Skocz do zawartości
PatrykS

Opel Ampera - zużycie paliwa

Rekomendowane odpowiedzi

Całkowita średnia od nowości jest u mnie nieco poniżej 3l/100.

Jeżeli to ta wartość określona mianem "Czas:" w prawym dolnym rogu ostatniego (trzeciego) ekranu spod klawisza z listkiem to ja tam mam 3,6l/100km, do niedawna było tam 3,7.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w porównaniu z moimi 8,1 robi wrażenie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli to ta wartość określona mianem "Czas:" w prawym dolnym rogu ostatniego (trzeciego) ekranu spod klawisza z listkiem to ja tam mam 3,6l/100km, do niedawna było tam 3,7.

U mnie nazwali to "Trwałość"... fatalne tłumaczenie.

39c71d8260837251gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie nazwali to "Trwałość"... fatalne tłumaczenie.

Nie mogę czemuś otworzyć tego obrazka. Przełączyłem na język angielski i jest tam "Lifetime" - trochę czytelniejsze :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

te tłumaczenia są śmieszne. Nie wierzę że w pracowniach gdzie opracowywano oprogramowanie nie było żadnego polaka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejne 2 pomiary, tym razem dystans 80km:
140km/h - 7,9l/100km (brak danych co do wiatru)
120km/h - 6,9l/100km (lekko pod słaby wiatr 15km/h)

Widzę wreszcie ten obrazek YANNOSICK'a - mówimy o tym samym ekranie/wartości. Po lifcie tego ekranu nie pozmieniali, za wyjątkiem polskiego tłumaczenia - wg mnie jest gorsze niż przed liftem :-)

Co do skrzyni biegów - Ampera jej nie posiada, jest stałe przełożenie z silnika elektrycznego na osie.

Muszę to odszczekać - ten napęd jest znacznie bardziej skomplikowany niż mi się wydawało,

O dziwo jest nawet jeden tryb (duża prędkość i używany silnik spalinowy), gdy część mocy silnika spalinowego przekazywana jest mechanicznie na koła.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny Trzy Lipy 3 80-172 Gdańsk tam sa tez dwa miejsca do ladowania

Byłem dziś sprawdzić - były, ale się zmyły, zdemontowali bo ponoć nieużywane były :-( Na Open Charge Map dodałem już parę punktów w Trójmieście.

wrzuć proszę to samo raz jeszcze i z linkiem do tamtego.

Wg życzenia:
http://forum.samochodyelektryczne.org/viewtopic.php?p=16171&sid=4808ac2a3add9fa3bc101f8f23bf5c18#top
dwa silniki elektryczne (traction motor 111kW i generator 54kW), jeden spalinowy (62kW) oraz przekładnia planetarna z trzema sprzęgłami dają różne kombinacje napędu, z czego jedna to silnik elektryczny i spalinowy napędzające koła jednocześnie, choć spalinowy nie bezpośrednio i tylko częścią swojej mocy. Filmiki na youtube (oficjalne z konferencji prasowej GM) pokazują to dość dokładnie, np. ta seria - Chevy Volt Powertrain Deep Dive:

Mnie też to zaskoczyło - myślałem, że ten napęd jest znacznie prostszy icon_sad.gif Tu jest filmik w wersji for dummies - mocno uproszczony, ale oddający ideę:

Jest też książka Lithium-Ion Batteries: Advances and Applications, której fragment opisuje dokładnie napęd w Amperze/Volcie - pokrywa się to z filmikami:
The Voltec System: Energy Storage and Electric Propulsion
https://books.google.com/books?id=wWciAQAAQBAJ&pg=PA161&lpg=PA161&dq=The+Voltec+System:+Energy+Storage+and+Electric+Propulsion&source=bl&ots=nDRsDkIiP9&sig=n_Mm75G0EUE_l10C0uKp6fQm9Rs&hl=en&sa=X&ved=0CDAQ6AEwAmoVChMIro_f3-CLyAIVKp3bCh3U2QeE

Edytowane przez kicaj
sprzątanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szlag - akurat mnie nie będzie, a dwie Ampery w Trójmieście to byłby widok :-)

Dziś rano na jednym z gdańskich osiedli spotkałem jadącą sobie jakby nigdy nic białą Amperę na gdyńskich rejestracjach - już nie jestem tu sam :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ta od Hallera?

No właśnie nie wiem, też jestem ciekawy, w poniedziałek ich spytam :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spytałem i ponoć to jedna z dwóch, które sprzedali w Trójmieście - druga ponoć jeździ w Gdańsku. Moja więc jest trzecia, ponoć jeszcze jeździ jeden Volt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziś na tym samym osiedlu widziałem kolejną białą Amperę, chyba na warszawskich blachach (WE się zaczynała jeśli mnie wzrok nie mylił).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dziś po 3 czystych tygodniach musiałem w dłuższej trasie spalić prawie 4 litry paliwa, coś tu jednak chyba nie tak z arytmetyką pokładową - mi wychodzi prawie 0,3l/100km :-)
image_url-1855-1460924640.jpg

A w ogóle to po 8 miesiącach i ponad 17 tysiącach km moje średnie spalanie wyniosło 2,7l/100km. Średnie spalanie tego samochodu od nowości spadło w tym czasie z 3,7 do 3,3l/100km.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje średnie niestety wzrosło znacząco bo wróciłem do poprzedniego trybu życia i jeżdżę po 10 tyś km miesięcznie. Z 2,4 wzrosło na 3,8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Parę liczb w temacie mocy potrzebnej przy różnych prędkościach, autostrada A1 na prostym, poziomym odcinku:

50km/h - 5kW

100km/h - 15kW

150km/h - 40kW

Przy 150km/h widać więc, że zasięg to góra 40km (jakieś 15 minut przyjemności). Przy 50km/h kiedyś udało mi się przejechać 92km - prawie 2h przyjemności, fakt, że trochę mniejszej :-)

Dłuższa trasa w ten weekend zakończyła ponad dwumiesięczny okres przejechany bez kropli paliwa - 3550km :-) W tej chwili moja średnia tym samochodem to 2,2l/100km, a średnia samochodu od nowości spadła w tym czasie z 3,7 do 3,1l/100km.

Parę tygodni temu niespodzianka - pewnego poranka silnik poczuł potrzebę konserwacji i postanowił włączyć się na jakieś 2 minuty, po dojściu do 100% cały szczęśliwy wyłączył się.

image_url-1855-1466364141.jpg

image_url-1855-1466364195.jpg

image_url-1855-1466364210.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

coś jak wypalanie DPFu :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W temacie jaka to Ampera jest spalinowa - ile robicie na jednym baku? Bo ja na małym 35l póki co 18346km i przybywa :-)

Trochę statystyk:
- ostatnie 1000km - 0,0l 0,00l/100km
- ostatnie ~5000km - 0,8l 0,02l/100km dwa automatyczne nieuniknione włączenia silnika - konserwacyjne
- ostatnie 18346km - 33,5l 0,18l/100km
- ostatnie 55521km - 305,3l 0,55l/100km
- ostatnie 145284km - ~1888,7l 1,30l/100km czyli od wyprodukowania
Zacząłem moją Amperę odzwyczajać od paliwa w momencie zakupu w 2015r. przy przebiegu ~51000km i średniej 3,7l/100km.

IMAG0109a.jpg

IMAG0115a.jpg

IMAG0116a.jpg

Edytowane przez PatrykS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak oszczędniej?

Trasa 180 km

1. Pierwsze 50km akumulator potem rex- przy 120km/h ?

2. Pierwsze 130km podtrzymanie potem 50km akumulator ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 7.03.2020 o 12:21, DOC napisał:

Jak oszczędniej?

To drugie - benzyna znika z baku i jest lżejszy samochód, z aku masy nie ubywa :-) Bo generalnie różnicy wielkiej nie będzie, o ile przed wyjazdem podgrzałeś samochód/baterię z gniazdka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi