Skocz do zawartości
Przemos19

Dziwne zachowanie przy skrętach i koleinach

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem dziwne zachowanie Merivy przy skrętach (w prawo głównie, 90 stopni, w lewo w zasadzie nie), otóż w czasie skrętu nagle skręca jakby mocniej, jakby coś się ugięło. Zaskakuje mnie gwałtowność skrętu. Przy czym latem miałem wymieniany czujnik kąta skrętu czy jak to się nazywa (wyłączało się ESP w upały i wspomaganie słabo działało ogólnie), nie są to objawy od tego. Na wiosnę była wymiana końcówki lewego drążka kierownicy i uzyskana zbierzność, niestety aby jechać prosto należy ze 3-4 stopnie w prawo przechylić kierownicę od tej pory (przy ustawieniu na wprost ściąga lewo). Przy ostrym hamowaniu też ściąga w lewo (jeśli nei odbijam kierownicą tych kilku stopni w prawo). Co więcej przy wjeździe w koleiny gwałtownie rzuca samochodem. Ponadto po jeździe 20-30 km koło przednie lewe zaczyna piszczeć (najpewniej lewe). I ostatecznie wydaje mi się, że są za duże luzy z przodu przy rozbujaniu bocznym samochodu ręką czy też jak siedzę w środku i bujam się w lewo i prawo. Ot widzę że tylne koło ledwo co się ugnie a przednie ładnie lata w bok. Urwane tam coś jest? Czy jaka cholera? A może konował źle zrobił końcówkę drążka już na wiosnę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym najpierw pojechał na stacje diagnostyczną aby przejrzeli zawieszenie itp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeczytaj co napisałeś na spokojnie. WNiosek jeden - jeśli nie masz kanału to jedź na drugą stację (większą) gdzie podbijają dowody i tam napewno sprawdzą. Za przysłowiową flaszkę dowiesz się napewno co tam jest nie tak. Napewno wyjdzie to taniej niż robić u tego który Ci tak to zostawił. Aaa i uzupełnij profil.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W moim przypadku to kosztowało 30 zł.Zrobili test amortyzatorów(przód i tył),hamulce(przód i tył) oraz płyta do sprawdzania luzu w zawieszeniu

Przemos19

A sam możesz sprawdzić czy nie zacierają ci się czasem łożyska Macpersonów.Ktoś siada za kierownicą,auto odpalone i kręci kierownicą w obie strony.A ty chwytasz nad kołem kolumnę i próbujesz wyczuć zgrzyty i drgania w kolumnie.Meriva jak zauważyłem ma paskudną podstawową wadę mocowania Macpersona.Jest źle zabezpieczony kielich górny.Woda leje się z kratek na podszybiu bezpośrednio do kielichów a co za tym idzie i do łożyska.Ja miałem zardzewiałe bardzo obydwie śruby.

Edytowane przez adam1954

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

We wrześniu był na przeglądzie okresowym, wszystko w porządku. Szczególnie dopytywałem o amortyzatory. Lekkie przekręcenie kierownicy po ustawieniu zbieżności nie przeszkadzało im. A objawy typu gwizdy i dziwny skręt pojawił się bardzo niedawno. W przyszłym tygodniu planuję oddanie samochodu do mechanika (innego) aby na kanale zobaczył o co chodzi, przy okazji innej naprawy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
A objawy typu gwizdy i dziwny skręt pojawił się bardzo niedawno

No właśnie i te zacierające się łożyska możesz sobie sprawdzić sam z pomocą drugiej osoby jeszcze przed mechanikiem

We wrześniu był na przeglądzie okresowym, wszystko w porządku

Przeglądy robią trchę pobieżnie.Natomiast gdy zgłosisz im problem to trzepią ostrzej.Na przeglądzie nigdy nie sprawdzali mi stanu łożysk Macpersona a po zgłoszeniu stuków w przednim zawieszeniu przyjrzeli się mu bardzo dokładnie.

Edytowane przez adam1954

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Update, okazało się że gwizd to zapieczony zacisk hamulca na tylnym prawym kole, czytaj nie odpuszczał zacisk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi