Skocz do zawartości

Wymiana tarcz i klockow


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Wojtek_KrK

Czy w domowych warunkach jestem w stanie wymienic przednie i tylne tarcze

wraz z klockami w Vivaro?

 

tylna tarcza jest przykrecona do piasty sruba centralna i ma zintegrowane lozysko

czy to schodzi bez problemu?

a przednia tarcza jest przykrecona przez sruby kola?

 

jesli ktos bedzie mial chwile czasu to prosze o krotki manual jak

wymienic tylna i przednia tarcze

dzieki

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość grzes08

Znalazłem coś takiego na innym forum przy tylnych powinien pomóc nieco:

 

Od miesiąca dochodziły do kabiny szumy od łożysk kół. Znam ten hałas bo wymieniałem już kilka razy łożyska kół w innych moich samochodach. Tylko nie potrafiłem ich dokładnie zlokalizować, słychać ich było najwięcej podczas jazdy na wprost, mniej przy skręcaniu (w prawo). Postanowiłem w końcu sprawdzić te łożyska. Najpierw przeglądałem stan kół przednich, lecz gdy kręciłem te koła (lekko nie jest), nie stwierdziłem tego charakterystycznego ''szumu''. Potem zabrałem się za tylne prawe koło. Po podniesieniu i zakręceniu, bingo. To było to koło, szum narastał w miarę szybkości kręcenia. Postanowiłem więc wymienić te łożysko na nowe. Wybijanie takiego dużego, dwurzędowego łożyska nie jest łatwe, męczyłem się z ''nim'' ok 20 min. Nowe na Śląsku kosztują ok 240 zł, a całe tarcze, już z łożyskami w środku kupiłem za 289 zł. Jeden minus tego rozwiązania, należy wymienić cały komplet, na dwa koła, (więcej trzeba udać kaski). Poza tym mamy dwie nowe tarcze (na następne 240 tys.km w moim przypadku) i nie trzeba szukać kogoś z prasą do wciśnięcia nowych łożysk. Samej pracy poświeciłem przy tym ok.3 godz. Robiłem jazdę próbną, znów jest cicho jak dawniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wojtek_KrK

dzieki. ale nie zamierzam wymieniac tylko lozysk chce wymienic komplet(2x tarcza tyl z lozyskiem).

pytanie czy wystarczy odkrecic ta centralna srube aby tarcza zeszla? i w odwrotnej kolejnosci zamontowac nowa?

czy sa jakies dodakowe czynnosci ktore trzeba wykonac?

 

czy przod tez jest na centralnej srubie? czy schodzi po odkreceniu zacisku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzes08

myślę, że tylna tarcza schodzi po odkręceniu sruby centralnej .. kwestia przelożenia łozyska wiec raczej nie wchodzi w grę , wiec musisz kupic tarczę z łozyskiem;

co do kwestii przedniej tarczy .. to pewnie po ściągnieciu zacisku i jarzma będziesz mógł ściągnąc tarcze.

Vivaro to Renault Traffic więc myslę,że spokojnie możesz poszukac czegoś na forum renault.

Mozesz zobaczyc również jak wyglądają częsci na jakiś zdjęciach (proponuje inter cars sklep internetowy .. tam mozna zobaczyc jak wyglada część .. po wyglądzie można dojśc łatwo jak jest to mocowane)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie. Odkręcasz koło, potem pływającą część zacisku, następnie drugą część stałą zacisku, odkręcasz bodaj jakimś grubym torxem mocowanie tarczy i ją lekko wybijasz młoteczkiem bo pewnie sama nie zeskoczy, potem przydałoby się przeczyścić miejsce styku tarczy do piasty jakimś papierem ściernym i zakładasz w odwrotnej kolejności. Pamiętaj o cofnięciu tłoczków, są specjalne narzędzia do tego, ale można zrobić to samemu, nie pamiętam które czy przednie czy tylne ale jednocześnie je wciskasz i wkręcasz, drugie się tylko wciskają. Nic trudnego, dwa razy zrobiłem to pod blokiem zarówno w masterze jak i vivaro.

 

 

 

Vivaro to Renault Traffic

 

Z tego co wiem to vivaro był projektem, który objął renault trafica i nissana primastara a nie odwrotnie. Generalnie karoseria zarówno do trafica i vivaro jest produkowana w GM w Luton.

Edytowane przez Sasha

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale on jeszcze lozyska chce zmienic...

z tylu nieruszalem jeszcze ale z przodu juz zmienialem lozyska i moge powiedziec ze sa rozne zestawy,w pamieci mi utkwilo ze roznia sie nakretkami na przegub

generalnie zeby zmienic lozysko z przodu potrzebujesz albo acetylen albo prase w dodatku taka mocniejsza

nawet nie probuj podchodzic do tego ze sciagaczem

tarcze i klocki to jak kolega wyzej proponuje,kreci sie tylne tloczki

zalecane jest smarowanie zaciskow pasta do hamulcow zwlaszcza z tylu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Trochę odgrzeję kotleta.

Czyli z wymianą tarcz nie będzie problemu w warunkach domowych? Nawet z tylnymi (kpl. razem z łożyskiem)?

A jeśli już jesteśmy przy tarczach to jakie firmy polecacie?

Ja mam zaufanie do ATE, lecz cena tańszego zestawu (razem z klockami) jest powiedzmy o 400 zł tańsza.

Zestaw z np zimmermann, tylko nie wiem co to warte, czy czasem nie lepiej dołożyć te 400, jeśi już mówimy o kwotach powyżej tysiączka i mieć święty spokój.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana tarczy z przodu nie powinna być problemem, z tyłu jeszcze nie wymieniałem. Co do tarcz zimmerman to ktoś tu gdzieś pisał że to są tarcze które idą na pierwszy montaż do opla więc można próbować zakładać, ja jako że nie znam tej marki polecałbym jednak ATE lub tańsze a sprawdzone Lucas (czyli TRW) lub też Jurid (robione przez firmę Bendix też bardzo dobra pozycja, cenowo też w miarę dobrze wychodzi). Klocki to tak jak tarcze TRW lub Jurid w zależności jaką tarcze włożysz to takie same bym polecał klocki. Jak robisz kompleksowo to wymiana płynu też by się przydała DOT 4 przy wymianie pełnej nie tylko w zbiorniczku jak to czyni większość mechaniorów wchodzi 1litr płynu. Jako że tylny układ hamulcowy jest tak umieszczony jak jest trzeba wszystko dobrzy poczyścić bo może się okazać że coś będzie tam ocierać (u mnie kiedyś wymieniali nie poczyścili i 3 komplety klocków się spaliły w jeden dzień takich to mamy super mechaników jedyne co ich usprawiedliwia to presja czasu "dawaj rób na biegu bo auto musi jechać w trasę bo nie ma w tej chwili zastępczego").

Edytowane przez koni2305
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności