtedy tez bedzie zgrzyt na 2ce?

Edytowane przez snejku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość mathis99

Niestety kilkukrotne wciśnięcie sprzęgła przed ruszeniem nic nie zmienia. Nadal zaraz po ruszeniu, po ok. 1,5-2 sekundach jest ten zgrzyt. Chyba nie zostaje nic innego jak oddać autko na serwis i niech mechanicy szukają przyczyny :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Ja u siebie jeszcze problemu nie rozwiązałem, ale muszę zrobić mały update w temacie bo trochę źle oceniłem moment w których ten zgrzyt występuje.

Myślałem że może on mieć coś wspólnego z wrzucaniem 2-giego biegu, ale okazuje się że po prostu gdy po uruchomieniu silnika ruszę i osiągnę dokładnie 20km/h to pojawia się ten dźwięk. I nie ma znaczenia czy prędkość zrobię na 1-szym czy drugim biegu. Na ogół zanim osiągnę te 20km/h to już mam dawno "dwójkę" wbitą, dlatego myślałem że to ma coś wspólnego z drugim biegiem.

 

Znalazłem też przed chwilą informację w sieci, że w Astrach H występowało podobne zjawisko, i że może to być związane z systemem ABS lub nagrzewnicą. Ale czy to prawda?

 

Też tak w kwestii doprecyzowania tego dźwięku, bo wcześniej wydaje mi się że nie do końca dokładnie go opisałem. To nie jest taki typowy zgrzyt jak np. przy źle wrzuconym biegu. Jest zdecydowanie wytłumiony, delikatniejszy - trzeba się trochę wsłuchać żeby go usłyszeć. Na jednym z forów jeden z internautów dość dobrze określił go jako podobny do tego który występował w starych odtwarzaczach CD, które zanim odczytały płytę tak charakterystycznie zawerkotały.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności