Skocz do zawartości

Problem z wentylatorami,klimą - Astra III (H)


Gość adamura

Rekomendowane odpowiedzi

Gość adamura

Zakupiłem autko i nie działała mi klimatyzacja manualna.Diagnoza brak czynnika.Op-com pokazywał ciśnienie 1.3 bar i napięcie 0.3V przy wyłączonej klimie.Po nabiciu klimy i załączeniu wysokie ciśnienie stało na 7 barach.Po kilku minutach wskoczyło na 22 bary i włączył się wentylator klimy.Ciśnienie spadło do 16 bar i wentylator się wyłączył,po chwili znowu 22 bary wentylator włączony i tak w kółko.Mechanik zasugerował,że za wysokie jest ciśnienie i prawdopodobnie wentylator nie chodzi na pierwszym biegu.Podpiąłem się OP-COM-em i robiłem test przekaźników wentylatora.Test przekaźnika 1 wentylatora chłodnicy i przekaźnika 2 wentylatora chłodnicy nie spowodował uruchomienia wentylatorów.Na chwilę pojawiał się stan Aktywny i od razu przełączenie na nieaktywny.Przy teście przekaźnika 3 wentylatora chłodnicy oba wentylatory się załączyły i w OP-COM-ie wszystkie tj.1,2,3 stopnie regulacji jako Aktywne.Bezpieczniki i przekaźniki sprawdziłem i są sprawne.Wtyczki przy wentylatorach przeczyszczone.Zakładam,że czujnik ciśnienia sprawny, bo obecnie pokazuje 5.6 bar i napięcie 0.9V przy wyłączonej klimie.Poza tym po załączeniu klimy sprężarka się załącza i klima chłodzi.

Może ktoś miał podobny problem i jest w stanie mi pomóc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamura

Może ktoś przynajmniej podpowie czy po włączeniu klimy powinien się włączyć od razu któryś z wentylatorów lub obydwa.Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek sugestię jak wentylatory powinny się zachowywać przy włączonej klimie.Czy są faktycznie dwie,trzy szybkości itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś przynajmniej podpowie czy po włączeniu klimy powinien się włączyć od razu któryś z wentylatorów lub obydwa

Mniej więcej do dwóch minut po odpaleniu klimy powinny załączyć się obydwa wentyle.

Ile jest prędkości to nie wiem,ale na pewno nie jedna.

http://forum.opel24.com/topic/41700-astra-h-16-twinport-16v-klimatyzacja-problem/page__p__385055__fromsearch__1#entry385055

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamura

Przejrzałem schemat elektryczny i wynika z niego,że są trzy przekaźniki K12,K13,K11 w skrzynce bezpieczników i dwa z przodu chłodnicy K30A,K30B (sterują wiatrakami przez rezystory bocznikowe).Przy załączaniu się każdego przekaźnika K11,K12,K13 osobno sprawa wyglądałaby następująco:

K12 - wentylator klimy i chłodnicy pracują jako połączone szeregowo czyli na każdym po 6V

K10 - wentylator klimy i chłodnicy pracują jako zasilane przez rezystory bocznikowe

K11 - tylko wentylator chłodnicy pracuje

Zakładam,że na początku załączą się faktycznie obydwa tylko pytanie czy jako połączone szeregowo, czy przez rezystory bocznikowe?

Czy ktoś się orientuje czy przekaźniki załączane są osobno czy może któreś razem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamura

Ciąg dalszy mojego monologu :wink:

Wczoraj załączyłem klimę, po jakimś czasie załączyły się obydwa wentylatory.Sprawdziłem,że załączył się przekaźnik K12_X125 ( w skrzynce bezpieczników K2), czyli wentylatory pracują jako połączone szeregowo tak jak to opisywałem wcześniej.Wchodzę w zakładkę silnik w OP-COM-ie i sprawdzam w parametrach,że 1 stopień regulacji wentylatorów jest aktywny,czyli tak jak powinno być.Ciśnienie w układzie przy pracującej klimie odczytane w OP-COM-ie z czujnika ciśnienia waha się pomiędzy 9.8bar(i tu następuje wyłączenie wentylatorów) a 13bar (i tu następuje załączenie wentylatorów).Wnioskuję po tym,że czujnik musi mierzyć ciśnienie po stronie wysokiego ciśnienia.

Czy może ktoś to potwierdzić? :prosze:

 

Wnioskuję również,że test wentylatorów w wersji OP-COM China clone musi mieć błąd programowy!!! :ups: i załącza nie to co powinien.

 

W sobotę jadę do speca od klimy,niech mi pomierzy ciśnienie od strony wysokiego i zobaczę co powie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamura

Byłem u gościa od klimy i stwierdził,że wszystko jest w porządku.Było rano,jeszcze chłodno i wentylatory włączały się przy około 14 bar.

Ponownie sprawdzałem OP-COM-em status wentylatorów przy różnych wartościach ciśnienia i faktycznie:

1.przy około 13 bar załącza się 1 stopień regulacji wentylatorów

2.przy około 17 bar załączony 2,3 stopień regulacji wentylatorów

3.przy około 22 bar załączony 1,2,3 stopień regulacji wentylatorów

Czujnik mierzy ciśnienie po stronie wysokiego ciśnienia.

 

Reasumując potwierdzam,że OP-COM w wersji China Clone 8/2010 ma błąd programowy i niewłaściwie testuje przekaźniki 1 i 2 wentylatora chłodnicy!!!Test prawidłowy tylko dla przekaźnika 3 wentylatora chłodnicy.

 

Pozdrawiam :super:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

witam

dolkadnie moj problem poruszyles tylko u mnie klima nie dziala mam china clone 08 2010 i wlasnie zastanawiem sie dlaczego jak robie test wen 1 i test wen 2 to went tylko obruci sie raz i stoi tak jakby chcial sie wlaczyc ale nie moze stawiam na przekazniki ale teraz po twoim monologu to juz sam niewiem moze to wina china clone?ale wyszedlm z auta z laptopem i widzialem ze jak daje aktywuj test to went niewiem czy jeden czy obydwa napewno ten od chlodnicy sie zalancza przynajmniej probuje bo cos pyknie i obruci sie raz to moze program jest dobry a przekazniki do wymiany?a jaki program uzyc do diagnostyki op com jak wersje jak nie china clone ?przeciez nie oryginalna...kabel mam v1,39 to jaki program bys polecil?

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak to się zachowuje,że niby się włącza ale tylko zdąży obrócić wentylator.U mnie przy sprawnej klimie wszystko działało OK, więc nie stawiał bym na przekaźniki, a właśnie na OP-COM-a.Nie próbowałem z innymi wersjami,bo nie miałem pewnej,a nie chciałem uwalić interfejsu.Więc jeżeli masz dostęp do sprawdzonej innej wersji OP-COM-a to możesz spróbować i podzielić się spostrzeżeniami.

Pozdrawiam

Edytowane przez daro
zbędny cytat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzieki za odp jako ze jestes w temacie jako nieliczny to malo kto co tu wiem to prosze o porady jesli masz czas to napisz prosze jak op comem sprawdzic cisnienie czynnika czy status wentylatorów przy różnych wartościach ciśnienia ja z tego co pamietam to mialem takie cos:

CAN-BUS - brak komunikacji z elektr. ukladem sterowania klimatyzacja U2208-00 i ecc/sac klimatryzacja elektroniczna nielaczy sie,ecc klimatyzacja to samo:/ moze ten program czy fejs jest jakis lipny? :/ a moze gdzie inndziej te wartosci sie sprawdza?

 

co do przekaznikow to gdzie ona dokladnie sa? w skrzynce bezp pod maska o nr.K12,K13,K11 a te dwa z przodu chłodnicy K30A,K30B to jak je zlokalizowac sa na chlodnicy klimy czy silnika?no i wazne jak je sprawdzic?podejrzewam ze bedzie potrzebny miernik czy probowka 12v?

 

zapytam od razu bo widze ze jestes w temacie jak mi sie zadnen wentylator zwlaszcza od klimy niezalancza gdy klima jest wlaczona nawet po 2 h jazdy to znaczy ze jest cos nie tak...gaz jest full przynajmniej tak pokazuje manometr czy jak on sie tam nazywa,sprezarka sie zalancza bo obroty sie zwiekszaja i ja slychac przy zalanczaniu ...sam juz niewiem co z ta klima jak moze to odp na moje pytanka pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak op comem sprawdzic cisnienie czynnika czy status wentylatorów przy różnych wartościach ciśnienia

Ja u siebie mam klimę manualną,więc przy takiej nie wejdziesz w zakładki klimatyzacji elektronicznej i ECC/SAC.Musisz wejść o ile dobrze pamiętam w zakładkę SILNIK i tam poszukać parametrów pracy silnika.Na którejś ze stron są parametry dotyczące klimatyzacji.

K30A,K30B to jak je zlokalizowac sa na chlodnicy klimy czy silnika?no i wazne jak je sprawdzic?podejrzewam ze bedzie potrzebny miernik czy probowka 12v?

Po zdjęciu osłony chłodnicy z przodu masz pierwszy wentylator patrząc z przodu auta i bodajże po obu stronach są te właśnie przekaźniki.Do sprawdzenia oczywiście miernik lub probówka,bez pojęcia o elektryce i schematu nie dasz rady sprawdzić.Trzeba podać napięcie do odpowiednich końcówek cewki przekaźnika i sprawdzić czy pyka i czy jest przejście między stykami.

zapytam od razu bo widze ze jestes w temacie jak mi sie zadnen wentylator zwlaszcza od klimy niezalancza gdy klima jest wlaczona nawet po 2 h jazdy to znaczy ze jest cos nie tak...gaz jest full przynajmniej tak pokazuje manometr czy jak on sie tam nazywa,sprezarka sie zalancza bo obroty sie zwiekszaja i ja slychac przy zalanczaniu

To,że się załącza sprężarka o niczym nie świadczy.Musisz sprawdzić op-comem czy rośnie ciśnienie w układzie.Może być tak,że sprężarka jest uszkodzona i nie daje wysokiego ciśnienia więc wentylatory się nie włączą.

Pamiętaj,że robi się chłodno a poniżej 5 stopni klima się podobno się załączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności