Skocz do zawartości

rozmiar opon??


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

żadna opona nie spełnia swojej roli

Spełnia :?:? Z kolcami http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/excl.gif http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/excl.gif ...albo łyżwy ;):?

 

JOKER112 ma rację... lato - szerokie, zima - wąskie. Reszta danych w zamiennikach...Pozdro... ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

kolego to zmień serwis wymiany opon bo pewnie proponował ci te 195 bo nie miał innych na magazynie

w książce podawane jest kilka rozmiarów

Opony kupuje przez internet, a w serwisie wymiany opon - tylko je wymieniam.

Aktualnie jeżdżę na letnich 175/65 R14 - takie mam zalecenie w książce dla mojego silnika. Innego zalecenia do mojego samochodu na felgach 14 nie widzę (sprawdzałem przed chwilą, aby się upewnić).

Czy według Ciebie powinienem założyć na zimę węższe, mimo że w książce nie ma innego rozmiaru?

Jeśli tak, to jaki rozmiar byłby wg. Ciebie najodpowiedniejszy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy według Ciebie powinienem założyć na zimę węższe, mimo że w książce nie ma innego rozmiaru?

Jeśli tak, to jaki rozmiar byłby wg. Ciebie najodpowiedniejszy?

kolego

to co można zrobić to:

wstawić 165/70r14 jest to zamiennik tego co masz - ale ja bym tego nie zakładał, auto będzie śmiesznie wyglądać- to moje subiektywne zdanie

ja do tego auta proponuje

na zime - 175/65r14

na lato - 185/60r14

 

Czy według Ciebie powinienem założyć na zimę węższe, mimo że w książce nie ma innego rozmiaru

jak zobaczysz np "brif" to tam masz kilka rozmiarów

przy zamianie rozmiaru opon ważna jest średnica całkowita opony - musi być zachowana.

przy zmianie rozmiaru opony trzeba pamiętać o:

opony można zwężać, rozszerzać - musi być ta sama średnica zewnętrzna opon co fabrycznej

opony dobrane do szerokość felgi

mieć na uwadze wielkość nadkola aby nie tarły np przy skręcie

 

[ Dodano: Pon Wrz 29, 2008 18:46 ]

maciekzl, ja tez latem jeżdżę na 175/65 R14, na zime zakładam 175/70 R13

to jest właściwy zamiennik.

 

[ Dodano: Pon Wrz 29, 2008 19:00 ]

Na śniegu teoria o węższych oponach się sprawdza, i teraz pytanie czy ktoś jeździ w górach czy w mieście gdzie śnieg na drodze nie zalega przez 4 miesiące ?

ale drogi nawet jak nie ma śniegu to są śliskie - a reszte sobie dopowiedz

 

A co do lodu to żadna opona nie spełnia swojej roli

to nie prawda

jak masz ABS to przeprowadz test na lodzie na zimówkach i letnich (bez ABS trudniej ten test zrobić) a potem mów o roli opon

wiesz co to są lamele waflowe, lamele typu 3D - one dają przyczepność w zimie i na lodzie

przypuszczam że nigdy nie jeździłeś na zimówkach więc masz takie zdanie

 

żadna opona zimowa nie pomoże jeśli nie myślisz za kierownicą, zobacz ile idiotów ląduje w rowie z oponami zimowymi

opona zimowa mózgu nie zastąpi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co to są lamele waflowe, lamele typu 3D - one dają przyczepność w zimie i na lodzie

przypuszczam że nigdy nie jeździłeś na zimówkach więc masz takie zdanie

Na zimówkach jeżdżę od około 10 lat więc wiem jaka jest różnica. Natomiast wiem że na lodzie - nie żaden śnieg tylko czysty lód żadna opona szeroka lub wąska nic nie zdziała powyżej prędkości 10km/h może mieć nawet lamele wykonane przez NASA bo guma nie wgryzie się w lód.

 

Opony węższe są zalecane i lepiej się sprawują przy jeździe po śniegu ponieważ tak jak wspomniałeś mają mniejszą powierzchnię i bardziej się wgryzają w śnieg.

Natomiast czy to na suchej czy na mokrej nawierzchni szersze opony mają większą przyczepność i teraz każdy musi sobie odpowiedzieć gdzie mieszka i po jakich drogach się porusza. Czy po górach gdzie leż śnieg przez 3-4 miesiące czy np. w Warszawie gdzie śnieg leży przez 7 dni, a przez resztę zimy jest błoto (woda) lub nawierzchnia jest sucha? Wiadomo że guma w oponie zimowej jest przystosowana do niskich temperatur. Ale skoro większość zimy na drogach nie ma śniegu to po co zmieniać rozmiar ?

I czy ktoś odczuję zmianę z 195 na 185?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mokrej nawierzchni szersze opony mają większą przyczepność

rozumiem że wiesz co piszesz i masz to przetestowane

szersza opona ma większe problemy z odprowadzeniem wody niż węższa więc szybciej straci przyczepność.

a w zimie może nie zawsze jest śnieg ale często pada deszcz jest chlapa

 

rozumiem że montujesz szersze bo ... się modlisz o brak śniegu i wtedy jeździsz spokojnie, a jak spadnie to jeździsz autobusem.

 

kolego piszemy co lepiej zamontować na zime a nie co lepiej wygląda.

opona zimowa ma być praktyczna.

 

jak chcesz rozmawiać merytorycznie to ok

pozdrawiam

 

[ Dodano: Pon Wrz 29, 2008 22:06 ]

musi sobie odpowiedzieć gdzie mieszka i po jakich drogach się porusza.

w tym przypadku trzeba się zastanowić jaką marke opon wybrać i jaki bieżnik

czy ma być kierunkowy co lepier odprowadza śnie ale jest głośniejsza

czy asymetryczna żeby komfort był większy i cicha w trakcie jazdy

czy np michelin który na drobniutki bieżnik nadający się super do jazdy po głównych drogach, odśnieżonych , autostradach

a szerokośc to inna sprawa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szersza opona ma większe problemy z odprowadzeniem wody niż węższa więc szybciej straci przyczepność.

To może jeździjmy na 135 ? :drunk:

 

rozumiem że montujesz szersze bo ... się modlisz o brak śniegu i wtedy jeździsz spokojnie, a jak spadnie to jeździsz autobusem.

Nie szersze - takie same.

 

kolego piszemy co lepiej zamontować na zime a nie co lepiej wygląda.

opona zimowa ma być praktyczna.

Gdzie coś takiego napisałem ?

 

Chodzi mi o to żeby wrócić uwagę że ludzie zastanawiają się nad węższym rozmiarem dla zimowych opon bo tak "wszyscy" mówią.

A ja się pytam o ile węższa ma być opona i dlaczego akurat tyle? Bo tego już nikt nie mówi i czy ktoś odczuje różnicę pomiędzy np. 195 a 185 ?

 

P.S. Właśnie na TVN Turbo mówili że za jazdę w zimie na letnich oponach w Niemczech grozi 40 EURO (tylko nie podali czasu od kiedy trwa zima).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś odczuje różnicę pomiędzy np. 195 a 185

jeśli 4cm dodatkowej gumy na asfalcie dla ciebie nie stanowi różnicy to nic nie poradze

 

ludzie zastanawiają się nad węższym rozmiarem dla zimowych opon bo tak "wszyscy" mówią.

dałem wcześniej argumenty na stosowanie opon węższych na zime jeśli cię to nie przekonuje to jeździj tak jak chcesz

mam pytanie czy w zimie stosujesz płyn do spryskiwaczy zimowy?

wszyscy mówią że nie powinno się stosować letniego lub samej wody w zimie

a ty co słuchasz doświadczonych ludzi czy robisz po swojemu?

a płyn do chłodnicy? - może masz zalaną samą wode ?

moge wymieniać dalej

producenci opon prowadzą badania i testują opony na swoich torach - może warto im troche zaufać tym bardzie że mówią jednogłośnie.

 

[ Dodano: Pon Wrz 29, 2008 22:39 ]

Nie szersze - takie same

czyli jakie

 

w mojej książce aut jest np:

do silnika 16szr

175/70r14

185/65r14

to jeśli chodzi o 14"

dalej nie sprawdzam

 

czyli jakie to są "takie same"?

zalecane są obie to tego samego silnika

 

 

To może jeździjmy na 135

jak byś takie znalazł do asrty to super - troche by głupio wyglądało ale to twoja sprawa.

co do doboru szerokości proponuje jechać do fachowca i sie doradzić pod konkretny samochód.

są jakieś możliwości zmian szerokości ale nie zawsze to się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności