Skocz do zawartości

Z16SE - początek użytkowania


Gość jarcar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

W związku z faktem, że stałem się szczęśliwym posiadaczem drugiej Merivy w swojej rodzinie,

któraż to zastąpiła moją piękną, niezawodną i niestety już zezłomowaną Vectrę A, mam kilka pytań na początek mojej przygody.

Fakt faktem, moja żona jeździ Merivą, ale z silnikiem 1.4 16V Z14XEP, mój nowy nabytek ma

natomiast silnik 1.6 8V Z16SE (138000 km) i stąd ta nie wiedza !

Proszę o wyrozumiałość !


Na początek muszę zająć się sprawami normalnymi, w pierwszych dniach użytkowania, a więc :


1. Czy lub jaki olej będzie najodpowiedniejszy dla tego silnika ?

Myślę o wymianie na GM 5W30 Dexos 2, czy niczego nie nabroję używając tego oleju ?

Nie wiem, co było zalane przez poprzedniego użytkownika !

Do Vectry lałem GM 15W40, do Z14XEP 16V - GM 5W30, a tutaj 8V GM 5W30 też mam zastosować ?


2. Wymiana zestawu rozrządu - w co warto zainwestować ?

- pasek - Bosch (taką dostałem propozycję kupna), Contitech, Ruville, czy SKF ?

- rolka napinacz - Ruville, Ina, Skf, czy Febi ?

- pompa wody - :?: zaproponowano mi jakąś za około 110 zł (nie wiem jaką - nie spytałem)


Są zestawy Bosch - około 360 zł, Contitech około 370 zł, Ruville około 360 zł - co wybrać ?

Na drugi raz już będę wiedział i nie będę Was zamęczał pytaniami.

Częściowo sprawę podpowiedział mi już Kolega romantyr, niestety nie wszystko, ale i tak jestem bardzo wdzięczny !


To są takie podstawowe informacje, które mnie nurtują na początku.

Nie oczekuję długich odpowiedzi, ale nawet krótkie zasugerowanie, co mam zamówić.


Pozdrawiam !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy lub jaki olej będzie najodpowiedniejszy dla tego silnika ? Myślę o wymianie na GM 5W30 Dexos 2, czy niczego nie nabroję używając tego oleju ?

Będzie dobrze.

 

 

 

2. Wymiana zestawu rozrządu - w co warto zainwestować ?

Każda z wymienionych firm będzie dobra.

Jeśli chodzi o zamienniki, to Ruville, Ina, Skf, czy Febi są dobrymi zamiennikami i nie radzę kupować noname albo jakiegoś chińskiego szajsu. To może się zemścić koniecznością poważnej naprawy silnika, jeśli np napinacz czy pompa wody firmy krzak się rozleci.

 

 

 

Są zestawy Bosch - około 360 zł, Contitech około 370 zł, Ruville około 360 zł - co wybrać ?

 

Jak wyżej - każdy z nich jest dobrym zamiennikiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności