Skocz do zawartości

Okazanie dowodu Policji


kaliope

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądam ten filmik w Stanach, gościa capnęli za to, że nie chciał okazać dowodu osobistego, a on powiedział, że pokaże jeśli najpierw usłyszy powód zatrzymania. Na to gliniarz powiedział, że przedstawi powód jeśli najpierw zobaczy dowód. A jak to jest u nas? Czy można najpierw żądać powodu zatrzymania? Za nieokazanie dowodu też mają prawo od razu nas zwinąć?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to symptomatyczne czterech białych policjantów wyciąga jednego murzyna z auta i go skuwa... Ciekawe czy gdyby tam w tym aucie siedział biały koleś w marynarce też by tak postąpili? Pewnie nie... Użycie środków przymusu bezpośredniego w RP jest jasno określona w przepisach kiedy i jaka. Jak na razie przynajmniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, po co komu takie rewelacje? Dla mnie jest oczywiste, że skoro ustawa mówi o obowiązku posiadania dowodu, lub udzielenia informacji dotyczących własnych danych personalnych odpowiednim służbom, inna ustawa, bądź rozporządzenie reguluje, kiedy f-sz takiej służby ma prawo żądać takiej informacji, jeszcze inna wskazuje, w jaki sposób to prawo można wyegzekwować... to o czym te dywagacje?

Kiedyś nawet mnie bawiło egzekwowanie przysługujących praw (teraz już emeryt). Jeśli jakiś przekonany o swej bezkarności i nietykalności zawodnik koniecznie pragnął zobaczyć moją legitymację, zwykle odpowiadałem, że umundurowany policjant nie ma obowiązku jej okazywać (zgodne z prawem), po czym dodawałem: "ja w zasadzie jestem kominiarzem, tylko z uwagi na brak atestowanych ubrań roboczych, szefostwo kupiło nam takie"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszek 398

Oglądam ten filmik w Stanach, gościa capnęli za to, że nie chciał okazać dowodu osobistego, a on powiedział, że pokaże jeśli najpierw usłyszy powód zatrzymania. Na to gliniarz powiedział, że przedstawi powód jeśli najpierw zobaczy dowód. A jak to jest u nas? Czy można najpierw żądać powodu zatrzymania? Za nieokazanie dowodu też mają prawo od razu nas zwinąć?

 

 

Ale chyba USA, to nie najlepszy przykład do porównań ;)

Co prawda tą wspaniałą "Hamerykę" znam tylko z obrazka, ale po tym co można zobaczyć 'w internetach' wniosek jest prosty...

Tam pan policjant zawsze ma racje i jakakolwiek próba "przekomarzania się" z "szeryfem" z reguły kończy się z twarzą na ziemi i skutymi z tyłu rękoma, a jeśli pan policjant poczuje się zagrożony i to i całym magazynkiem ołowianych kulek w ciele i kostnicą :rolleyes:

 

No, ale tam obowiązują troszkę inne zasady, w niektórych rejonach tej oazy wolności większość ludzi ma wręcz pier...dolca na punkcie broni palnej :ph34r:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@hak64 która ustawa wymaga posiadania dowodu przy sobie? możesz pokazać?
Miało być okazania (przejęzyczenie). Napisałem jednak:

 

lub udzielenia informacji dotyczących własnych danych personalnych odpowiednim służbom

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na rzecznika, to gościu strasznie mało wygadany. Podjęcie rozmowy przez (nazwijmy go) obywatela z policjantem, spełnia już warunki podjęcia tzw "interwencji własnej" (zwykle to dyżurny wysyła patrol na interwencję). Tu mamy do czynienia z panem, który chciał coś wyjaśnić, dowiedzieć się, uzyskać informację. Zatem mam prawo go wylegitymować, bo mam prawo wiedzieć z kim rozmawiam i komu udzielam informacji. Mało tego, facetowi chodziło o legitymowanie osób wchodzących do sądu. Podjęcie legitymowania w tym przypadku jest nie tylko wypełnianiem obowiązku wynikającego z wewnętrznego regulaminu sądu, ale jest wykonywaniem polecenia. Nie wszystkim może wiadomo, że prokuratura i sąd, to instytucje nadrzędne w stosunku do policji i takie polecenia są wiążące, zwłaszcza dla policjanta delegowanego do pracy w sądzie. Dla mniej zorientowanych - w strukturach policji, istnieje także policja sądowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności