Skocz do zawartości

Ekonomiczna jazda dieslem.


Gość warszawiak1977

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w podobnej sytuacji co założyciel tematu i doceniam wszystkie rady.
Sporo wzmianek na temat momentów obrotowych i optymalnych obrotów silnika, rozumiem że każdy silnik ma inne te wartości, więc chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę to znaleźć?

Dodam, iż moja Insignia obecnie spala 6.5 l/100km ale chciałbym poprawić ten wynik, gdyż producent sugeruje spalanie poniżej 4 l/100km

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak, jestem świadom rozbieżności w tym co podają producenci a rzeczywistością, jednak jestem również świadom mojego braku wiedzy na temat silnika diesla ecoFlex.
Muszę poinformować iż korzystam z pięknych autostrad w UK i mam możliwość płynnej jazdy ze stałą dowolną prędkością. W związku z tym spalanie rzeczywiste nie powinno odbiegać od teoretycznego aż 2 l/100km.
Szukałem w książce obsługi, na forach Polskich i anglojęzycznych oraz na youtube jakichkolwiek informacji o optymalnej prędkości dla minimalnego spalania. Wczoraj wracając z pracy potestowałem jazdę na wyższych obrotach, w przedziale 2000 - 2500 [rpm]. Chwilowe spalanie jakie podał komputer było o niebo lepsze niż średnie jakie uzyskiwałem dotychczas.
Wiem że jestem laikiem w tym temacie, stąd moja prośba o pomoc. Najlepszy dla mnie będzie wykres, ale każda inna informacja może być przydatna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zużycie paliwa i emisja CO2: 3,9 l/100 km, 104 g/km, wg dyrektyw WE 715/2007 i WE 692/2008 oraz 80/1268/EWG i 2004/3/WE, w cyklu mieszanym, na podstawie oficjalnych testów w warunkach laboratoryjnych. Faktyczne wartości mogą różnić się od podanych w zależności od zachowania kierowcy, warunków atmosferycznych, nawierzchni, jak i innych czynników natury nietechnicznej." - cytat z http://www.opel.pl/gama-opel/ecoflex/gama-ecoflex/insignia-ecoflex.html /podkreślenie moje/ - metodologia tych testów może być całkowicie niekompatybilna z "realnym światem" - wystarczy że opony zmienisz na inny model niż były w teście stosowane i zużycie wzrośnie;) - moim zdaniem spalanie podane przez Ciebie całkiemcałkiem jest - moja Astra H w cyklu "zmieszanym" podobnie pali, a motorek sporo słabszy .....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem do chwili gdy zapoznałem się z poniższą recenzją. Wynik jaki osiągnął recenzent to 55mpg (w przybliżebiu to 5 l/100km) a należy podkreślić iż testowana była Insignia z silnikiem nie ecoFlex, dla którego producent podał właśnie taką wartość konsumpcji paliwa.
Chciałbym osiągnąć przynajmniej podobną wartość do tej z recenzji:
https://www.youtube.com/watch?v=j66o5IhXuQ4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość popencjusz

To proponuję mniejszy silnik. Po co jeździć autem z takim silnikiem jak "Kanclerz". Faktem jest że przy dość płynnej jeździe i hamowaniu silnikiem możesz dużo oszczędzić, tylko zastanów się nad tym jak szybko zabijesz sobie koło dwumasowe i zamulisz silnik. Jazda cały czas w ten sposób nie służy temu silnikowi. Kolektor dolotowy szybko obrasta nagarem. Przez taką jazdę pewnie i częściej będzie wypalał się DPF co też wpływa ujemnie na spalanie.

Osobiście uważam, że jeśli nie powinieneś zadręczać się tym czy uda Ci się osiągnąć książkowy wynik spalania. Autko spali tyle ile potrzebuje.

Insignia jest dużym i ciężkim autem więc nie spodziewaj się spalania rodem z opla corsy. Ja cieszę się silnikami 1.9 cdti w astrze H (w astrze drapnięta do 180KM) i signum (seria 150KM) i spalanie przy jeździe mieszanej i cieżkiej nodze oscyluje 6,5-7,5l/100km. Przynajmniej jest radość z jazdy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

a przy jakich obrotach zmieniać biegi, ja kręce na 2 do 2 tyś i wrzucam 3 czy to niezbyt mało? silnik 1,7 :) jedynką tylko ruszam i od razu wrzucam 2 czy dobrze nie patrze na obroty ale sa napewno ponzej 2 tys

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chciałbym osiągnąć przynajmniej podobną wartość do tej z recenzji: https://www.youtube....h?v=j66o5IhXuQ4

 

No tutaj to wymiękłem maksymalnie . Co ma wspólnego wyświetlacz z chwilowym spalaniem , do rzeczywistego zużycia paliwa ???

Facio się poturlał z górki przez pół minuty i od razu wielkie halo .

Tak się złożyło ,że niedawno wszedłem w posiadanie "ciągnika" marki rover 600 (silnik 2,0 hondy) i jest qutastrofa.

Do 110-115km/h owszem 5,3 l /100 km. Potem już się zaczyna kosmos - przy przelotówce ok 140 km/h żre już 7 litrów=porażka.

Przy tej oklazji dowiedziałem się od mechaników ,że turbina się załącza przy ok 2tys obr/min. Można pogrzebać w elektronice ,żeby obniżyć , ale nie warto.

 

 

 

 

a przy jakich obrotach zmieniać biegi, ja kręce na 2 do 2 tyś i wrzucam 3 czy to niezbyt mało? silnik 1,7

 

2 tysiące wystarczy. Jeśli masz 1,7 z dwumasą ( nie wszystkie mają) , to autko nie toleruje niskich obrotów (powiedzmy do 1500 obr/min) . Po prostu wtedy następuje przyspieszone zużycie dwumasy.

Jak nie masz dwumasy (padlina 75 KM) to rób co chcesz , bo i tak się nie bujniesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna rzecz - dwumasa nie lubi gdy dostaje kopa, a ten jest przy ok 1700 gdy turbo się załącza. Zobaczcie jak wygląda wykres momentu obrotowego.

 

With mobilephone sent.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest jeszcze jedna rzecz - dwumasa nie lubi gdy dostaje kopa,

 

Nie zgadzam się . Wszystkie opracowania są zgodne - to jazda na niskich obrotach jest jest zabójcza dla dwumasy.

Pracuję z typem ( ma astrobota 1,7 100 coś tam koni) i on wręcz zarzyna dwumasę.

Zmienia biegi przy 1200 obr/min i autko czasami wręcz podskakuje od szarpania.

Niestety jest debilem ( kilka razy tłumaczyliśmy mu to ) i dalej tak robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności