Skocz do zawartości

Zawór EGR w 1.3 CDTI


Gość pitthegreat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pitthegreat

Koledzy proszę o poradę w następującej sytuacji. Ok. 35 tyś km temu wymieniłem EGR w corsie 1.3 CDTI na nowy oryginał opla. Poprzedni zawór zatarł się przy 70 tyś km i silnik miał problemy z uzyskaniem mocy (po mocnym wciśnięciu gazu długo nic, aż nagle pełne przyśpieszenie), wyskakiwała też kontrolka silnika z kluczem. Obecnie mam powtórkę z rozrywki: wyczuwalne problemy z przejściem silnika ze stania w korku lub dotaczania się na niskich obrotach np. do świateł do normalnego przyśpieszania. Kontrolki póki co nie mam. Jeżdżę głównie po mieście, więc zapewne stąd dość szybki powrót problemów. Chciałbym prosić o odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy jest sens wyczyścić zawór? Poprzednio odradzono mi sugerując, że to tylko chwilowe rozwiązanie. Ale czy po stosunkowo niewielkim przebiegu nie warto zaryzykować ewentualnej podwójnej robocizny jeśli czyszczenie nie pomoże?

2. Czy warto się porwać na czyszczenie samemu? Czy to skomplikowana robota?

3. Ktoś usuwał EGR z tego silnika? Jakie są koszty? Stosuje się emulator czy przeprogramowanie sterownika? Czy wiąże się z tym jakieś ryzyko dla silnika?

4. Słyszałem, że zacinający się EGR można czasem „rozjeździć” starając się jeździć na wyższych obrotach. Czy to prawda? Parę miesięcy temu miałem podobne objawy i wtedy samoczynnie ustąpiły. Może był to zbieg okoliczności ale zaliczyłem wtedy kilka dłuższych tras.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1) EGR jest sens wyczyścić, ale może się powtórzyć to co masz np. po 10 tys km (przy jeździe tylko po mieście - wcześniej). Policz co Ci siebardziej opłaca. Inna sprawa, ze jakos wyjątkowo szybko ten EGR pada u Ciebie. Zajrzyj no do kolektora dolotowego jak tak wygląda. Czy nie masz kilogramów osadu.

 

2) Uciążliwe wyjęcie. Potem trzeba pomoczyć. Chyba nie ma sensu samemu jeśli nie masz doświadczenia w temacie. A gdybyś miał, to byś nie pytał na forum.

 

3) W tym silniku EGR'a się nie usuwa!!! Chyba, że napiszesz soft do sterowania motorem bez współpracy z EGR. Chdzi o to, że udział spalin w pewnych zakresach obrotów i obciążeń jest wyjątkowo duży w tym silniku. Jak bezmyślnie zaślepisz EGR to sterowanie nie poradzi sobie z doborem czasów wtrysku.

 

4) Nie wiem czy EGR można rozjeździć, ale osady można trochę przepalić dając w palnik na dłuższej tracie (ale bez przesady - nie pałować).

 

Swoją drogą to moze warto zrobić jakąś diagnostykę silnika. Bo zdecydowanie za często zdarza Ci się problem z EGR.

A nie ubywa Ci oleju??? Przyjrzyj siętemu i daj znać. To może być trop.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne - u mnie 215tys i EGR od nowości (kolektor też mam zasyfiony, to wiem, tyle że ja depczę dość ostro). Te nowsze są podobno lepsze bo pokryte teflonem i nie zasyfiają się tak szybko. Są w sprzedaży zaślepki częściowe EGR do tego silnika. Niedługo jedna osoba z forum ma zakładać, więc może podzieli się z nami wrażeniami - poczekamy, zobaczymy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitthegreat

Zajrzyj no do kolektora dolotowego jak tak wygląda

A czy to jest skomplikowane? Można własnym siłami w garażu? Ewentualnie poprosiłbym o instrukcję.

Jeśli chodzi o poziom mojej "fachowości" to jest na poziomie samodzielnej wymiany filtra powietrza czy paliwa, do bardziej złożonych tematów wolę się nie porywać :)

 

Nie, oleju prawie nie ubywa. Po wymianie zalewam na 3/4 a przy kolejnej wymianie po 15 tyś km spada mniej więcej do połowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to jest skomplikowane? Można własnym siłami w garażu? Ewentualnie poprosiłbym o instrukcję.

 

Proponuję zrobić tak:

Odkręcić obudowę filtra paliwa (2 śruby odkręcane od strony podszybia - nie jest to problem). Wypiąć przewody paliwowe.

Rozkręcic przewody doprowadzające powietrze od intercoolera w stronę kolektora - nie jest trudne. Obejrzeć przewody i ocenić ilość syfu w środku.

Odkręcić siłownik EGR (po wypięciu wtyczki) i poruszać palcem trzpień czy chodzi.

 

Jeśli wszystko będzie ok to wtedy niech ktoś mądry sie zastanowi skąd zapychanie EGR's. Jeśli jest syf to wyczyścić, poskręcać i jeździć. Jak siepojazi błąd EGR'a na desce (check engine z odpowiednim kodem błędu) to do mechanika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitthegreat

Dzięki kolego - tak zrobię. Jedna uwaga: wymieniałem wcześniej filtr paliwa co wymaga wyjęcia obudowy filtra. U mnie ona siedzi w uchycie jedynie swoim ciężarem. Nie blokują jaj żadne śrubki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr paliwa znajduje się w zakręcanej obudowie z czarnego tworzywa. Ta obudowa nie jest mocowana śrubami.

Ale owa obudowa jest wsuwana w metalowy uchwyt (bez dna), który właśnie należy odkręcić. Jest mocowany dwiema śrobami dostępnymi dość łatwo od strony podszybia. Warto jest odkręcic ten uchwyt, aby mieć sensowny dostęp do pozostałych elementów, o których mówiliśmy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Po zastanowieniu się zamierzam jednak pojechać do mechanika i nie będę nic sam robił.

po co ci mechanik, to prosta robota, wypinasz 3 przewody paliwowe z filtra wyciągasz cały filtr, potem odkręcach srubki mocujace stalowy kosz filtra do nadwozia i dobierasz się do egr-a...

 

Co do tego że sie syfi to niestety ale czyszczenie pomaga na chwile....

 

Jesli wymieniac egr to na nowy pokryty teflonem, jest znacznie wytrzymalszy i nie kupowac go w oplu tylko w fiacie (znacznie taniej)...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzejek001

Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze. Czyszczenie EGR oczywiście ma sens pod warunkiem wyczyszczenia także dolotu. U mnie było tyle nagaru, że średnica zwęziła się do rozmiarów małego palca u ręki!!! Polecam także wyczyszczenie otworu wlotowego czujnika podciśnienia układu dolotowego - najlepiej wacikiem kosmetycznym nad wlotem włączonego odkurzacza (nie pchać zbyt głęboko żeby nie uszkodzić). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności