Skocz do zawartości

Opel Corsa C a skrzynia biegow


Rekomendowane odpowiedzi

Uniesienie nic nie daje Wymieniłem łożysko w prawym przednim i ten hałas pozostaje.Więc pozostała skrzynia biegów.Luzy mechanizmie różnicowym zużyte łożyska.Moja skrzynia w/g WIN ma symbol F13 CR a na allegro posiadają inny symbol .Mam już dość bawienie się w metodę prób i błędów.


A gdybyś podniósł jedną stronę auta ,odpalił silnik i dał np.5 bieg aby koło się zaczęło obracać?

Może wtedy coś by było do wyłapania?

Uniesienie nic dało .To wina skrzyni biegów zużyte łożyska mechanizmu różnicowego.Lub luz między wałkiem napędzającym a kołem zębatym mechaniżmu różnicowego .Ta zabawa w metodę prób i błędów mnie się znudziła więc zaczynam się rozglądać za inną skrzynią .Tylko że moja skrzynia w/g WIN ma symbol F13 CR a na allegro mają inny symbol ;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

A gdybyś podniósł jedną stronę auta ,odpalił silnik i dał np.5 bieg aby koło się zaczęło obracać?

Może wtedy coś by było do wyłapania?

Sprawdzenie przez podniesienie nic dało ciągle słychać ciche wycie.Wymieniłem również łożysko w prawym kole .dalej to samo.Jest to ewidentna wina skrzyni biegów.Więc skończyłem zabawę w próby i błędy.Postanowiłem kupić inną skrzynię .Moja ma w WIN symbol F13 CR a oferowane na allegro F13 C 394 .Czy zakup takiej skrzyni pasuje do silnika Z12XE ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i to by mogło kierować podejrzenie na skrzynię

Kiedyś sąsiad miał fiata125p.u niego też ten sam objaw.Pomogła regulacja luzu międzyzębnego na przekładni głównej. Im szybciej się jechało tym więcej wyła..Przy obecnych cenach używanych skrzyń nie bawić się w naprawę tylko podmiana .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proponuję sczytać oznaczenie na skrzyni zamontowanej w aucie i je zdekodować:

https://opel2015.wordpress.com/category/skrzynia-biegow-manualna/

http://www.opel-infos.de/getriebe/f13_5.html

Tak w skrócie oznaczenia "F13 CR, F13 C 394" oznacza

F13 - typ skrzyni, C=CR - oznacza krótkie przełożenia, 394- przełożenie główne=3,94

Zakładając używaną skrzynie, jest ryzyko, iż też coś może być z nią nie tak jak trzeba.

Im skrzynia starsza tym ryzyko większe.

 

Oznaczenia skrzyń fabrycznie montowanych w Corsa C możemy bez problemu zdekodować, dzięki czemu poznamy przełożenie główne oraz przełożenia poszczególnych biegów.

Dokładając do tego rozmiar założonych felg oraz opon możemy wyliczyć dla aktualnie wrzuconego biegu przy określonej prędkości obrotowej silnika prędkość z jaką będzie poruszało się autko.

Dzięki temu możemy poeksperymentować i sprawdzić jak pracowałaby skrzynia o innych przełożeniach.

 

Przykład obliczenia prędkości pojazdu dla 5 biegu przy 3000 obr/min

przełożenie główne=3,94, przełożenie biegu nr 5=0,89, koła 175 65 R14

R=(szerokość_opony*profil_opony)+rozmiar_felgi/2

v_silnika=w*R=2*pi*f*R=2*pi*(3000obr/min / 60s)*R=2*pi*50Hz*[(175mm x 65%)+14"/2]=2*pi*50Hz*[(113,75mm)+7"*2,54cm]=2*pi*50Hz*(11,375cm+17,78cm)=2*pi*50Hz*29,155cm=2*pi*50Hz*0,29155m=

=91,5467m/s*3,6=329,56812km/h

przełożenie skrzyni=przełożenie główne*przełożenie biegu

v_pojazdu=v_silnika/przełożenie skrzyni

v_pojazdu=329,56812km/h/(3,94*0,89)≈93,985 km/h

 

Ja założyłem w moim aucie skrzynię F13+ z Corsa E (2015).

Troszkę ryzykowałem, gdyż nie mogłem znaleźć jej przełożeń, ale wszystko skończyło się dobrze. Prawie wszystko spasowało: http://forum.opel24.com/topic/77987-nowsza-skrzynia/

Powodzenia.

Edytowane przez Mashto

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dzięki za szczegółowe informacje .Na allegro znalazłem skrzynię F13 CR przełożenie 3.94.Pracowała z silnikiem Z12 XE czyli takim samym jak mój .Sprzedawca twierdzi że skrzynia ma przebieg 80.000 km i daje dwa tygodnie gwarancji rozruchowej.Pytanie dotyczy wyjęcia skrzyni link lub opis .Przyglądałem się nadwoziu i stwierdziłem że górą wyjąć nie da rady.Jakaś podpowiedż .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja u siebie odkrecałem sanki. Nie pamietam czy wystarczy je poluzowac czy trzeba zdjąć całkowicie.

Niestety dużo odkręcania. Najlepiej skrzynie wymienić we 2 osoby.

Edytowane przez Mashto

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja u siebie odkrecałem sanki. Nie pamietam czy wystarczy je poluzowac czy trzeba zdjąć całkowicie.

Niestety dużo odkręcania. Najlepiej skrzynie wymienić we 2 osoby.

Przyszła zamówiona skrzynia.Pod wybierakiem zamiast symbolu F13 posiada oznaczenie GM 90 400 432150 200. Żadnego innego oznaczenia nie posiada..Moja skrzynia to podobne oznaczenie :GM 90 400 200 760 Z. Nie wiem co to za oznaczenia proszę o pomoc bo dostaję małpiego rozumu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jest to numer elelementu skladowego skrzyni.
Oznaczenie skrzyni (data produkcji,symbol,przełożenie) powinno być jak w linkach ktore już były podesłane.
Czasem oznaczenie skrzyni jest mało czytelne ze wzgledu na zabrudzenie.
Jesli zakupiona skrzynia jest tego samego typu to, tzn.też F13 to powinno wszystko działać.

Przegladałeś poniższą stronę?

http://ecat24.com/opel/catalog/parts/1/16/346/3395/

Co prawda nie jest to najnowsza wersja, ale wiele mozesz zobaczyć.

Edytowane przez Mashto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności