Skocz do zawartości

Astra G 1.8 wymiana silnika


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam

Mam asterke z silnikiem X18XE1 ktory niestety ulegl awari. Koszt naprawy przewyzsza koszt nowego motoru. Moje pytanie czy moge wrzucic Z18XE ale zostawic stare kolektory czy blok i glowica jest to samo i bedzie to dzialac? Czy jest jakas roznica miedzy motorem od Vectry i Astry widze ze Astra ma lape przy rozrzadzie a Vectra chyba nie. Silnik od Vectry bedzie mial wszystkie mocowania na bloku do lap jak silnik do Astry tak zeby mozna bylo to poprzekladac?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

czy moge wrzucic Z18XE ale zostawic stare kolektory czy blok i glowica jest to samo i bedzie to dzialac?

możesz, będzie dobrze

 

Czy jest jakas roznica miedzy motorem od Vectry i Astry

nie ma żadnej

 

widze ze Astra ma lape przy rozrzadzie a Vectra chyba nie.

jest to tylko kwestia łap i miejsc mocowań

 

Silnik od Vectry bedzie mial wszystkie mocowania na bloku do lap jak silnik do Astry tak zeby mozna bylo to poprzekladac?

tak, będzie miał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robertnet

silniki x18xe1 i z18xe różnią sie kolektorami zarówno ssącym jak i wydechowym, mają inny sterownik, wbrew pozorom nie są to podobne silniki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głowice mają takie same

z18xe jest następcą w linii prostej x18xe1

posiada elektryczną przepustnicę, stary ma linke

2 sondy a stary 1

elektronika + wiązka inne ale mechanicznie jest taki sam

na 101% jestem pewien tłoków, wału, bloku, korbowodów

na 99% głowicy

nie widziałem głowicy ale kolega rozbierał silnik do modów i mówił, że identyczna jest jak w x18xe1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robertnet

arkos

101% jestem pewien tłoków, wału, bloku, korbowodów

na 99% głowicy

niestety nie zgodzę sie, bo z tego co wyczytałem na innym forum to mają inne tłoki, pierścienie, wałki rozrządu i wiele innych rzeczy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leżały oba obok siebie, naocznie widziałem

w x18xe1 dziura po korbie ale oba bez misy i bez głowic

na wygląd dokładnie to samo zarówno z góry jak i z dołu

 

jeśli patrzysz na katalogi, to od razu mówię, że Daro sprawdzał i wyszło, że kolektor wydechowy x20xev/x18xe jest taki sam jak x18xe1 a przecież 2 pierwsze to BIGBLOKI a x18xe1 to smallblok

mało tego, lambda w kolektorze 1-przewodowa, a xev ma 4 przewodową na końcu dwururki

 

ja bym dał sobie jajka ogolić że to samo - jeszcze chyba ślepy nie jestem :drunk:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robertnet

nie patrze na katalogi, miałem poprzenio bertone z x18xe1 :drunk:

 

ach jeszcze jedna wazna różnica, z18xe nie ma egr-a, głowice są te same

 

lazina- jak coś to znajomy z wawy ma na sprzedaz idelany x18xe1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz... teraz argumenty z mojej strony:

 

X18XE1

 

Układ cylindrów: R4

Typ rozrządu: DOHC

Liczba zaworów: 16

Średnica tłoka (mm): 80,5

Skok tłoka (mm): 88,2

Pojemność (cm3): 1796

Moc (kW przy min-1): 85 / 5400

Moment obrotowy (Nm przy min-1): 170 / 3400

Stopień sprężania: 10,5 : 1

Układ sterujący silnika: Siemens Simtec 70

Typ rozrządu: Pasek

 

Z18XE

 

Układ cylindrów: R4

Typ rozrządu: DOHC

Liczba zaworów: 16

Średnica tłoka (mm): 80,5

Skok tłoka (mm): 88,2

Pojemność (cm3): 1796

Moc (kW przy min-1): 90 / 6000, 92 / 5600 (Astra G/H, Vectra B, Zafira A), 92 / 6000 (Corsa C, Meriva, Tigra :drunk:

Moment obrotowy (Nm przy min-1): 167 / 3800, 170 / 3800 (Astra G/H, Vectra B, Zafira A), 165 / 4600 (Corsa C, Meriva, Tigra :drunk:

Stopień sprężania: 10,5 : 1

Układ sterujący silnika: Siemens Simtec 71; Astra H, Signum, Vectra C Siemens Simtec 71.5

Typ rozrządu: Pasek

 

oba silniki mają na pewno taki sam wał w kwestii wykorbień, korby też, tłoki pod względem średnicy i skoku

sprawdziłem jeszcze:

- termostat z obudową taki sam - czyli te same bloki silnika, przykład http://www.motoallegro.pl/item856189260_termostat_opel_x18xe1_z18xe_03.html, kolejny argument - filtr oleju, oba ten sam czyli wkład filtrujący w obudowie

- DIS taki sam ale to pierdle z osprzętu

- listwa wtryskowa i wtryskiwacze takie same

- rozrząd moim zdaniem taki sam (pasek rolki napinacz koła) bo ten sam zestaw blokad serwisowych jest do obu silników (wliczając w to 1,4 16v i 1,6 16v bo wszystkie mają takie same rozrządy), nie mówię o wałkach

- tłoki - http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=838977256 wygląda że takie same

- uszczelki głowicy wszystkie takie same http://cgi.ebay.co.uk/-HEAD-GASKET-SET-ASTRA-VECTRA-X18XE1-Z18XE%2F1-1.8-16V98-_W0QQitemZ200432438447QQcmdZViewItemQQimsxq20100126?IMSfp=TL100126184002r3165 oraz http://cgi.ebay.co.uk/VAUXHALL-X18XE1-Z18XE-Z18XEL-CYLINDER-HEAD-REBUILD-KIT_W0QQitemZ180461065220QQcmdZViewItemQQimsxq20100126?IMSfp=TL100126161002r6828 i tu śmiem zaryzykować stwierdzenie, że głowice są takie same (nie mówię o wałkach) i poparcie kolejne że takie same głowice http://www.opelczesciuzywane.pl/Glowica_silnika_Opel_Astra__Corsa__Meriva__Vectra__Zafira_X18XE1__Z18XE-445.html

 

mam wątpliwości względem kolektora ssącego więc nie zabieram zdania, ale w bardzo wielu źródłach jest info, że są identyczne

dlatego sie nie kłóce bo inne przepustnice mają a naocznie nie widziałem więc co bede paplał bez sensu

 

pomijam inne elementy, bo one raczej mało istotny wpływ mają, np sprzęgła czy coś

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robertnet

głowice są takie same, co do kolektora ssącego to przyznaje ze tez mam watpliwosci, czy nie sa przypadkiem takie same- ale przez posiadanie egr-a w x18xe1 nie potwierdzę tego.

ale reasumując Arkos, z18xe ma kilka KM więcej więc z czegoś to musiało się wziąc, więc zmiany są :cry:

poniżej moja wersja:

 

istotne główne różnice między silnikami Z 18 XE i X 18 XE1

1) X 18 XE1

2) Z 18 XE

 

Wał korbowy

1)bez tarczy zębatej (Czujnik wału korb. przy kole pasowym)

2)tarcza zębata na 8. ramieniu wału korbowego(Czujnik w kadłubie silnika)

 

Tłumik drgań(koło pas.wał.korb)

1) z tarczą zębatą

2) bez tarczy zębatej

 

Kolektor wylotowy

1)konwencjonalny

2)kolektor wylotowy z przyspawanym katalizatorem

Sonda lambda

1) 1szt.

2) 2szt.

 

Wtryskiwacze

1)ze strugą powietrza

2)ze strugą pow. niewykorzystaną(zabezpiecz.przed obrotem(zmodyfikowane wtryskiwacze)

 

Zespół przepustnicy

1) konwencjonalny(linka)

2) E-Gas (pot.elektr.)

1)przepustnica zwykła (ster. linka)

2)przepustnica elektronic

 

Układ sterowania silnikiem

1) Simtec 70

2) Simtec 71(i inny soft )

Czujnik wałka rozrządu

1)X18XE1

2)Z18XE(zmodyfikowany)

Czujnik ciśnienia bezwzględnego.

1)poza kolektorem.

2)zamontowany w kolekt.(inny czujnik)

 

Norma dotycząca spalin

1) Euro 3

2) Euro 4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z18xe ma kilka KM więcej więc z czegoś to musiało się wziąc, więc zmiany są

owszem - inne mapy zapłonu + ewentualna lekka zmiana wałków (choć niekoniecznie)

9kM da sie uzyskać samymi mapami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności