Skocz do zawartości

[Astra H] Czy olej może zepsuć silnik ?


Gość HeadShot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas po wymianie oleju ( mniej więcej miesiąc ) coś stuka w silniku i podobno skrzynia cieknie, niby mechanik powiedział że to wina oleju gdyż podobno nie powinno się lać oleju syntetycznego po pół syntetycznym , no ale tak na chłopski rozum przecież jest czujnik który bada gęstość oleju, a olej przecież służy głównie do chłodzenia podzespołów mechanicznych

 

@poprawcie mnie jeśli się mylę! :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

no ale tak na chłopski rozum przecież jest czujnik który bada gęstość oleju, a olej przecież służy głównie do chłodzenia podzespołów mechanicznych

 

A który to czujnik? Tak z ciekawości.

No i fajna teoria.

Do chłodzenia to ja raczej używam płynu chłodniczego.

Olej zaś u mnie służy do smarowania.

Ale może u ciebie jest inaczej.Któż to wie.

 

O stukaniu w XEPach jest milion tematów.

Poczytaj forum a się dowiesz.

 

Mechanik ma swoje teorie może i z praktyki może i z doświadczeń innych.

Na forach są też różne opinie i jest wielu ludzi którzy je obalają na własnym przykładzie.

Edytowane przez adam1954

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej też służy do chłodzenia podzespołów silnika ale to jest jego drugorzędna rola.

Stosuj rodzaj oleju taki jak zalecany jest przez fabrykę a nie przez mechanika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olej to olej. Nie jest istotne jak jest produkowany. To tylko sposob wytwarzania. czujnikoa takowego nie ma jest tylko czujnik poziomu oleju i temperatury. Nawet cisnienia wiekoszosc aut nie ma tak by caly czas bylo widac na kopie jakie jest cisnienie. Jedynie tylko czujnik ktory powoduje zgasniecie lampki po odpaleniu, czyli ze jakies tam cisnienie jest oliwy.

Ze skrzyni jak cieknie to nie ma tez nic do tego olej z silnika bo to dwa osobne osrodki i inne oleje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze – olej nie służy tylko do smarowania ale i również do chłodzenia, a może bardziej właściwie byłoby powiedzieć, do odbierania ciepła z podzespołów silnika. Po to między innymi są na przykład natryski na denka tłoków w jednostkach wysilonych.

A teraz co do mitu który ciągle żyje – zmiana oleju na „wyższy” może doprowadzić do rozszczelnienia silnika. A więc jak to jest. Otóż oleje w swoim składzie zawierają również substancje czyszczące, które mają dbać o czystość silnika od środka. Mają rozpuszczać te osady. Jedne oleje mają ich więcej (uogólniając full syntetyki) inne mniej (pół syntetyki) inne wcale (minerały). Wraz z przepracowaniem takiego oleju ilość tych czyszczących składników spada, dla tego można jeździć cały czas na fullu, ale wymieniać go co 30tyś i okaże się że silnik też będzie w środku zawalony syfem.

 

Ale co do tego rozszczelnienia/popsucia się silnika przez olej. Ja bym to porównał do częstego mycia się. Częste mycie się to jak używanie fulla a niemycie się to minerał. Jak będziesz często się mył to od razu zauważysz że masz jakąś nową ranę na ciele, którą od razu możesz leczyć. Jak się nie będziesz mył i będziesz pokryty grubą warstwą brudu to możesz nie zauważyć że masz ranę a twoje ciało gnije. Ale jak już się umyjesz i zobaczysz swoje obrażenia, to czy oznacza to że przez wodę powstały twoje obrażenia, czy raczej woda uwidoczniła to co działo się pod warstwą brudu. Bród oczywiście również może sam odpaść i uwidocznić obrażenia. Tak więc jak dla mnie nawet jak dochodzi do sytuacji że po zmianie oleju na wyższy powstają jakieś problemy (choć zdarza się to rzadko – ja przechodziłem w swoich autach z minerału na pół syntetyk, i z pół na full i obserwowałem jedynie same plusy), oznaczają ni mniej ni więcej że sam silnik nie był już w dobrym stanie.

 

Trzeba też uważać na duże ilości syfu. Jeśli nasz silnik jest mocno zabrudzony w od środka to może dojść do sytuacji że po zmianie oleju na taki który znacznie nam rozpuszczać syf, będzie tego badziewia w środku tyle że może coś przytkać. Dlatego warto zastanowić się nad jakąś płukanką, albo szybszą zmianą oleju po zalaniu lepszego.

 

Ale oczywiście to tylko moje zdanie i mogę się mylić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Olej też służy do chłodzenia podzespołów silnika ale to jest jego drugorzędna rola.

 

W silnikach z chłodniczką oleju jeszcze bym się zgodził, ale w tym silniku to jest nie drugo ale nawet czwartorzędna sprawa.

Bo według mnie pierwsze jest płyn,potem pęd powietrza a potem jak kto woli

 

 

 

 

Po to między innymi są na przykład natryski na denka tłoków w jednostkach wysilonych.

 

 

Piszmy na temat tego silnika.On nie jest wysilony.Chyba?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"...A który to czujnik? Tak z ciekawości.

No i fajna teoria.

Do chłodzenia to ja raczej używam płynu chłodniczego.

Olej zaś u mnie służy do smarowania.

Ale może u ciebie jest inaczej.Któż to wie...."

 

 

Kolego olej w silniku pełni dwie podstawowe funkcje a. smarowania b. odprowadzania ciepła ;)

Edytowane przez Gość

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A który to czujnik? Tak z ciekawości.

 

Jest coś takiego jak czujnik oleju, gdyż gdy jest go mało bądź gdy jest zużyty samochód sam domaga się wymiany oleju i wyskakuje nam odpowiedni komunikat jak lampa alladyna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności