Skocz do zawartości

objawy zdychającej turbiny cdti


Gość wild_elk

Rekomendowane odpowiedzi

witam, nawet boje sie myślec o tym o czym będę pisał ale kiedyś trzeba :) mianowicie jakie mogą byc objawy padającej turbiny, poza spadkiem mocy, głośnym dźwiękiem - świstem czy jakby tego nie nazwac, kopceniu na luzie po odpaleniu, u mnie corsa kopci na czarno przy konkretnym bucie, start spod świateł, czy pedał do podłogi na autostradzie, oleju po 10 tyś ubyło około 200-250 ml, w czasie mocnego przyśpieszania moja mała kopci na czarno czyli olej z silnika nie dostaje sie do turbiny bo wtedy kolor byłby siwy/niebieskawy jak tego nie nazwac i uszczelniacze byłby do wymiany, słysze świst ale taki nie za mocny, mocy nie brakuje, ale denerwuje mnie to kopcenie, czy może to byc coś o turbiny - nie dostarcza odpowiedniej ilości powietrza do silnika i mieszanka nie spala się tak jak powinna ? czytałem jeszcze o tym,że może to bys wina zbyt bogatej mieszanki, która nie jest spalana czyli co przesiąśc się z ultimate na zwykły ON z BP ? i ewentualna regeneracja turbiny, na czym ona polega? chodzi o usunięcie nagaru z łopatek i wnętrza, albo wymiane wirnika w przypadku pokrzywionych łopatek tak ? i czy jest to opłacalne czy lepiej kupic nowe turbo w dobrym stanie z rozbitka o niskim przebiegu albo z popularnych anglików, które idą na częsci ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oleju po 10 tyś ubyło około 200-250 ml,

Niekoniecznie musi to być zaraz turbina. Najważniejszym objawem zużytej turbiny jest spadek mocy i ................duże zużycie oleju, a u Ciebie ono nie występuje :) Elementem który się zużywa w turbo jest m. in. ułożyskowanie wałka, co powoduje powstanie luzu, przez który olej przedostaje się do wydechu. Aby zweryfikować wstępnie stan turbo odkręć od niej rurę wydechową i sprawdź ręcznie, czy jest wyczuwalny luz na wałku turbiny, Jeżeli tak to będzie Cię trochę kosztować :)

w czasie mocnego przyśpieszania moja mała kopci na czarno

Jeśli dodanie gazu skutkuje kłębami czarnego dymu to świadczy o niedomaganiu układu wtryskowego. Do regulacji lub wymiany mogą kwalifikować się końcówki wtryskiwaczy, pompa wtryskowa lub uszkodzony może być układ recyrkulacji spalin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, jutro sprawdze luz na wałku turbiny bo dzisiaj nie mam czasu ale mam nadzieje, że go nie będzie :) co do układu wtryskowego to jutro zadzwonie i umówie sie na sprawdzenie silnika pod komputerem, może coś wykaże a jesli nie to do mechaniora i niech to sprawdzi, erg był czyszczony jakieś 6 tyś km temu. W przypadku luzu na wałku całe turbo kwalifikuje się do wymiany czy można to jakoś naprawic bez wymiany całej turbiny, ktorej bardzo chciałbym uniknąc :) Samochód ma przjechane 104 tyś a kopcenie zaczęło się ujawniac przy 101-102 tyś. Poza tym opary, które wydobywają się z wydechu mają dośc doniosły "aromat" po prostu wyraźnie czuc diesla, brzydko mówiąc śmierdzi jak ch....era. Ewentualne czyszczenie wtryskiwaczy powinno przynieśc efekt w postaci ustania kopcenia czy może go zregukowac jeśli wtryski byłby mocno zasyfiałe ? Aha jeszcze jedna ważna sprawa, o której zapomniałem napisac, poprzedni właściciel zafundował sobie chip tunning czy jak to zwac, kazał przeprogramowac sterownik silnika, elastycznośc wzrosła a na wykresie na hamowni podobno pokazywało, że ma 90KM, odnośnie momentu to ma chyba 210 Nm, fakt że a elastycznośc w tym samochodzie nie moge złego słowa powiedziec bo czasami są sytuacje na drodze gdzie jedyne wyjście to dodanie gazu, bo na nic innego nie ma już czasu a jak wiadomo każdy chce życ, i wtedy corsina idzie jak strzałka, czy może to coś w programie sterownika sie popaprało i wtryski zaczęły lac za dużo ropy do silnika ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drodze gdzie jedyne wyjście to dodanie gazu, bo na nic innego nie ma już czasu a jak wiadomo każdy chce życ, i wtedy corsina idzie jak strzałka, czy może to coś w programie sterownika sie popaprało i wtryski zaczęły

Zaraz ale napisz czy ty masz comorail?? czy normalnie pompe wtryskową!! ??Bo te wszystkie oznaczenia CDI itp robią sporo zamieszania!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drodze gdzie jedyne wyjście to dodanie gazu, bo na nic innego nie ma już czasu a jak wiadomo każdy chce życ, i wtedy corsina idzie jak strzałka, czy może to coś w programie sterownika sie popaprało i wtryski zaczęły

Zaraz ale napisz czy ty masz comorail?? czy normalnie pompe wtryskową!! ??Bo te wszystkie oznaczenia CDI itp robią sporo zamieszania!

A jest jakiś 1.3 bez CR? tak jak wyżej zostało napisane to fiatowski 1.3jtd.

 

Co do tematu to nie sądzę, żeby dymienie na czarno oznaczało co innego niż wadliwe wtryskiwacze (końcówki).

 

pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrysk tupu common rail, silnik 1,3 CDTI/ JTD ten ze współpracy z fiatem, wersja 70KM, ze zmienionym oprogramowaniem sterownika, a to że coś z wtryskami jest nie ten to ok, o tym tez pomyślałem ale skoro wiem,ze oprogramowanie sterownika było zmieniane to może wtryski są ok a coś w programie jest nie tak

 

[ Dodano: Pon Sie 11, 2008 12:15 ]

tak więc sprawdziłem turbo i luzu za bardzo nie ma, nic się nie kołysze luźno, może miminalny ale to tak prawie nie wyczuwalny, nie wiem może go nie ma a ja panikuje niepotrzebnie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrysk tupu common rail, silnik 1,3 CDTI/ JTD ten ze współpracy z fiatem,

No to slę wyjaśniło Bo w tych systemach Nie ma pomp wtryskowej Tylko zasilania! A może być nawet dwie. I nie ma wtrysków! Tylko pompowtrysk! I tu należy pomierzyć ciśnienia -W tym systemie bardzo ważne! :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie ma wtrysków! Tylko pompowtrysk!

brzoza, wydaje mi się że się chyba mylisz.

Pompowtryskiwacze jest to rozwiązanie rozwijane w samochodach przez koncern Volkswagena i tylko VW. Tu każdy cylinder ma swój osobny element składający się z pompy wysokiego ciśnienia i wtryskiwacza. Specjalne zawory sterowane elektroniką decydują o dawce paliwa.

Zaś common rail (ang. dosłownie wspólna szyna) to układ wtryskowy silnika wysokoprężnego, w którym wtryskiwacze są sterowane elektrycznie, a komputer decyduje o ilości wtryskiwanego paliwa poprzez główną magistralę (czyli wspólną szynę) podającą paliwo jednocześnie do wszystkich wtryskiwaczy. W silniku 1.3 jtd o którym mówimy zmodernizowano common rail wprowadzając technikę wtrysku wielofazowego: główna dawka paliwa poprzedzona zostaje porcją pilotującą, (dzięki czemu w cylindrze znacznie łagodniej narasta ciśnienie i w efekcie silnik jest cichszy, ma bardziej miękką pracę) a jeden wtrysk może się składać nawet z siedmiu takich dawek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności