Skocz do zawartości

Wymiana wiązki tylnej świateł Corsa C 1.0 benzyna


Rekomendowane odpowiedzi

Gość tomasz.rak

Dzień dobry!

 

Czy ktoś może wymieniał wiązkę elektryczną w tylnych drzwiach Corsy C 1.0 (2002)?

 

Dochodząca do górnego światła stopu część wiązki pali mi bezpieczniki (zwiera gdzieś do masy). Obecnie wystarczyło ją odpiąć, ale oczywiście problem nie zniknął, chciałbym to zrobić.

 

Przydałaby mi się rada co i gdzie się łączy - po samym schemacie nie dowiem się gdzie i co otworzyć, więc pewnie ze dwa dni zejdzie mi rozbieranie całości na części i próba ogarnięcia. Jeśli będzie trzeba, to to zrobię, ale jeśli ktoś coś... Przyda mi się np. info gdzie się łączy i ile miejsc trzeba rozebrać.

 

Mam ogar elektryki, mogę w razie czego w starej wiązce po prostu wymienić uszkodzone przewody, ale pewnie kupię całą wiązkę używkę i tylko ją posprawdzam (mniej roboty).

 

Co do diagnozy - wyeliminowałem po kolei wszystkie inne opcje. Palony był tylko bezpiecznik 25, odpinałem kolejno wszystko - łącznie z czujnikami hamowania. Dopiero po odpięciu górnej lampy stopu i zdecydowanym poruszaniu górną częścią łączenia które jest na zdjęciu (wiązka idzie tam od karoserii do klapy) problem zniknął. Podejrzewam, że gdzieś tam wiązka jest przetarta. Domyślam się też, że idzie tam więcej rzeczy, np. od wycieraczki.

 

Jeśli nie będzie info w tej kwestii - ostatecznie spróbuję po prostu dorzucić dwa przewody od lewego tylnego światła i połączyć z górnym.

 

Będę bardzo wdzięczny za każdą radę. :)

post-53914-0-46583600-1514387514_thumb.jpg

Edytowane przez tomasz.rak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz.rak

Dziękuję za podpowiedź.

 

Znalazłem dyskusje tu:

http://forum.opel24.com/topic/57168-nie-grzeje-tylna-szyba

oraz tu:

http://forum.opel24.com/topic/73855-wycieraczaka-tylnej-szyby-meriva/

ale nie znalazłem więcej postów w których się udzielasz w tym zakresie, jeśli coś pamiętasz, to będę wdzięczny.

 

Niestety - dyskusje nie odpowiadają mi na pytanie w ilu miejscach wiązka jest połączona. Kiedy podnoszę plastik klapy, to widzę że wiązka jest od grzania szyby, silnika wycieraczki, zamka, dodatkowego światła stopu oraz płynu. Czy dobrze rozumiem, że z kolei od harmonijki do słupka tylnego od strony kierowcy prowadzi tylko jedna kostka?

 

I skoro będę już wymieniał całość, to muszę od razu odpiąć i podpiąć przewód płynu spryskiwacza - czy mogę go jakoś tam przełożyć potem przez tę wiązkę, czy muszę to zdemontować gdzieś głębiej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kostkę u góry słupka lewego tylnego.

Od niej wiązka idzie przez przelotkę do kostki w klapie i do lampy trzeciej stopu.

Więc aby wyjąć tą wiązkę musisz zdjąć osłonę słupka ,zdjąć osłonę klapy tylnej.

Odpinasz kostkę na słupku.

Odkręcasz trzeci stop(dwie nakrętki na klucz 10)

Odpinasz wężyka spryskiwacza od trzeciego stopu .

Odpinasz przewód od trzeciego stopu.

Odpinasz kostkę w klapie (jest w połowie wysokości klapy po jej lewej stronie).

Do tej kostki przywiązujesz sznurek aby potem nim wciągać ponownie wiązkę(siedzi w ciasnym tunelu w klapie i może być bez sznurka problem).

Plastikowe tulejki od przelotki wyjmujesz(trochę podważania i szarpania jest ale nie jest to za duży problem)

No i wymiana przewodów na nowe.

Ja wydłużyłem przewody o ok. 10 cm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz.rak

Masz kostkę u góry słupka lewego tylnego.

Od niej wiązka idzie przez przelotkę do kostki w klapie i do lampy trzeciej stopu.

Więc aby wyjąć tą wiązkę musisz zdjąć osłonę słupka ,zdjąć osłonę klapy tylnej.

Odpinasz kostkę na słupku.

Odkręcasz trzeci stop(dwie nakrętki na klucz 10)

Odpinasz wężyka spryskiwacza od trzeciego stopu .

Odpinasz przewód od trzeciego stopu.

Odpinasz kostkę w klapie (jest w połowie wysokości klapy po jej lewej stronie).

Do tej kostki przywiązujesz sznurek aby potem nim wciągać ponownie wiązkę(siedzi w ciasnym tunelu w klapie i może być bez sznurka problem).

Plastikowe tulejki od przelotki wyjmujesz(trochę podważania i szarpania jest ale nie jest to za duży problem)

No i wymiana przewodów na nowe.

Ja wydłużyłem przewody o ok. 10 cm.

 

Bardzo dziękuję! Teraz będzie z górki!

 

Zapytam tylko o jedno - czy czymś podklejałeś albo dodatkowo uszczelniałeś wężyk od spryskiwacza, czy on będzie trzymał sam po ponownym podpięciu? Tzn. wydaje mi się u mnie być dość sztywny (ma swoje lata) i trochę się obawiam o stratę szczelności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość tomasz.rak

Jeśli to komuś się przyda w przyszłości - cała wiązka na pewnym serwisie aukcyjnym używana wyniosła mnie jakieś 20 zł. Oczywiście można połatać tę wiązkę i też będzie chodzić. Załączam za to informację ile jest generalnie miejsc do których trzeba wiązkę podpiąć. Jeśli ktoś będzie chciał, załączę więcej zdjęć.

 

Klapa to cztery śruby, oraz zatrzaski które schodzą po delikatnym podważeniu. Wężyka nie podcinałem, ale trzeba było go wciskać do wiązki. Reszta to po prostu odpięcie i przypięcie elementów wiązki, żadna filozofia, nie trafiłem na dodatkowe problemy.

 

Temat rozwiązałem tak, że gruby sznurek stylonowy (taki jak od snopowiązałki ;) ) przywiązałem do każdego elementu i jak wyciągnąłem elementy wiązki, to mogłem je od razu elegancko potem wciągnąć do środka (nie wiem czy to jest jasne).

 

Tak czy siak - dziękuję bardzo wszystkim za pomoc!

post-53914-0-40080000-1516093041_thumb.jpg

post-53914-0-00422800-1516093189_thumb.jpg

post-53914-0-53665800-1516093199_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności