Skocz do zawartości
GTR

Zielona Astra F Classic sedan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :D

Przedstawiam Wam moją Astrę. Mam do niej ogromny sentyment, pokonywane kilometry są zawsze przyjemne, a przez to że dbam o to autko, to odwdzięcza się bezawaryjnością. Ani jednej wizyty w warsztacie, wymiany elementów i naprawy wykonywane samodzielnie. Samochód od nowości "w rodzinie", stąd pewność co do przebiegu i stanu technicznego. Blacharka w stanie bardzo dobrym, minimalne oznaki korozji, ani grama szpachli. Podwozie konserwowane od nowości.

I. Wyjazd z fabryki

Egzemplarz wyprodukowany w 2001 roku. Wersja nadwozia sedan.

Najsłabsza wersja silnikowa 1.4 8v (X14NZ).

Skrzynia biegów F13WR.

Auto wyjechało z salonu w bardzo ubogiej wersji, a mianowicie przedstawiało się następująco:

- centralny zamek (de facto dokładany w ASO na "uniwersalnym sterowniku", nie jak oryginalny z modułem w prawym progu)

- lakier metalizowany

- hak holowniczy

- brak wspomagania

- brak poduszek

- brak elektrycznych szyb

- brak obrotomierza

- brak świateł przeciwmgielnych - przód

- brak ABS

Auto w takiej konfiguracji spisywało się bezawaryjnie, brak elektroniki = nic się w nim nie psuło, silnik bez remontu bezproblemowo pokonał 220.000 km i nadal by jeździł gdyby nie moje modyfikacje ;)

II. Modyfikacje

1) Silnik

Swap silnika. Jednostka 1.4 8v na jednopunktowym wtrysku nie jest podatna na mody, więc zapadła decyzja o wymianie na wyższą pojemność.

Zamiast X14NZ pojawił się silnik C16SE (o pojemności 1.6 litra oraz wielopunktowym wtrysku).

Wzrost mocy z katalogowych 60 KM do 100 KM w samochodzie o tej masie to ogromny przeskok w dynamice. Największa bolączka egzemplarza zniknęła.

Zmieniony został silnik z całym osprzętem, pompą paliwa, komputerem oraz sterownikiem.

Zalany olej syntetyczny Total Quartz Energy 5W40 wraz z płukaniem silnika (bo to głupota by do starszego auta lać minerał).

Sprzęgło z dociskiem Sachs, tarczą MecArm, łożyskiem wyciskowym Febi.

Auto zyskało lepszy oddech dzięki filtrowi stożkowemu Simota wraz z dopływem zimnego powietrza (CAI).

Wydech został przerobiony na dwururkę (portki).

Oryginalna skrzynia sprawowała się zadowalająco więc została i dobrze współgra z tym silnikiem.

2) Wyposażenie

Dodałem/zmieniłem:

- Zegary z obrotomierzem i kontrolką rezerwy

- Światła dzienne

- Centralny zamek z pilotem

- Podgrzewany fotel kierowcy

- Czujniki parkowania tył

- Osłona silnika

- Wzmacniacz + subwoofer

- CB radio (Yosan 120 Pro + antena Hustler IC100)

- Rejestrator

- Podłokietnik

- Przekaźnik wycieraczek z regulacją trybu okresowego

- Oświetlenie tylnej kanapy, lepsze oświetlenie bagażnika

- Podświetlenie zegarów, środkowego panelu (zimny biały)

- Podświetlenie MID (zielony)

3) Zawieszenie / hamulce

Na wzór oryginalnego, wymiany elementów na bieżąco

Kilka zdjęć (bez obróbki, tylko zamazana rejestracja ;) ):

1-150x150.jpg 2-150x150.jpg 3-150x150.jpg4-150x150.jpg

5-150x150.jpg 6-150x150.jpg 7-150x150.jpg 8-150x150.jpg

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to mamy fana Opla :D

Jeżeli mogę coś powiedzieć to trochę w tym wszystkim szpeci ta rura do komina Junkersa :D

Domyślam się że Grześ(ja37) coś doradzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oryginalne hamulce nie za słabe do 100KM?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to mamy fana Opla :D

Jeżeli mogę coś powiedzieć to trochę w tym wszystkim szpeci ta rura do komina Junkersa :D

Domyślam się że Grześ(ja37) coś doradzi

Dokładnie ^_^. Niestety nie miałem pomysłu jak to inaczej rozwiązać :D. Przez ciągnięcie rury np. do zderzaka zbierałby więcej syfu, a zimny dopływ niestety być musi, bo bez niego ten filtr nie ma sensu. Oryginalny wąż ma bardzo słaby przepływ. Pod filtrem jest jeszcze zimny dopływ z nadkola (fabryczny).

Oryginalne hamulce nie za słabe do 100KM?

Obawiałem się tego, ale działają zadziwiająco dobrze. W porównaniu do takiego Golfa 4 1.6 to hamuje nawet lepiej (choć to też głupie porównanie, bo to zupełnie inne auta ale jakieś to odniesienie jest, bo jednostka o tej samej mocy). Silnik ten nie jest znacznie cięższy od poprzedniego 1.4, więc zawieszenie i hamulce nie cierpią. W tym roku wymieniłem korektory siły hamowania z tyłu i zalałem nowy płyn hamulcowy. Zawsze gdy chcę się zatrzymać to auto nie protestuje, może dlatego że z głową jeżdżę (a przynajmniej staram się :D).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem AF 1.6 8V, i dla mnie hamulce były porażka, w AG też słabe ale trochę lepiej niż w AF.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie ^_^. Niestety nie miałem pomysłu jak to inaczej rozwiązać :D. Przez ciągnięcie rury np. do zderzaka zbierałby więcej syfu, a zimny dopływ niestety być musi, bo bez niego ten filtr nie ma sensu. Oryginalny wąż ma bardzo słaby przepływ. Pod filtrem jest jeszcze zimny dopływ z nadkola (fabryczny).

Ja bym coś pokombinował z czerpnią powietrza - tylko z metalicznego koloru bym czymś przyczernił.

Coś takiego i odpowiednio dostosować - Czerpnia-wyrzutnia-powietrza-ELB.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem AF 1.6 8V, i dla mnie hamulce były porażka, w AG też słabe ale trochę lepiej niż w AF.

Może to zależy od kraju produkcji? Mój egzemplarz wyjechał z Gliwic. Szkoda, że nie mam porównania do innej Astry F z pojemnością 1.8/2.0 by zobaczyć jak tam działają hamulce.

Coś takiego i odpowiednio dostosować

Jak wpadnie mi taki element w oko to kupię i polakieruję ;). Na zdjęciach ten wlot wygląda na bardzo widoczny, ale w rzeczywistości nie jest tak źle, patrząc z przodu nie rzuca się w oczy, zwłaszcza że trzeba spojrzeć pod większym kątem by zobaczyć co jest za grillem :D.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie masz kłopotów z wolnymi obrotami po dohamowaniu?

Hamulce masz wentylowane 236, czy zwykłe?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak znam życie pewnie zwykłe tarcze nie wentylowane, do tego "mniejsze" bębny.

Ja jak kupiłem Leona dopiero zobaczyłem jak dobre mogą być hamulce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie masz kłopotów z wolnymi obrotami po dohamowaniu?

Hamulce masz wentylowane 236, czy zwykłe?

Obroty trzyma stabilnie. Po odpaleniu na chwilkę ssanie, potem spada. Po rozgrzaniu trzyma na postoju ok. 850 obr./min (bez falowania). Zachowuje się poprawnie przy ruszaniu, redukcjach, hamowaniu, wciśnięciu sprzęgła itd. Powiedziałbym że nawet lepiej je trzyma niż X14NZ. Nie wiem czy dobrze podłączyłem podciśnienia do przepustnicy, bo zostały w niej chyba dwa wolne dopływy które zaślepiłem.

Tarcze nie są wentylowane.

Jak znam życie pewnie zwykłe tarcze nie wentylowane, do tego "mniejsze" bębny.

Ja jak kupiłem Leona dopiero zobaczyłem jak dobre mogą być hamulce.

Nie wiem czego więcej oczekiwać po hamulcach, gdy mocno wcisnę pedał to koła się zablokują. Niestety miałem kilka razy okazję to sprawdzić.

Avensis 2 (2.0 D4D) hamuje lepiej i sam układ jest czulszy, ale to inne lata produkcji, inna waga auta, inna pojemność.

Po swapie zauważyłem że silnik zamiast 92-93*C trzyma 96-97*C temperatury płynu. Oczywiście wentylator przy ok. 100*C prawidłowo się włącza. Różnice spowodowane termostatami? Chłodnice z tego co mi wiadomo są tożsame ;)

Edytowane przez GTR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi