Skocz do zawartości

Pompa wysokiego ciśnienia Bosch cieknie


pionek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje że nie będziecie mieli mi za złe jak co jakiś czas będę coś dorzucał o tej pompie, w miarę jak coś ciekawego znajdę. Może się przyda kiedyś potomnym. Są to zalecenia producenta pompy. Dodatkowo malutki schemacik.

 

th_0445010092.gif

 

Żeby wyjąc pompę wtryskową najpierw należny odkręcić pompę podciśnieniową a to dlatego iż jedna z śrub mocujących pompę wtryskową przysłania pompa podciśnieniowa.Pompa podciśnieniowa przykręcona jest na dwie śruby torx T45 (pisząc torx mam na myśli końcówkę która ma kształt gwiazdki sześcioramiennej, pięcioramiennymi torx-ami nie da się odkręcić). Pod pompą vacuum jest uszczelka jak się komuś rozwali to nie żal bo to koszt ok 28 zł. Natomiast Pompy vacuum trochę bardziej żal bo to koszt według katalogu opla ok. 800 zł. więc i na wolnym rynku tania tez nie jest. Po zdjęciu pompy podciśnieniowej można odkręcać pompę wtryskową przykręconą na trzy śruby torx T30, uprzednio należny odłączyć węże gumowe i metalowy wysokociśnieniowy na klucz 14. I gotowe.

0445010092 Części zamienne.pdf

0445010092.pdf

Vacuum Pump Z 13 DT.PDF

Pompa podcisnienia.pdf

Pompa podcisnienia1.pdf

0445010092 Części zamienne SPIS.pdf

Edytowane przez pionek
łączenie postów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatny materiał, ciekawe czy tą pompę po wymianie uszczelek można samodzielnie zamontować czy trzeba ją jakoś specjalnie ustawiać...

Z tego co się orientuję i co zauważyłem to raczej tej pompy nie ustawia się. W silnikach z systemem Common Rail, wtrysk nie jest zależny od obrotów wału korbowego czy też rozmieszczenia cylindrów. Paliwo tłoczone jest przez pompę wysokociśnieniową, które transportuje paliwo do specjalnego akumulatora zasilającego. Ma on postać listwy czy też szyny, przypominającej rurę, umieszczonej nad głowicą silnika. Ciśnienie w tym "przewodzie" utrzymywane jest na poziomie 1400 barów. Moment wtrysku paliwa ustala sterownik. I tak właśnie jest w Corsie. Dodatkowo na fotkach niżej widać ze wałek pompy nie jest połączony z silnikiem żadnym gwintem lecz przy pomocy hmmm nie wiem jak to nazwać może sprzęgiełka.

 

th_DSCF8468.jpg th_DSCF8471.jpg th_DSCF8465.jpg th_DSCF8460.jpg

 

Firma Bosch wypuściła na rynek cztery odmiany zestawów naprawczych przewidziane do tego modelu czyli z okrągłymi oringami pod sekcją tłoczącą. F01M100276, F01M100277, F01M101455, F01M101456. Każdy z nich ma troszkę inny skład elementów z którego zestaw się składa. Osobiście widziałem w handlu dwa zestawy F01M100276 oraz F01M101455.

Zestawy naprawcze do 0445010092 Bosch.zip

Edytowane przez pionek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dość dobra cena - posiada dwa rodzaje zestawów - uszczelka z wypustką oraz okrągła tak jak wspomniałeś

 

http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-do-pomp-cr-bosch-cdi-hdi-jtd-ctdi-i1902391934.html

Do tego przydały by się jeszcze simeringi na wał 2 szt. Bo jak juz pompe rozbebuszyc to i simeringi można wymienić żeby nie ciekł ON do oleju silnikowego albo nie wiadomo gdzie. Ten ma kompletny komplet :) Ale cenę troszkę wyższą w końcu bogatszy zestaw.

Edytowane przez pionek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak widziałem ten kompletny zestaw jak przeszukiwałem Allegro. Podejmujesz się wymiany samodzielnej? Może i ja się pokuszę, bo też pompa się poci i nie wiem czy mi przypadkiem nie zaczęła ropa do oleju się dostawać właśnie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a brał ktoś jeszcze pod uwagę wymianę wałka mimośrodowego (chyba tak się to nazywa poprawnie)? Nie wiem czy on się mocno zużywa

Wymiana tego wałka tak jak i innych podzespołów, jak najbardziej ale tylko w przypadku jeśli jest zużyty. Jeśli któreś podzespoły pompy są dobre to nie ma co zwiększać kosztów zwłaszcza że nie są to tanie części zamienne i niektóre trudno dostępne. Tak się zastanawiałem jakie są główne przyczyny uszkodzenia pompy, wiadomo winny numer jeden to zła jakość paliwa. Zbyt duża zawartość wody w paliwie, zbyt agresywne działanie biopaliwa i jakichkolwiek dodatków bio w ON. Marnej jakości filtr paliwa który przepuszcza i wpuszcza "mikrosyfilusy" niszczące pompę od środka coś jak efekt piaskowania. Pomijam takie hadrdcore jak różnego rodzaju "bełty" z alkoholami rozpuszczalnikami i inne typu opał, zresztą nikt przy zdrowym rozsądku czegoś takiego nie leje do silnika CR. Konia z rzędem temu, kto potrafi określić metodą organoleptyczną czy paliwo jest dobrej jakości czy ma bełty w sobie.

W załączniku trochę materiałów z typowymi uszkodzeniami podzespołów. Trzy paczki zip.

Informacja serwisowa cz.1.zip

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności