Skocz do zawartości
Kacper

Modyfikacja CDR 500 - zmiana końcówki mocy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Wpadłem na pomysł aby z starego Delco CDR500 D wycisnąć troche wiecej mocy.
Jak wiadomo końcówka mocy w tym radyjku to zaledwie 4x6W.
W końcówce mocy siedzi uklad TDA7372

tda7372.jpg

TDA7372.jpg

Postanowiłem zmienić na podobny układ TDA7375 który ma większa moc.
Można wywalić jeden i wstawić drugi ale podobno nie ma specjalnie odczuwalnej różnicy

w poniższym schemacie jest to 2x35 W
tda7375.jpg.

TDA_7375.jpg

Stwierdziłem że moc 2x35 W dla mnie całkowicie wystarczy

Porównując schematy można zauważyć ze w pierwszym przypadku głośniki są jedna strona podpięte do masy a w drugim
schemacie sa pomiędzy wyprowadzeniami układu i bez kondensatorów.
i tu jest trochę komplikacji.

Pomijam jak rozmontować radio bo jeśli ktoś nie potrafi przebrnąć tego etapy to niech się nie bierze za modyfikację.

Dorzucam tylko fotkę po wywaleniu układu TDA7372 - wywaliłem też kondensatory aby zrobić sobie więcej miejsca a układ wyłamałem i wylutowanie pojedynczych nóżek nie było już problemem.

dscn0239j.jpg

DSCN0239.jpg

Pierwsze co, to trzeba odizolować wyjścia głośnikowe które są zmasowane.
W płytce gniazda po wylutowaniu go rozwierciłem otwory pinów ktore były do masy aby móc podpiąć głośniki zgodnie z schematem.
Później doszedlem do wniosku że nie potrzebnie wylutowywałem cale gniazdo a mogłem tylko dobrze podgrzać odpowiednie piny i wyrwać szczypcami.
Po rozwierceniu można je wcisnąć ponownie jeśli będzie stawiał opór to też wystarczy podgrzać go grotem lutownicy i gdy gniazdo zmięknie wsunie się z powrotem.

Tu widok płytki pod gniazdem z rozwierconymi otworami. Przerwałem też ścieżki które zasilają głośniki - jak później stwierdziłem to niepotrzebnie gdyż wystarczyło tylko wylutować kondensatory i wpiąć się później w ich miejsce.

dscn0077y.jpg

DSCN0077.jpg

Po podmianie końcówki mocy polutowałem przewody do gniazda

dscn0273ix.jpg
DSCN0273.jpg

i do wyjść nowej końcówki 1 i 2 kanał lewy oraz 14 i 15 kanał prawy.
Zrobiłem też zworki na wejściach pomiędzy 4 i 5 oraz 11 i 12

http://imageshack.us/photo/my-images/835/dscn0279xw.jpg/]dscn0279xw.jpg[/url]

DSCN0279.jpg

Po poskładaniu wszystkiego hula aż miło i zapomniałem o wydmuchanej uszczelce pod kolektorem :-)

Na koniec jeszcze małe podpowiedzi

Gniazdo trzyma mały torx 6
torxg.jpg

DSCN0052.jpg

Odlutować należy na początku taśmy zaznaczone strzałkami (jedną urwałem i musiałem jak widać zastąpić kabelkami)

dscn0054mo.jpg

DSCN0054.jpg

I na koniec dorzucam widok płytki pod gniazdem z rozkładem ścieżek - może komuś będzie pomocne przy szukaniu ewentualnych przerw lub zwarć.

http://imageshack.us/photo/my-images/9/dscn0065st.jpg/

DSCN0065.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kawał dobrej roboty - pochwalić !!!

Czy obecnie masz tylko kanał prawy i lewy zbiorczo, czyli bez regulacji na tył i przód?

Kurcze, jak dla mnie to zbyt skomplikowane, nie czuję się na siłach w tym temacie, gdybym kiedyś na zieloną wyspę się wybierał to zrobisz mi "fuchę" ? :drunk:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma sprawy i jeszcze jakiegoś browca wypijemy w między czasie :)

Co do pytania to byłem ciekawy czy ktoś zwróci na to uwagę.

Powinienem na płytce radia odciąć połączenie między procesorem audio a wzmacniaczem tylnych głośników. Miałem jednak zagwozdkę gdyż schemat nie zgadzał się z opisem wyjść procesora. Zostawiłem bez cięcia, a zastąpiłem tą operację przez skręcenie potencjometru przód-tył.

Balans lewo prawo pracuje bezproblemowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe rozwiązanie.

Kurcze, może kiedyś i takie zabawy w elektronice się zabiorę, ale prędzej chyba do Ir. się wybiorę, tak, więc trzymam za słowo :tak:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic nie napisales jak teraz radyjko gra?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gra zdecydowanie głośniej, jakość dźwięku nie zmieniła się. Jak podgłoszę na max to mam wrażenie że mi zaraz membrany w głośnikach (montowanych seryjnie) wyrwie. :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Jest możliwość wstawienia zdjęć z modyfikacji radyjka ,te niestety straciły ważność .a zamierzam zmienić koncówke mocy ,i przydało by sie foto całej akcji z wymianą :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Jest możliwość wstawienia zdjęć z modyfikacji radyjka ,te niestety straciły ważność .a zamierzam zmienić koncówke mocy ,i przydało by sie foto całej akcji z wymianą :)

Pozdrawiam

Wielkie dzięki za zdjątka :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma sprawy, daj znać jak się uda modyfikacja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi