Skocz do zawartości

Lokalizacja czujnika temperatury cieczy chłodzącej


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam

Mam małe pytanie. Dotyczy silnika X12SZ; gdzie znajduje się czujnik temperatury płynu chłodzącego (nie ten który idzie na zegar w kabinie) który przekazuje sygnał do sterownika? Jeśli to możliwe proszę o fotkę. I jak można go sprawdzić ponieważ jest to podejrzany element mający wpływ na większe spalanie. Chcę go sprawdzić. Termostat gdy temperatura zewnętrzna wynosi -5°C nagrzewa silnik do 90°C po przejechaniu ok. 8km i myślę że jest sprawny bo w kabinie jest też ciepło, dlatego podejrzewam w/w czujnik temperatury cieczy chłodzącej lub ewentualnie sonda lambda.

Proszę o pomoc

 

PS Check engine się nie zapala co dowodzi że komputer nie generuje żadnego błędu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

serdeczne dzieki za bardzo szybką i konkretną odpowiedź.

 

Edit: Witam

Pomiary czujnika temperatury wyszły w normie, więc zabrałem sie do sprawdzenia sondy lambda. A tu niespodzianka. Po odpięciu złączki (na pracującym silniku) nie zapaliła sie kontrolka check engine a silnik dalej równomiernie pracował na biegu jałowym. Poza tym pomiar napięcia wychodzącego ze sterownika do lambdy 0V. Pomiar napięć z sondy na rozgrzanym silniku (po ok 15 minut jazdy) też 0 V. Co się dzieje ? Co może być przyczyną ?

Proszę o pomoc i infor o prawidłowych wskazaniach podczas wyżej wykonywanych pomiarach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

Witam ponownie!

Te pierwsze pomiary sondy robiłem starym miernikiem analogowym (o dziwo sprawny). Nie wiem czemu ale wyszły 0 V.

Ponowny pomiar wykonałem miernikiem cyfrowym Metex. I tu wyszedł na rozgrzanym silniku stały pomiar napięcia (raczej baz wahań) wynosił ok. 0,78v do 0,8V. Ani nawet ostra przygazówka niczego nie zmieniała.

Po kilku dniach miałem przejazd autostradą ponad 100 km i zdrowo rozgrzałem auto do 120 a nawet 130km/h. Zrobiłem ponowny pomiar i tu zaskoczenie:

Multimetr Metex wskazywał od 0,2 do 0,5V

natomiast tester diodowy na ledach (podziałka 0,1v) od 0,1 - 0,6V

Częstotliwość zmian napięcia bardzo szybka ok. 1 sek.

Podczas jazdy autostradą spalił ok 6,3 l/100

Co myśleć o tej sondzie? Wiem że wahania napięć powinny być od 0,2 do 0,8 V

Czy na długo się "przeczyściła"? po trasie autostradą?

Czy mogę ją uznać za "sprawną"?

Poza tym nie wiem czy może to mieć jakiś związek ze sondą ale jadąc np. w korku na 1 i 2 - gim biegu występuje lekkie szarpanie. Na wyższych obrotach tego nie ma.

Prosze o pomoc. Dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

Witam

Zamykam temat sondy. Postanowiłem ją wymienić na nową NGK. Pomiar testerem napięć wyszedł od 0,1V do 1V. Będę teraz obseerwował zużycie paliwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Anonymous

Witam serdecznie nie chce zakładać nowego tematu a mam pytanko odnośnie czujnika temperatury cieczy chłodzącej a mianowicie gdzie znajdę czujnik temperatury cieczy chłodzącej na zegary? Ogólnie mam corse z silnikiem 1,4i i sądzę, że mam kłopoty z chłodzeniem ... podczas jazdy temperatura utrzymuje mi się tak 95-96 stopni C. Wystarczy jak się zatrzymam na jakieś 3 minuty i potem ruszę to po jakiś 500 metrach mam już 100 na piecu. Wcześniej miałem corse z silnikiem 1,2 i temperatura utrzymywała mi się na 90 stopniach podczas jazdy. Termostat się otwiera. Wczoraj niedziela troszkę słonko przygrzało jakieś 20 stopni w słońcu a w korku wskazówka dochodziła mi już prawie przed czerwone pole ... nie ukrywam że mam pewne obawy przed tym jak przyjdzie lato i upały że będę gotował płyn. Czy może ten silnik tak ma i nie mam czym się martwić ? Proszę o pomoc z góry dzięki i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam corse z silnikiem 1,4i i

... dane... więcej danych... jaki model ;):urodziny:

mam już 100 na piecu.

... ale spada :urodziny::urodziny:

w korku wskazówka dochodziła mi już prawie przed czerwone pole

... ale nie doszła rozumiem :urodziny::urodziny: i potem opadła....

... sprawdź czy masz prawidłowy poziom płynu...

... to nie czujnik, ale termostat będzie do wymiany....

... potrzymaj silnik na obrotach - na postoju i zobacz czy wentylator sie załącza...jeśli tak to w porzo.... Pozdro...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

hmmm co na temat silnika to ma Corse z 1994 roku. A gdzie szukać w ogóle oznaczenia silnika? Tak Wentylator się włącza coś przy ponad 100 stopni. Ogólnie też chłodnica od klimy przysłania chłodnice do silnika i może być mniejszy przepływ powietrza. Jak się włączy wentylator to jeszcze temperatura podskoczy do tej jednej kreski ponad 100 i potem zaczyna po upływie jakiś 2 minut spadać. W czasie jazdy temperatura utrzymuje się tak jak wcześniej pisałem 94-96 stopni czasami jakieś. Płyn chłodniczy na zimnym silniku mam tak do połowy zbiorniczka wyrównawczego. Nie ma żadnej podziałki na tym zbiorniczku więc sądzę że stan jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności