Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Zamarznięta sonda lambda?

1.4 66kW 16V Z14XEP lambda sonda katalizator

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   JacekEKU

JacekEKU
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaKutno
  • Model:Opel Astra III
  • Silnik:Z14XEP
  • Posiadasz LPG:NIE

Napisano 11 styczeń 2017 - 21:07

Po pierwsze, nie bijcie, naprawdę trochę się naszukałem i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :-)

Otóż wczoraj zapalił mi się na stałe check engine. W listopadzie pojawił się pierwszy raz ale gasł po zapaleniu silnika. Wtedy wyświetlał się tylko błąd 01410d - uszkodzenie grzałki sondy 2. Stwierdziłem, że poczekam co się stanie, przyszły mrozy, może coś mu się pomyliło. Do wczoraj... bo wyskoczyły kolejne błędy: 042011 - za mała wydajność katalizatora, 013601, 013608, 013608 - za duże/małe wskazania sondy.

Tyle potrafiłem sam ustalić, tylko męczy mnie pytanie czy nie jest to spowodowane następującymi czynnikami: obecnie występujące mrozy -10 do -15 stopni w nocy, +krótkie przejazdy, w których auto nie zdąży się rozgrzać. Nie miałem okazji sprawdzić w trasie, czy porządnie rozgrzany wydech cokolwiek zmienia (spaliny raczej szybko nabierają temperatury).

A pytam, bo nie chcę zostać nadziany przez mechaniora na wymianę katalizatora, chociaż rozważam opcję samodzielnej wymiany sondy, gdy tylko zrobi się cieplej, ale bardziej fachowa diagnostyka by się przydała.

• 0

Użytkownik jest zalogowany Pan Samochodzik

• Użytkownik
  • 1060 postów
  • Model:Opel
  • Posiadasz LPG:TAK

#2 OFFLINE   adam1954

adam1954
  • Zasłużony
  • 7017 postów
  • LokalizacjaOświęcim i okolice
  • Model:Opel Meriva A
  • Silnik:Z16XE
  • Posiadasz LPG:TAK

Napisano 11 styczeń 2017 - 21:30

O sondach jest napisane wiele.Poszukaj w googlach  w jakich temp. pracują.

Najpierw sprawdź wtyczkę i wiązkę sondy 2 a potem się bierz za wymianę.

• 0

#3 OFFLINE   mariuszw

mariuszw
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Model:Opel Astra III
  • Posiadasz LPG:NIE

Napisano 12 styczeń 2017 - 14:31

Jesli chodzi o problemy z odpalaniem to u mnie bylo to spowodowane glownie akumulatorem, za bardzo spadla mu pojemnosc. Dla przykladu gdy ostatnio bylo gdzies rano -20 stopni to nie bylo mowy o wystartowaniu samochodu. Niestety nie jest on garazowany tylko stoi w takiej wiacie na zewnatrz .. jedynie ma przykryte szyby aby nie zamarzaly. U mnie pomoglo wstawianie akumulatora na noc do domu, gdzie sie zagrzal i nastepnego dnia nie mialem zadnych problemow z odpaleniem. Jak chcesz powiekszyc swoja wiedze na temat czujnikow lambda to znalazlem ciekawy artykul gdzie masz wszystko opisane od A-Z https://www.feuvert....-i-uszkodzenia/ Co do samej wymiany to mozna ja dokonac samemu, chociaz w niektorych samochodach nie jest to takie proste. Zawsze pozostaje poszukanie jakichs filmikow na youtube, gdzie jest pelno tego typu wymian wiec juz bedziesz mial latwiej. Pozdrawiam i zycze udanej naprawy.

• 0