Skocz do zawartości

Astra H - Z16XEP - gaśnie na luzie


Gość wowu84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy wątek tutaj;

mam problem z Opel Astra H r.2004 silnik Z16XEP – tylko benzyna, nie ma inst. gazowej.

Silnik gaśnie gdy wrzucam na luz, czasami po kilku kilometrach, czasami po więcej. Gdy zgaśnie, mogę go od razu odpalić z kluczyka gdy się zatrzymam, lub gdy się jeszcze toczę puszczam sprzęgło wrzucam bieg i silnik zapala.

Z odpaleniem nie ma absolutnie żadnych problemów na razie. Auto gaśnie w momencie, gdy puszczam gaz, wrzucam luz i hamuje, obroty powinny spaść do jałowych, a tymczasem wskazówka obrotomierza przelatuje przez obroty jałowe bez żadnego drgnięcia i silnik gaśnie, zapalają się standardowe kontrolki dla położenia kluczyka w zapłonie, potem jak wyżej odpalam auto bez problemu. Po kilku zgasnieciach na czerwonym swietle, potrafi już nie gasnąc do końca jazdy przez następne 15-20 km.

Brak jakichkolwiek błędów, check engin się NIE zapala, kluczyk serwisowy też się nie zapala. Jeździłem dziś z mechanikiem z podpiętym kompem (chyba tech) podczas jazdy, auto zgasło w czasie jazdy kilka razy i nie wyłapało żadnego błędu… a inne parametry były wg mechanika ok.

Można przyjąć, że problem występuje przy nagrzanym silniku, choć tu bym był ostrożny.

Mechanik powiedział, że nie ma od czego zacząć i żeby czekać, aż zapali się jakiś konkretny błąd, żeby nie wymieniać na darmo dobrych części, a pierwszy raz ma z czyms takim do czynienia.

Dodam, że poprzedniego dnia zatankowałem auto prawie na full, a następnego ranka po około 8-10 km pierwszy raz zgasło i gasło co chwilę, więc podejrzenie padło też na paliwo., dziś wieczorem usłyszałem, że auto leciutko popiarduje z wydechu (czego nie było)na jałowym jeśli nie zgasnie to leciutko pływają obroty, natomiast silnik na wyższych obrotach pracuje równo.

Około 8msc temu były wymieniane świece i listwa zapłonowa, bo wypadały zapłony (tu komp[uter sygnalizował błąd).

Również był pomysł, że sterownik silnika szwankuje.

Dzieki z góry za rady i sugestie

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepustnicę bym zamoczył na noc w nafcie. Wygląda, że to jej działka, bo

 

 

na jałowym jeśli nie zgasnie to leciutko pływają obroty

 

W starszych typach silników odpowiadał za to silnik krokowy. W tym aucie jego rolę pełni przepustnica.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyrzuciło mi błędy, zapalił się check i kluczyk serwisu.
Błędy wypedałowane:
ECN 030000
ECN 030400
ECN 040063
ECN 000000

 

Macie Panowie jakieś sugestie, co to może być?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Check zniknal sam po kolejnym odpaleniu.

Astra dalej gasnie po okolo 20 minutach jazdy gdy sie rezgrzeje. Zgasnie kilka razy, a potem sie poprawia. Później moze pojawic sie blad egr i wypadanie zaplonu.

-Czy moze byc temu winne kiepskie paliwo?

-Czy może to byc sterownik silnika?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to tak.

Dostałeś porady to nie snuj domysłów tylko po kolei eliminuj to co napisał Arek .

Nie pomoze to będziemy szukać dalej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się przyglądnął czujnikowi wału oraz EGR czy nie zacina się na otwartej pozycji

 

Co prawda w Astrze F, ale mechanik czyścił mi przepustnicę i EGR - od tego momentu auto nie gaśnie na luzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem film z jazdy i poskładałem w jeden krótki przedstawiający problem. Brak Check engin. Pozostały opis pod filmem na youtube.

https://youtu.be/xw5lclMCyz8
https://youtu.be/DqrV6qKhT7M

Dodatkowe problemy oprócz gaśnięcia:
- Czasami podczas jazdy mrygnie mi kontrolka od poduszki, tak z 2xdziennie, albo i rzadziej
-Raz się zdarzyło, że na zgaszonym silniku i bez zaplonu poscilem reczny hamulec, a astra mrygnela 2xswiatlami awaryjnymi.
-Zdarza sie ze, gdy zgasze swiatła mijania na zapalonym silniku to dalej sie swiecą, gasną po okolo 10 sek gdy zgasze silnik i wyjme kluczyk.
-Czasami na tablicy rozdzielczej nie swieci sie kontrolka od swiatel mijania, pomimo ze swiatla sie palą.
Sterownik silnika MT35E po regeneracji (myslalem, że pomoże, ale niestety nie pomoglo). Może trzeba założyć "nowy" inny sterownik?

Edytowane przez wowu84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności