Skocz do zawartości
bad

1.3 51kW 16V Z13DT Koło dwumasowe / sprzęgło do Z13DT z silnika Z13DTJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Też będę musiał niedługo wymienić cały zespół sprzęgła. Zrobiłem już 60 tys. z uszkodzonym i "terkocze" jak ruska WIATKA (pralka). Czekam, aż się rozpadnie. Niestety samemu boję się za to zabrać, bo to podobno cały silnik ze skrzynią na sankach trzeba wyjąć... i wymaga jakiegoś zacisku do docisku. Mój zaprzyjaźniony mechanik zakładał już taki zestaw VALEO z jednomasowym kołem i zdało egzamin. Robił może ktoś taką wymianę samodzielnie i dysponuje manualem? Jak rozpoznać dobry zestaw LUK lub VALEO od chińskiej podróby? Cena nie jest wyznacznikiem, bo i za podróbę sprzedawca może zażądać cenę z kosmosu...

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Silnika wyjmować nie trzeba. Trzeba wyjąć skrzynię do czeko trzeba opuścić sanki. Podwieszasz wtedy silnik od góry. Zacisku do docisku też nie trzeba zadnego mieć do zmontowania zestawu. Gdzieś chyba w tym watku wklejałem zdjęcia jak to mniej więcej wyglądało z robota u mnie w aucie (w dodatku bez kanału). Zajęło to mi i mojemu koledze niecałe 2 dni po czym auto wyjechało i jeździ do teraz więc jakaś strasznie trudna robota nie jest ale wiadomo - samemu lepiej sie nie zabierać. Ja nie wiem czy kupiłem podróbę czy oryginał i szczerze to mało mnie to interesuje póki nic się z tym złego nie dzieje i jeździ się na tym dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobiłem już 60 tys. z uszkodzonym i "terkocze" jak ruska WIATKA (pralka). Czekam, aż się rozpadnie

Chyba czekasz aż rozwalona dwumasa uszkodzi ci skrzynię....

Jak rozpoznać dobry zestaw LUK lub VALEO od chińskiej podróby?

praktycznie nie ma jak tego odróżnić, jedyny sposób to kupno w zaufanym miejscu, ale to też żadnej gwarancji nie daje...

Jesli nie orientujesz się choć trochę w mechanice to się sam za to nie zabieraj, bo jak potem nie dasz rady poskładać auta to niewiele zdziałasz...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba czekasz aż rozwalona dwumasa uszkodzi ci skrzynię....

A u mnie co najlepsze nie było słychać dwumasy, a tylko tarczę sprzęgłową. Rozwalona dwumasa powodywała obrywanie frezów tarczy na wałku i to się tak tłukło aż do oberwania jej na wieloklinie. Co mnie dziwi samej dwumasy nie było jakoś słychać...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niepotrzebnie wprowadzacie zamęt z niby podróbkami. Cena jest normalna i nie są to żadne podrabiane części.

Andrzejek001 masz rację czekaj aż się rozpadnie... powodzenia :hyhy:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do Opla 1.3 z VALEO istnieje zestaw kit 4P, którym można podmienić koło dwumasowe na koło sztywne.

Ma kod 835072, a nowy numer to chyba 835064.

http://www.sprzegla.webshop.pl/ProductDetails/Show.rails?s=Zestaw-sprz%C4%99g%C5%82a,,,OPEL,CORSA-C-%28F08--F68%29-2000-09-,1.3-CDTI-69km,&n=,&a=VALEO-Zestaw-sprzegla-VALEO-835072-835072&i=500084,504650,517696,P,29,-1,140

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pisałem już o tym, że jest zestaw Valeo do 1,3CDTI

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i na tyle skutecznie mnie nastraszyliście, że zleciłem wymianę zespołu sprzęgła. Ze względów kosztowych zdecydowałem się na zestaw VALEO 835064 ze sztywnym kołem. Moi zaprzyjaźnieni mechanicy odradzali mi taki zabieg, ale zleciłem tą wymianę. Pojechałem odebrać autko... i zaskoczenie. po uruchomieniu silnika cisza, brak drżenia kierownicy, sprzęgło można palem wciskać (wcześniej sztywny, drżący pedał od łożyska oporowego), biegi wchodzą płynnie bez oporu, żadnego szarpania. A teraz o tym, co zastali mechanicy po zdjęciu skrzyni: dwumas wykazywał potężne luzy w każdym kierunku, tarcza dobra, a wysprzęglik prawie się rozpadł. Zatem ten zestaw szczerze polecam. Nie warto jednak czekać z wymianą. Rozwalony dwumas zdążył uszkodzić skrzynię - to ona tak terkotała na biegu jałowym. Teraz na jednomasie terkotanie jest mniejsze i pojawia się dopiero po przejechaniu około 200 km.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem też po wymianie, samochodzik chodzi sztywno, drążek już nie lata ma 4 biegu jak to miało miejsce przy przyspieszaniu no i brak drgań na karoseri. Wymieniłem na zestaw National z UK, dzięki BAD za polecenie produktu. Tylko nie wiem czy normalne ze cos mi trzeszczy od strony kierowcy na 2 tys obrotów, tak jakby jakiś plastik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przenosi rezonans lekki w zakresie 2000-2400 potem milknie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak nawet od 2000 do 2200 i milknie, co to moze byc?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie jest podobnie. W tym zakresie obrotów musi mieć największy moment obrotowy i przenosi drgania na skrzynię stąd rezonans.

Jest to widoczne tylko przy mocniejszym przyspieszaniu. Kwestia przyzwyczajenia a myślę, że u Ciebie i tak jest to mniej odczuwalne niż u mnie.

Ja mam już 280tys przebieg, więc i skrzynia jest wysłużona.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no da rade sie przyzwyczaic, tylko ciekawilo mnie czy tez tak macie inaczej bym polecial odrazu do znajomego ze cos nie tak zrobil. Ale w koncu nie ma walenia jak to mialo miejsce z rozklekotanym dwumasem, a tak w ogole to ten zestaw co wymienialiscie wyzej Valeo nie ma wysprzeglika takze doliczyc jeszcze trzeba najmarniej te 500 zl, dlatego zdecydowalem sie na ten National

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

National ma teraz dobre ceny i dobry kurs waluty jest.

Ja kupiłem trochę drożej bo w listopadzie sytuacja była inna niż obecnie.

Brałem bez wysprzęglika, bo wymieniałem już wcześniej na Sachsa nowego kupionego za 320zł :tak: .

Zaraz zaczną mi wmawiać że to podróba, więc od razu powiem, że jestem łowcą okazji (tarcze Boscha kupowałem dwa lata temu komplet za 90zł gdzie normalnie sztuka kosztowała najtaniej 160zł)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

National to to samo co Comline, więc nie jest najgorsze :)

a ten silnik średnio miło wspominam, konstrukcja Fiata. W Combo były w mojej byłej pracy i non stop się psuły.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i co z tego jak nie pasuje od jtd do cdti

chodzilo Ci o kola zamachowe czy tarcze sprzeglową ktora rozni sie wieloklinem

mocowanie kola jest takie samo ilosc zebow na kole do czujnika walu taka sama

rozni sie srednica tarcz i docisk pewnie tez ale tarcza od corsy c 1.7 dti ta sama skrzynia

14 zebow na wieloklinie 15.7x 18.7 to samo

wiec w przyszlosci bede kombinowal

Edytowane przez mati11294

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dwumasa została już zastąpiona kitem VALEO 835064, później postaram się zrobić film porównawczy :D i opisać w odpowiednim wątku swoje spostrzeżenia.

BTW: Oryginalny wysprzęglik do skrzyni F17 to FTE ZA3103B2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak wrażenia, jak różnice? Czy słyszysz charakterystyczny rezonans przenoszony na skrzynię?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Post będzie jeszcze edytowany (mała fotorelacja + filmik):

Tydzień temu pozbyłem się hałaśliwego problemu.

Tarcza sprzęgła miała jeszcze grube okładziny, docisk również w dobrym stanie, ale z racji konwersji i tak trzeba było to wyciągnąć...

Po przejechaniu 200 km mogę zacząć pierwsze podsumowania.

W porównaniu do zużytej dwumasy sztywne koło:

- szybciej wkręca silnik w obroty,

- rozrusznik chyba łatwiejszą ma robotę (lub to efekt placebo)

- silnik chodzi ciszej (ale sprawna dwumasa lepiej go wycisza)

- sprzęgło łapie bardzo nisko (chociaż albo się wszystko ułożyło, albo się przyzwyczaiłem)

- brak drgań na kierownicy

- drgania na drążku skrzyni biegów na postoju są niewielkie (na wytłuczonej dwumasie znacznie bardziej odczuwalne)

- wyczuwalny rezonans tylko w przypadku przyspieszania na niskich obrotach (od 1300 do 1500 obr/min kiedy to dwumasa umiera) np kiedy jedziemy za kapelusznikiem i mamy nagłe dohamowanie, powyżej 1500 obr/min cisza, podczas ruszania lub przy innych obrotach silnika nic nie czuć. Wrażenia bardziej dźwiękowe.

- przy gwałtownym puszczeniu pedału sprzęgła słychać skrzypnięcie sprężyn (na postoju przy otwartym oknie) podczas jazdy nie do wychwycenia (tu już typowe czepialstwo)

- przy wysokich obrotach oraz podczas utrzymywania stałej prędkości nie widzę różnic między standardowym kołem a dwumasą.

- biegi bardziej sztywno (precyzyjniej) wchodzą

- przy gaszeniu silnika delikatnie zabuja budą (ale nie zarzuca jak przy padniętej dwumasie)

Jeśli chodzi o koszty to kit valeo to wydatek 1300 zł, wysprzęglik 400 zł, robocizna 300 zł. Dostęp jak to tradycyjnie w oplu nie za wesoły. Przy robocie trzeba rozpiąć zawieszenie, rozpiąć maglownicę, wypiąć półosie ze skrzyni (nie trzeba przegubów zewnętrznych wyciągać) oraz opuścić sanki. Obyło się bez wyciągania rozrusznika.

Jeśli ktoś chciałby sam się podjąć wymiany sprzęgła i dwumasu to musi sobie zarezerwować sporo czasu. ten filmik może być pomocny: https://www.youtube.com/watch?v=9vqk3Pm9wxM

Edit: Można zapoznać się jeszcze z tą opinią: http://astraklubpolska.pl/viewtopic.php?f=157&t=822699&start=10#p1059348 jednak mam wrażenie, że nieco mniejszy moment obrotowy + skrzynia opla F17 a nie bardziej delikatna fiata (6-biegowa) lepiej maskuje te wibracje, w końcu to ta sama skrzynia co w 1,7 DTI i 1,7 Di.

Edytowane przez Mixmich

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyszła i na mnie pora corsa osiagneła już swój przebieg to i dwu masa padła:) juz dawała oznaki wcześniej ale teraz juz jest coraz gorzej.

Chciałem zamontować zamiast dwu masy sztywne koło chociaż usłyszałem wiele opini na nie.......

Wiem że z forum juz dawno temu pare osób wymieniło na sztywne koło.

Jesteście zadowoleni? Wszystko działa jak neleży??? NIe cierpią na tym inne podzespoly ????

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi