Skocz do zawartości

Szarpanie przy zmianie biegów


Gość Solaris

Rekomendowane odpowiedzi

Bo źle szukasz - Nr 2 na tym rysunku - http://ecat24.com/opel/catalog/part/1/16/185/3386/35631,35632,35648,35647,35659,35639,35645/

To łożysko jest zabudowane na wale korbowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 tygodnie później...

Witam,

to chyba jednak nie to.

Na zdjęciu wygląda jak metalowe. Kupiłem, numer GM ok, ale plastykowe.

Czy ktoś ma inne pomysły?

post-46184-0-49364800-1480231968_thumb.jpg

Witam ponownie.
Poradźcie mi proszę, bo już sam nie wiem. Już miałem dużo hipotez, niektóre zabiegi pomogły na krótko.
Podsumowując, w aucie na zgaszonym silniku biegi wchodzą idealnie. Aktualnie jak autko jedzie zdarzają się problemu z wrzucaniem biegu 1 oraz 2. Czasem trzeba ponownie wcisnąć sprzęgło by jedynka gładko weszła. Autko kangurzy przy puszczaniu sprzęgła. Czuć to przy puszczaniu sprzęgła po wrzuceniu 1 albo 2. Myślę, że jedno i drugie jest z sobą powiązane.
Ponowna regulacja raczej nic nie da, prawda?

Na forum znalazłem stwierdzenie, które mnie zaciekawiło:

 

Jeśli na zgaszonym silniku wszystkie wchodzą gładko, to rozsypało się sprzęgło.

źródło:http://forum.opel24.com/topic/78235-z18xe-brak-mozliwosci-zmiany-biegow/

Prawdopodobnie będę miał w najbliższy weekend zdejmowaną skrzynię by sprawdzić sprzęgło.
Będę chciał się temu dokładnie przyjrzeć i wspomnianemu wcześniej łożysku w kole zamachowym.
Powiedzcie mi proszę na co konkretnie zwrócić uwagę? Co sprawdzić przy okazji?

post-46184-0-05413000-1481731100_thumb.jpg

post-46184-0-20955200-1481731117_thumb.jpg

Edytowane przez Mashto

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Aktualizacja

Co do umieszczonego powyżej zdjęcia koła zamachowego - foto pochodzi z popularnego portalu aukcyjnego i przypuszczam, ze mogą być błędy w opisie aukcji.

Niestety w epc nie widać dokładnie koła zamachowego ze szczegółami. Przypuszczam iż w Corsach nie było łożysk czy tulejek pilotujących.

 

Jednak już dość spory okres temu zamontowałem wspomnianą plastykowa tulejkę i muszę przyznać, biegi wchodzą poprawnie.

Dziwi mnie jednak dlaczego jej nie było od początku, skoro wg epc występuje w tym modelu auta.

Lewarek wyregulowany dokładnie z instrukcja zawartą na:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3004481.html#14531235

w pliku pdf o nazwie "corsa_c_1_2_16v_Z12XE_sprz__g__o.pdf"

Po dokręceniu śruby regulującej jeszcze raz sprawdzona została możliwość blokady skrzyni dzyndzelkiem przy położeniu lewarka między 1 a 2. Przy dokręceniu tejże śrubki niekiedy lewarek potrafi się lekko przesunąć i wtedy dzyndzelek blokady skrzyni nie da rady wcisnąć przy ustawieniu lewarka między biegami 1 i 2. Wciska się natomiast przy lekkim przesunięciu w lewo bądź w prawo. Stąd pewnie problemy przy wbijaniu biegów. Ważna jest zatem naprawdę dokładna regulacja. Przy ustawieniu lewara dokładnie między 1 a 2 powinien się dać wcisnąć dzyndzelek blokady skrzyni.

 

Jednak szarpnięcia nie ustały. Podejrzewam, iż odpowiada za nie egr, który u mnie jest niekompletny:

http://forum.opel24.com/topic/19857-niekompletny-zawor-egr-w-corsie-czy-tak-mozna-jezdzic/page-2?do=findComment&comment=663941

Jeśli to sprawdzę to pewnie po jakimś czasie dam znać w temacie z powyższego linku.

post-46184-0-96394300-1489240291_thumb.jpg

Edytowane przez Mashto

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie

Zauważyłem, że te chwilowe szarpnięcia po wrzuceniu 2 biegu (zwłaszcza na zimnym silniku zaraz po odpaleniu) zanikające po chwili nie występują, gdy akumulator zostanie odłączony na noc.

Jednak radość nie trwa długo, ponieważ po kilku dniach wracają. Błędów brak. Zatem tym razem podejrzewam ECU.

Czy moje podejrzenia mogą być słuszne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,
ECU wykluczone.

Nagrałem parametry pracy silnika i zapisałem do pliku excel.
Co mnie zdziwiło? Co jakiś czas w położeniu przepustnicy występuje "Nieważny". Czy tak powinno być?
Czy ktoś z Was dostrzega w tych parametrach coś nieprawidłowego?

 

P.S.

Plik excel wrzucam w zip, ponieważ nie chce załadować pliku z rozszerzeniem .xlsx

Livedata_2004_Corsa-C_Silnik__Z 12 XE_201706102000.zip

Edytowane przez Mashto

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że piszesz na bieżąco. Chyba w tym temacie wspominałem o szarpaniach u mnie. Może cewka? Świece wymieniłem kupę czasu temu na denso k20tt i nic się nie zmieniło. Błędów żadnych, tracić pieniędzy, kupować części na podmiankę nie mam zamiaru. Generalnie pogodziłem się już z tymi 'cechami szczególnymi' corsy i wiem, że denerwujące szarpania miną... Jak kupię kiedyś inne auto :)

Edytowane przez Defix

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik excel wrzucam w zip, ponieważ nie chce załadować pliku z rozszerzeniem .xlsx

 

Ja bym się zainteresował pracą sond.

Druga sonda ma problemy z podgrzewaniem

Pierwsza sonda też ma z nim problem.

Pierwsza sonda ma błędne parametry opisowe.

Tam gdzie powinno być ubogo czyli np. 157mV jest bogato i na odwrót.

 

Podobnie masz z przepływką.

Na końcu loga masz wolne obroty na nich przepływka powinna pokazywać <11 kg/h

U ciebie spada do 0 kg/h

 

Ja bym jeszcze zrobił reset ECU.Aby przywrócić prawidłowe wartości.

Sprawdził ponownie czy coś sie zmieniło.

A potem przyglądnął bym się sterownikowi silnika.

 

 

Podejrzewam, iż odpowiada za nie egr, który u mnie jest niekompletny:

 

 

Nie że niekompletny,tylko go po prostu nie masz.

Rurka spalinowa jest podłączona ale gdy pisałem ci o tym że go nie ma to myślałem że chociaż sprawdzisz tą rurkę (odkręcisz ją i zobaczysz że tam nie ma przelotu)

Edytowane przez adam1954

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za zainteresowanie i wskazówki.

 

Może cewka?

Podmianka na oryginał Boscha nic nie dała.

 

Podobnie masz z przepływką. Na końcu loga masz wolne obroty na nich przepływka powinna pokazywać <11 kg/h U ciebie spada do 0 kg/h

Tutaj podobnie, podmianka na oryginał Boscha i brak efektów.

 

Ja bym się zainteresował pracą sond. Druga sonda ma problemy z podgrzewaniem Pierwsza sonda też ma z nim problem. Pierwsza sonda ma błędne parametry opisowe. Tam gdzie powinno być ubogo czyli np. 157mV jest bogato i na odwrót.

Pierwszą sondę mam nówkę Boscha, druga jest prawdopodobnie niezmieniana od wyjazdu auta z fabryki.

 

Ja bym jeszcze zrobił reset ECU.Aby przywrócić prawidłowe wartości. Sprawdził ponownie czy coś sie zmieniło. A potem przyglądnął bym się sterownikowi silnika.

ECU już było podejrzane jako winowajca całego zamieszania i zostało wymienione na inne używane o tych samych numerach i nadal to samo. Chyba wstawiona używka nie jest wadliwa? Mam na nią jeszcze gwarancję. W Corsach w benzynie usterka ECU chyba nie jest częstą usterka?

Ale jak już wcześniej pisałem, gdy aku było na dłużej odłączone, to problemu szarpnięć nie ma. Problem niestety powraca po 2-3 dniach użytkowania.

Wygląda to tak jak by autko się "źle uczyło"

Adam1954, jakoś na tygodniu postaram się zresetować ECU poprzez odłącznie aku na noc i zrobię nowe logi. Mam do Ciebie jeszcze 2 pytania:

1. Orientujesz się może czy w parametrze "Położenie przepustnicy" (ang. Throttle Position) powinna występować wartość "Nieważny" (ang. Invalid)?

2. Czy tak sporo odchyleń może powodować przytkany tłumik? Tam jeszcze nie zaglądałem.

 

 

Nie że niekompletny,tylko go po prostu nie masz. Rurka spalinowa jest podłączona ale gdy pisałem ci o tym że go nie ma to myślałem że chociaż sprawdzisz tą rurkę (odkręcisz ją i zobaczysz że tam nie ma przelotu)

Nie sprawdzałem, ponieważ uwierzyłem Ci na słowo. Wierzę ludziom z dużo większym doświadczeniem. To jest moje pierwsze autko. Właśnie między innymi na tym forum, po przeczytaniu naprawdę sporej liczby postów, a także innych publikacji dostępnych w internecie poznałem zasadę funkcjonowania mojego pojazdu. Niektóre moje pytania mogą Was dziwić, bowiem nadal wszystkiego nie wiem. Autko to mnie jednak już sporo nauczyło. Mimo swej wady lubię je i wierzę, że kiedyś rozwiążę problem szarpnięć.

 

Jak zrobię logi po resecie ECU to wrzucę na forum.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności