Jump to content
wild_elk

Rozrusznik Corsa C 1.3CDTI

Recommended Posts

Powinien pasować.

Sprawdziłem w katalogu intercars i Boscha jest zamiennie stosowany do Z13DT i jednocześnie do Z13DTJ.

Wielkie dzięki.

Tak na przyszłość dla użytkowników - w silniku Z13DT montowano rozrusznik 1.1kW, który był za słaby, szybko się zużywał i wymagał napraw co jakiś czas. W Z13DTJ zaczęto wstawiać mocniejszy 1.3kW a następnie w Z13DTH na przykład już 1.8kW.

Wszystkie w/w rozruszniki pasują zamiennie (można kupić od Astry J, Corsy D itd.). Z czystym sumieniem polecam Valeo 1.8kW o symbolu TS18E33. Jest co prawda dłuższy, ale nie stanowi to żadnego problemu. Auto odpala zupełnie innym dźwiękiem, kręci dużo szybciej i nie przypomina zdychającej padaczki podczas odpalania 1.3CDTI jak to jest w przypadku kręcenia fabrycznym 1.1kW. Naprawdę samochód jest nie do poznania. Od fiatowskich 1.3jtd podobno nie podchodzą z uwagi na inne zęby, ale nie porównywałem.

@bad miałbyś możliwość nagrania startu swojego silnika po wymianie rozrusznika? Mój akurat sobie daje radę, ale zimą wolniej się rozkręcał. modyfikacja stosunkowo niedroga i chyba warta rozważenia.
Dla porównania wrzucam mój filmik ze standardowym rozrusznikiem 1,1 kw.
www.youtube.com/embed/Mwwi1AdIQxY

Postaram się nagrać niebawem. Różnica jest znacząca i zauważalna. Po prostu szybciej kręci i szybciej odpala w stosunku do 1.1kW

Cześć. W rozruszniku 1,1 kW i 1,3 kw jest 9 zębów a w ts18e33 jest 10 zębów. Czy ma to jakieś znaczenie?. Czy na to nie trzeba zwracać uwagi?

Nie zwróciłem na to uwagi. Nie wiem czy pod tym względem się różnią. Na pewno model, który podałem pasuje.

Cześć wszystkim,

Dawno nie zaglądałem na to forum. Jeśli ktoś się zastanawia nad wymianą rozrusznika na mocniejszy to polecam model 1,8 kW Valeo TS18E331 (identyczny jak TS18E33 tylko z młodszych roczników). na filmie poniżej możecie zobaczyć jak się sprawuje. Wszystko pasuje Plug&Play, fakt, że mocniejszy rozrusznikjest trochę dłuższy i więcej zabawy jest z jego wciśnięciem pod maskę.