Skocz do zawartości
pionek

1.3 51kW 16V Z13DT Pompa wysokiego ciśnienia Bosch cieknie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Panowie pare dni temu moje COMBO 1.3 CDTI 2005 zaczelo gorzej zapalac rano, kolejny dzien poczulem zapach paliwa kolo auta i zdarzylo mi sie slizgniecie sprzegla. Zagladam pod maske a tam wlasnie spod pompy wysokiego cisnienia ciekla ropa, chyba splywala az na obudowe sprzegla i tam gdzies chyba sie dostala.

Wlasnie mechanicy rozebrali pompe, za chwile zakladamy nowe uszczelki z zestawu naprawczego F01M101455 i zobaczymy jak to bedzie. Mam nadzieje ze starczy na jakis czas i sprzeglo przezyje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To teraz mały załącznik dla tych co właśnie mają rozebraną pompę i tych co będą rozbierać.

Do odważnych świat należy. Ale liczcie się z tym że nawet jak wszystko dobrze zrobicie, nie będzie ciekło a autko będzie dobrze chodzić to nigdy nie będziecie mieli tej pewności, czy pompa daje dobre ciśnienie. Raczej mało kto ma swobodny dostęp do diagnostycznego stołu probierczego.

Z karty zastosowania pompy Bosch 0445010138 wynika iż też można by ją zastosować.

Naprawa.zip

pompa 0445010138.pdf

Edytowane przez pionek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

daro1 sprzęgło może się ślizgać i być mokro na łączeniu skrzyni, gdy puści wysprzęglik i płyn hamulcowy ucieka.

pionek z tym stołem to fakt, dlatego pytałem czy nie trzeba pompy jakoś ustawiać... swoją drogą interfejsem można sprawdzić czy pompa podaje wymagane ciśnienie przynajmniej ten parametr czy jest w normie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wymienili wszystkie uszczelki oringi itp w jednej sekcji tej na dole ktora ciekla i po zlozeniu nadal cieknie albo i jeszcze bardziej :( Rozbieraja jeszcze raz ... chyba skonczy sie na wysylce pompy do regenracji :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to kiepsko. Mam wątpliwości czy się za to samemu brać...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja przygotowałem się do remontu pompy mocno, mnóstwo materiałów mnóstwo czytania. Zamawianie części zostawiłem na koniec aby wykonać wstępną diagnozę wzrokową. Po rozebraniu jej okazało się że do wymiany między innymi są całe sekcje tłoczące. Odpuściłem sobie samodzielny remont z kilku powodów. Niektóre części zamienne szukałbym nie wiadomo jak długo, a samochód jest mi potrzebny jak najszybciej. No i nie mam diagnostycznego stołu probierczego wiec pompę nie sprawdzę tak dobrze jak specjalistyczny zakład itp itd. Skończyło się na tym że poskładałem ustrojstwo do kupy i pompę oddałem fachowcom z doświadczeniem którzy specjalizują się tylko i wyłącznie w tego typu regeneracjach. Co dziwne oddział Bosch Service w mojej okolicy nie zajmuje się regeneracją tych pomp. Musiałem poszukać inny bardziej poważniejszy serwis. Regeneracje wycenili mi na 750 zł. czyli wymiana wszystkich wnętrzności, tylko obudowa będzie stara. I nawet stare części które wymienili oddają klientowi w pudełeczku :) tak na pamiątkę.

Tak mnie zastanawia skoro moja pompa ciekła i nie dawała najprawdopodobniej odpowiedniego ciśnienia to dlaczego nie miałem żadnych problemów z odpalaniem auta czy to na zimnym czy na gorącym silniku? Palił za pierwszym razem, nie kopcił kolorowego dymu i mocy tez nie stracił.

Edytowane przez pionek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udalo sie uszczelnic, okazalo sie po ponownym rozebraniu ze ten element gdzie sa uszczelki nr 1 i 2 po 2 szt to od dolu ta jedna gumowa byla uszkodzona. Pompa juz nie cieknie ale niestety po jazdach probnych okazalo sie ze obok wyciagana vacupompa zaczela cieknac , tzn pewnie oring ktory ja uszczelnia wiec saczy sie olej no al eto moglo sie przytrafic tyle razy demontowane i montowane wiec dzisiaj poprawiaja. Generalnie zestaw naprawczy sprawdzil sie w wypadku pompy wysokiego cisnienia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pompa wróciła na swoje miejsce. Wymienione wszystkie wnętrzności. Jedna z uszczelek nadgryziona co powodowało przecieki dodatkowo na jednej z sekcji tłoczącej zgromadził się coś jak kamień, nalot. Co kwalifikowało tą sekcję do wymiany na nową. Pompa wydaje się pracować poprawnie na biegu jałowym ciśnienie utrzymuje się w granicach 26 MPa według odczytu z bloków pomiarowych. Kilka zrzutów z Ab-com

q79ccrt8a3.jpg

c9olek9t94vl.jpg

tjp6gxo9cr.jpg

ah582vu5bowt.jpg

zzz8f3xsg6sx.jpg

Edytowane przez pionek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No trochę wyższe ciśnienie niż wymagane, ale OK.

Powiedz ile Cię ta wątpliwa przyjemność kosztowała?

Edytowane przez bad

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiedz ile Cię ta wątpliwa przyjemność kosztowała?

Sama naprawa pompy 740 zł. Zamontowano oryginały Boscha. Przynajmniej wszystkie pudełeczka i woreczki z nich dostałem i świadczą że to oryginały.

Z tym że wymontowanie i zamontowanie pompy w własnym zakresie.

Edytowane przez pionek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie wyczytałęm w jednym poście że w dolnej cześci jest czujnik nadmiernego ciśnienia, od dwóch dni przy odpalaniu przez chwile wrecz leje sie ropa czy moge to tak zostawić??

tak pozatym jest ok dodam ze od 2 dni jest też oziembienie na zewnątrz ok 0 stopni ma to może jakiś wpływ??

Auto ma 195tys przebiegu orginalnego

Edytowane przez Krzysiek1aa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Otwór w pompie odprowadza paliwo przy nadmiernym ciśnieniu. U mnie też tak jest, ale musisz obserwować czy ropa nie zacznie w końcu przedostawać się do oleju silnikowego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak to jest możliwe żeby do oleju się dostawała ropa?? Poza tym chciałbym coś z tym zrobić bo auto parkuje na podwórku a te plamy są dosyć duże:(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak to jest możliwe żeby do oleju się dostawała ropa?? Poza tym chciałbym coś z tym zrobić bo auto parkuje na podwórku a te plamy są dosyć duże:(

Ropa przedostaje się przez nieszczelne simeringi uszczelniające wał pompy. Jeśli poziom oleju silnikowego ci się podnosi lub jest mocno rozrzedzony albo widać ze przecieki są z którejś sekcji popy wtryskowej to jedynie pozostaje poddać pompę gruntownej regeneracji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie zauważyłem też, że cieknie pompa na dole, oleju nie przybywa, silnik ciężko pali zimny czy ciepły (bez znaczenia), interesujące jest to, że ciśnienia mam takie same jak na zrzutach tylko się zastanawiam dlaczego po zgaszeniu silnika słychać szum paliwa w okolicach regulatora ciśnienia szyny i jakie ciśnienie powinno być na szynie po zgaszeniu silnika?

Edytowane przez andgor111

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od tygodnia jestem w posiadaniu opla Meriwa 1.3cdti 2007r auto ma przejechane 90000km ,pompa cieknie zauważyłem po paru dniach jazdy ,jutro oddaję do warsztatu (regeneracja)

http://www.serwisdiesla.pl/ koszt takiej regeneracji 370 zł o efektach takiego zabiegu poinformuję was .Pozdr

http://moto.sklep.pl/#/dynamic/sklep/ws_gru_clob.php?grukod=985753&wit=SKLEP&Lisc=0&KhPro=&od=0&stan=&leaf=457988

Edytowane przez Mariusz45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak pisałem 370 zŁ ,rano w poniedziałek zawiozłem Pompę a we wtorek odebrałem ,12 miesięcy gwarancji /Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cena atrakcyjna, niestety dla mnie zbyt daleko :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałem kupić jakąś używkę ,ale wiesz co kupisz? po rozmowie z serwisantem w sprawie dodawania jakiś specyfików do paliwa odpowiedział że nie powinno się dodawać niczego oprócz miksolu a najlepiej oleju tego do kosiarek (czerwony) bo zawiera mało popiołu tak 100g na 15-20 litrów paliwa,Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

oleju tego do kosiarek (czerwony)

Może raczej chodzi o olej czerwony który używa się do silników dwusuwowych, głównie piły motorowe. Zadaniem takiego oleju w dwusuwach jest smarowanie tłoka/cylindra oraz ma jakieś właściwości czyszczące. Przynajmniej tak mówiono o olejach markowych jak Stihl.

Gdzieś kiedyś o tym słyszałem ze ktoś do diesli dodawał taki olej, ale czy taki olej nie zaszkodzi wrażliwemu common rail?

Przypuszczam ze olej miałby podwójne zadanie , nasmarować wtryskiwacze aby mniej klekotały i w miarę możliwości oczyścić je. Tylko czy nie będzie rozpuszczał różnego rodzaju uszczelek? Co się możne kończyć ponownym wyciekiem z pompy i nie tylko.

Nie będę ukrywał że na tych wakacjach zaaplikowałem swojej corsie czarny STP, formuła do czyszczenia wtryskiwaczy diesla w zalecanej proporcji. Tak profilaktycznie. Tak się zastanawiam czy ta profilaktyka czasami mi nie zżarła uszczelek w pompie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi