Skocz do zawartości

Dziwne stuki w baku Astra IV


Gość robertw7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem posiadaczem Astry IV sedan z silnikiem 1.4 turbo. Od pewnego czasu mam problem z dwoma przypadłościami:

 

1. Po wyłączeniu silnika, po klikudziesięciu sekundach zaczyna coś walić pod spodem. Jakby głuche uderzenie co kilka sekund przez jakąś minutę. Ostatnio zrobiłem tak: po zgaszeniu silnika, zanim zaczęło stukać, odkręciłem korek wlewu paliwa i najpierw było długie pssssssss, a zaraz potem seria uderzeń BUM w ciągu około 2 sekund i później już cisza. Jakby coś się odkształcało w baku. Czy to może być problem ciśnieniem powietrza w baku? Co z tym mozna zrobić?

 

2. Druga kwestia to kontrolka check. Zapaliła się po jeździe po głębokich kałużach (choć nie wiem, czy to ma związek). Błąd został zakwalifikowany jako: zbyt uboga mieszanka. Mechanik wskazał na przepustnicę. Została wyczyszczona. Silnik faktycznie zdecydowanie lepiej chodzi i ma lepszą moc. Niestety kontrolka znów zapaliła się po kilku dniach. Wiem, że trudno ocenić o co może chodzić. Może jednak są w Astrze elementy, które warto sprawdzić w pierwszej kolejności, które często sygnalizują błędy. Gdzieś czytałem, że to może być cewka. Czy to prawda?

Z góry dzięki za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1

 

Sprawdź zaworek par paliwa.

 

2

 

P0170 już wszystko o nim na forum napisane.

Od uszczelnienia dolotu po sprawdzenie pracy sondy ,sprawdzenie właśnie zaworka par paliwa po ciśnienie w układzie paliwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odebrałem auto od mechanika.

 

1

 

Sprawdź zaworek par paliwa.

Sprawdzone. Według mechanika stukanie to normalny objaw w tych modelach i gorzej gdyby go nie było..... (ponoć wynika to z jakiegoś zabezpieczenia pompy paliwa). Czy to możliwe? Wcześniej tego nie było. Jeździłem drugą Astrą 1.6 TDI i też takich objawów nie było.

 

2

 

P0170 już wszystko o nim na forum napisane.

Od uszczelnienia dolotu po sprawdzenie pracy sondy ,sprawdzenie właśnie zaworka par paliwa po ciśnienie w układzie paliwa.

Tym razem mechanik postawił na turbinę i pryskanie olejem (przebieg auta 88 tys.)-błąd dotyczył zbyt ubogiego składu mieszanki. Wyczyścił i tyle. Ja tam żadnego oleju wcześniej nie widziałem, a poziom oleju od kilku już tysięcy jest taki sam. Check się nie świeci, ale został skasowany i obstawiam, że za dwa trzy dni znów się pojawi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie porównuj diesla z benzyną, to nie o to tu biega. - Trochę inna zasada działania zasilania w paliwo.

 

Adam już ci doradził co sprawdzić. I ja bym poczytał co ci radzi.

 

Możliwe że mechanik wyszukuje w ciemno co jest nie tak (a ty płacisz kaskę za jego próby naprawy autka).

Nie podajesz wersji mocowej silnika 120/140KM.

Ja bym jeszcze poszukał info o swoim silniku - na forum już trochę opisów o nim jest (nie koniecznie w astrze - bo jest montowana w wielu modelach opla).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, co kolega napisał powyżej, stąd moje info na temat zaworka par paliwa, który jest niby ok. W takim razie zastanawiam się gdzie jeszcze szukać przyczyny?

 

Odnośnie kontrolki check tez przekazałem info mechanikowi, więc nie wiem dlaczego wskazał na turbinę. Silnik 140 KM. Zastanawiam się po prostu, czy olej i turbina mogą mieć związek z takim błędem, jaki pokazuje komputer. Pozostałe elementy wymienione wyżej są ok.

Edytowane przez robertw7

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem na temat silnika i turbiny. Generalnie przestrzegam zasad dotyczących eksploatacji, natomiast nie wiem jak postępował pierwszy właściciel. Póki co, turbina działa i problemu nie ma. Jeśli się pojawi będzie regeneracja. Sądzę, że jeszcze wytrzyma, bo ja jakoś oleju tam nie widziałem.

 

Zobaczymy co dalej z checkiem. Lista błędów podana przez Arkos jest kosmiczna i ostatecznie chyba będe musiał pojechac do ASO, jeśli znów się zapali.

 

Natomiast nie przekonuje mnie to, że uderzanie w baku po 2 minutach od wyłączenia silnika jest normalne (jest to bardzo głośne isłychać to w aucie i na zewnątrz w odległości dobrych kilku metrów-jakby ktoś uderzał gumowym młotkiem w bak. Nie spotkałem się w necie z opisem takiej przypadłości. Jest kilka informacji podobnych i dotyczą one zaworu par paliwa, ale jeśli to nie to, to gdzie jeszcze szukacz przyczyny?

Może źle szukam, ale na forum nie znalazłem takiej informacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz szukać na forum.

Są opisy problemów z zaworem par paliwa i relacja Arkosa na temat silnika 1,4 140KM i jego turbiny.

Na górze po prawej masz szukajkę - wpisz zawór pal paliwa i szukaj na stronach forum.

 

Tu masz to co Arkos pisał - http://forum.opel24.com/topic/81380-astra-k-14-t-150km-na-bezposrednim-wtrysku/?do=findComment&comment=676605

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Przeszukałem forum, przeczytałem wiele na temat silnika, mechanik sprawdził, co można było sprawdzić - tak przynajmniej twierdzi (wszystko to, co było tutaj wymienione). Bez efektu. Nagrałem poszczególne dźwięki. Może ktoś potrafi to rozszyfrować.

 

1. Stukanie po wyłączeniu silnika (stuk co kilka sekund przez 1-2 minuty)

 

2. Odgłos po wyłączeniu silnika i odkręceniu korka paliwa (długie zasysanie powietrza plus stacatto stuków przez jakieś 2 sekundy i później już cisza).

 

3. Odpalenie i zgaszenie silnika przy odkręconym korku i dziwny dźwięk słyszany przy odpalaniu i gaszeniu-słychać wyraźnie przy drugim odpaleniu). Przy zakręconym korku nie ma takich objawów.

Edytowane przez robertw7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności