Skocz do zawartości

Opony zimowe


Gość gisama

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

WItam wszystkich.

W związku ze zbliżającym się odbiorem Mokki stoję przed wyborem rozmiaru kół zimowych. Zdecydowany jestem na 16", ale pozostaje problem pozostałych wymiarów. Specyfikacja Opla przewiduje 195/70 R16 oraz 215/65 R16. Powszechnie twierdzi się, że na zimę lepiej zakładać opony węższe, czyli tutaj byłyby 195. Co o tym myślicie? Dodam, że nie przewiduję konieczności korzystania z łańcuchów, które determinują zastosowanie rozmiaru 195.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam wszystkich.

W związku ze zbliżającym się odbiorem Mokki stoję przed wyborem rozmiaru kół zimowych. Zdecydowany jestem na 16", ale pozostaje problem pozostałych wymiarów. Specyfikacja Opla przewiduje 195/70 R16 oraz 215/65 R16. Powszechnie twierdzi się, że na zimę lepiej zakładać opony węższe, czyli tutaj byłyby 195. Co o tym myślicie? Dodam, że nie przewiduję konieczności korzystania z łańcuchów, które determinują zastosowanie rozmiaru 195.

W zimie zasadniczo lepiej sprawdzą się 195/70 R16. Jak jeździsz głównie po mieście to wystarczą opony klasy średniej a jak jeździsz poza miastem, jesteś narciarzem i jeździsz w alpy to pomyśl o oponach klasy premium.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArKos,

Właśnie chodzi o to, że przeczytałem wszystkie posty i stąd wybór średnicy obręczy. Jeżeli chodzi o pozostałe parametry, to jest tylko informacja od Ciebie że 215-ki to najtańsza opcja. Akurat przy szukaniu opon zauważyłem, że praktycznie nie ma różnicy w cenie pomiędzy 195/70 i 215/65. Dlatego wybór chciałbym uzależnić od innych czynników, o których napisał Marcin2000.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, sprawdzałem ceny opon przed dokonaniem zakupu i jasno i wyraźnie 195 były droższe - stąd opcja 215.

Tak naprawdę nie odczuwa się różnicy między tymi szerokościami. Miałem okazję porównać rozmiary opony na tym samym aucie i jakbym nie wiedział na których jadę, to guzik byłbym w stanie zgadnąć. Co do mitu, że na zimę lepsze opony są węższe:

http://www.feuvert.pl/o-nas/porady/opony-na-zime-szersze-czy-wezsze-266.html

http://www.opony.com.pl/artykul/czy-wezsze-opony-na-zime-sa-lepsze/?id=18

http://www.oponeo.pl/artykul/czy-powinienem-miec-na-zime-wezsze-opony

i jeszcze kilkanaście innych się znajdzie.

Według mnie powinno się wybrać korzystniejsze ekonomicznie rozwiązanie. Ja kupiłem chiniolskie GOODRIDE i jestem mocno zaskoczony w sensie pozytywnym. Ekonomia górą - niecały 1600,- i jest komplet nowych kół na zimę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArKos dobrze pisze, bierz szersze opony.

Nie wiem, skąd się utrwalił mit o wyższości węższych opon nad szerszymi... Jedynie w przypadku deszczu węższe opony są lepsze bo "mniej powierzchni" musi odprowadzać wodę, ale w pozostałych przypadkach opona szersza jest pewniejsza i bezpieczniejsza, bo:

1) na śniegu podczas hamowania opona szeroka działa jak pług i auto ma krótszą drogę hamowania. Podczas ruszania jest więcej elementów, które łapią śnieg, a tym samym większy uciąg szerszej opony;

2) na suchym zdecydowana przewaga opony szerokiej - to chyba jasne, skoro większy kontakt opony z podłożem.

 

To tyle. Jak ktoś ma uwagi, to chętnie podyskutujemy.

No może się pojawić argument, że węższa opona stawia mniejszy opór i jest mniejsze zużycie paliwa... Jak dla mnie wielkiej różnicy nie będzie, a do tego jak już ArKos zauważył akurat węższy rozmiar jest droższy:P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zgoda. Przyjąłem argumentację. Wybrałem felgę aluminiową zgodnie z danymi producenta tzn. 16" szer. 6.5" ET38 na Oponylider.pl. Felga Borbet F. Chcę na tej stronie skompletować oponę. Zgodnie z danymi Opla dla opon zimowych powinna to być 215/65 R16. Konfigurator na w/w stronie stwierdza, że opona nie pasuje do tej felgi i nie pozwala dokonać wyboru. Może ktoś wie o co chodzi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o szerokość felgi - do 215 zalecają 7 cali a tu jest 6,5.

Ja mam 215 na 6.5 calach i jest dobrze. Widać na zdjęciach, plus tego jest taki, że ciężej jest przydrzeć felgę przy krawężniku, bo boczna powierzchnia opony wystaje ciut poza obrys obręczy felgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności