Skocz do zawartości

Przechowywanie opon


Gość Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Przechowywanie opon

Za: autoefl.opony.com

 

Sezonowa wymiana opon coraz częściej staje się regułą również w Polsce. Po założeniu odpowiednich na dany sezon opon pozostajemy z kompletem dopiero co zdemontowanych, całkem dobrych gum, na których spokojnie przejeździmy jeszcze przynajmniej kolejny sezon. Musimy jednak przechować je przez kilka miesięcy.

 

oponynk9.jpg

 

Większość profesjonalnych serwisów ogumienia oferuje usługę sezonowego przechowywania opon, za co musimy zapłacić od 40 do 100zł w zależności od punktu. Jednak dysponując odpowiednim pomieszczeniem oraz przestrzegając kilku niżej wymienionych zasad, możemy sami zapewnić oponom odpowiednie warunki składowania.

Przechowywanie opon w niewłaściwych warunkach powoduje zmiany właściwości fizycznych takich jak : odkształcenie ściany bocznej , stopki, czoła bieżnika itp. Wpływa to na skrócenie okresu użytkowania opon , a nawet może doprowadzić do ich zniszczenia w stopniu uniemożliwiającym dalszą eksploatację.

 

Idealne warunki przechowywania opisuje norma ISO 2230, natomiast w domowych warunkach wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek.

 

1. Przechowywanie opon na otwartym powietrzu, nawet pod zadaszeniem jest nie zalecane.

2. Pomieszczenie do przechowywania opon powinno być chłodne, suche i ciemne oraz od czasu do czasu wentylowane.

3. Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać temperatury pokojowej. W ogrzewanych pomieszczeniach opony powinny być oddalone od źródła ciepła.

4. Opony powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego i ozonu, ponieważ ozon jest czynnikiem szczególnie niszczącym mieszankę gumową. Pomieszczenia do przechowywania opon nie mogą zawierać żadnego urządzenia generującego ozon np. transformatory itp...

5. Rozpuszczalniki, paliwo, smary, środki chemiczne itp. nie powinny być przechowywane w tym samym pomieszczeniu, ani pozostawać w bezpośrednim kontakcie z oponami.

6. Opony zamontowane na obręczach powinny być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem zalecanym przez producenta opon lub pojazdu.

 

Prawidłowo przechowywane i eksploatowane opony zachowują swoje rzeczywiste właściwości niezmienione przez wiele lat.

 

Coraz częściej użytkujemy felgi aluminiowe wraz z oponami letnimi, które pozostawiamy na felgach podczas, gdy zimą zakładamy ogumienie zamontowane na obręczach stalowych. Postępujemy tak ze względu na niszczące działanie soli na aluminium. Przechowujemy wówczas przez kilka zimowych miesięcy całe koła.

 

Reguły przechowywania opon na obręczach:

1. Nie należy składować kół w pozycji pionowej!

2. Obręcze powinny wisieć na hakach lub

3. Koła mogą być składowane poziomo (jedno na drugim), powinny być jednak przestawiane co cztery tygodnie, aby zapobiec odkształceniu opony leżącej na spodzie.

Analogicznie postępujemy latem przechowując opony zimowe na obręczach stalowych.

 

opony2nl3.jpg

 

Zupełnie odwrotne zasady obowiązują w przypadku przechowywania opon bez obręczy:

1. Nie należy składować opon poziomo!

2. Nie wolno wieszać opon na hakach!

3. Opony powinny być składowane w pozycji pionowej – należy przestawiać je co cztery tygodnie wykonując obrót o znaczny kąt.

 

opony3ew2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja za dużego wyboru nie mam.

W blokach miejscem na opony jest piwnica, ale stąd lubią ginąć.

Dlatego trzymam opony u znajomka, który ma domek.

Zawsze sobie stały napompowane, a tu widzę, ze źle.

Wskazówki wykorzystam, masz browca Peter :roll:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie oponki leza spokojnie w piwnicy. Niestety panuje tam teraz niezla bonanza - 3 komplety letnich opon (moje, braciszka i mamuski) :roll:

Jeszcze dzis poukladam po bozemu, zeby dalo sie wejsc i oponki odpowiednio lezakowaly.

Peter ode mnie tez masz bro :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy te browce sa zasluzone :roll:

Ten adres podal wczesniej na forum david , a ja tylko go wyeksponowalem i przykleilem, zeby sie nie zgubil

 

Tytaj znajdziecie wiecej informacji zwiazanych z oponami -> >> PORADNIK <<

Sa tam nastepujace artykuly:

- Dobre rady zawsze w cenie

- Najczęściej zadawane pytania

- Ciśnienie

- Bezpieczeństwo

- Jak dokonać zakupu opon?

- Jak dokonać zakupu felg?

 

 

Milej lektury :mrgreen::mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobne poprawki

6. Opony zamontowane na obręczach powinny być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem zalecanym przez producenta opon lub pojazdu.

-Bzdura niestety,musi być mniej niż 1 Bar.

 

 

3. Opony powinny być składowane w pozycji pionowej – należy przestawiać je co cztery tygodnie wykonując obrót o znaczny kąt.

-We wszystkich serwisach i hurtowniach opony leżą jedna na drugiej i to często miesiącami(latami też).Większą szkodę czyni się oponie ,gdy stoi niż leży.Tutaj zdania są podzielone.a pół roku to czas ,który nie ma wpływu na oponę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Anonymous

moje zimowki lezaly jedna na drugiej przez okres letni i niestety ale ta dolna opona puscila powietrze przy rancie felgi zaraz po zalozeniu do autka... lepiej je przekladac moze nie co miesiac- to za czesto ale co jakis czas...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Hmm ,ja przechowuje opony w garazu na specjalnych stojakach na opony i pionowo,wiec czemu w artykule pisze z epionowo nie moga byc??Nie doczytałam czegoś??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zimowki lezaly jedna na drugiej przez okres letni i niestety ale ta dolna opona puscila

Przypadkowy pech,bo to że leżały jedna na drugiej nie miało żadnego wpływu.

 

Aneta83, Jeśli masz stojak,to wszystko gra,tylko obróć chociaż co miesiąc opony o 60 stopni.

 

Dodam,że opony lub koła powinny być umyte,a jeżeli użyjemy sprayu do konserwacji,to proszę nie przesadzać z nadmiarem,bo opony po tym się robią śliskie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności