Skocz do zawartości

Zasłonięcie chłodnicy silnika


Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest dopuszczalne i sens częściowego zasłonięcia chłodnicy jak to robili nasi ojcowie aby silnik w zimie nie chłodził się.

Nastały niższe temperatury i spalanie wzrosło. Zastanawiam się czy jest sens takiego działania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Niby nie powinno się robić takich rzeczy. Sprawny termostat to podstawa. Chociaż wiadomo jak to cudo techniki 1.3 się nagrzewa w zimie.

Można zasłonić wlot powietrza, ale IC musi być odkryty. W AH trochę to ryzykowne z uwagi na brak wskaźnika temp na blacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego liczę na termostat, jeśli już zasłonię to nie mam zamiaru zasłaniać całej chłodnicy tylko cześć, na pewno nie fragment gdzie znajduje się intercooler.

 

Że wskaźnika temp silnika auto nie posiada, to koledzy w pracy nie chcieli uwierzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość koni2305

To chyba nie jest jedyne auto które tego wskaźnika nie posiada- nastała taka moda na nie montowanie go wcale. Jakieś sześć lat temu kupiłem nowego Nissana i też nie miał tylko taką kontrolką która jak był zimny to świeciła na niebiesko, jak się nagrzał to gasła i w sumie nie wiadomo było ile ma temperatury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie odbój z tymi kartonikami na chłodnicy. Sprawny termostat = brak problemu. Zwiększone spalanie jest normalnym zjawiskiem, bo jest niższa temperatura zewnętrzna i silnik dłużej się zagrzewa. Każde auto ma tą cechę, nie tylko klekoty.

Zasłonisz sobie chłodnicę i w błogiej niewiedzy ugotujesz silnik - w jakimś korku albo przy dłuższym mocnym obciążeniu silnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jakby potrzebna była zasłona chłodnicy na zimę to by producent takową zamontował do auta.

A skoro jej nie zamontował to znaczy, że jest niepotrzebna.

Zasłonięcie niewiele przyśpieszy nagrzewanie silnika a za to może spowodować szybkie jego przegrzanie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na duże mrozy stosowałem zaślepkę zderzaka "hand made" i przy tym cholernym silniku, który standardowo po kilkudziesięciu kilometrach łapał temp. znacznie pomogło zasłonięcie wlotu. Nie ma szans przy włączonym nawiewie ciepłego powietrza i temp. -15 żeby to auto się nagrzało. Zawsze jest wentylator, gdyby temp. nagle wzrosła do niebezpiecznej wartości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem dylemat czy zasłaniac chłodnice.Moim zdaniem zasłanianie chłodnicy nic nie da przeciez termostat zamyka obieg w silniku i chłodnica poki nie otworzy nie ma wpływu na temp silnika.Odpowiednie zasłoniecie moze zmniejszyc ped zimnego powietrza na sam silnik i przez co jego szybsze nagrzanie ale czy az tak znaczace nie jestem pewien.Mechanik mi mowił ze w niektórych nowych samochodach swiadomie" obuduje" sie silniki by szybciej sie nagrzewały i było mniejsze zuzycie paliwa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzę tylko co napisał mk5 Nie wiem jaki jest sens zasłaniania chłodnicy przy sprawnym termostacie. Przecież chłodnica jest i tak "odcięta" przez termostat.

Przy wymianie trzeba zwrócić uwagę na szczelność, więcej tu http://forum.opel24.com/topic/50540-zafira-a-wymiana-termostatu/

 

A teraz pół żartem:

Może lepiej od razu silnik obłożyć wełną mineralną, miskę oleju okleić styropianem bo ona tez wychładza silnik. A filtr silnika przenieść do kabiny aby nie zasysał zimnego powietrza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności