Skocz do zawartości

Opel astra g 125 KM wentylator wariuje od klimatyzacji


Gość doman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przekopałem się trochę przez forum ale nie znalazłem odpowiedzi więc prosze o podpowiedz.

 

Auto opel astra g (dwójka) z 2002r silnik z18xe 125KM klima-tronik

 

Problem:

wentylator od chłodnic załącza się na 3-4 sekundy po czym milknie na naście sekund i znowu odpala na 3-4 sekundy.

 

Mam program opel scanner (1.0.2.1) + kabel i po przejrzeniu odczytów zauważyłem, że wentylator załącza się przy 2500 kpa a/c pressure i wyłącza się na 2180 kpa. Taki spadek dzieje sie w 3 sekundy (dosłownie) od załączenia wentylatora od chlodnic. Czy to możliwe by w tak krótkim czasie był w ogóle jakiś efekt?

 

Klima była 3-4 miesiące temu nabijana ale nie zauważyłem, czy po tym nabiciu problem sie pojawił no bo była zima i klimy raczej nie używałem.

 

Komputer nie wykazuje żadnych błędów zapisanych w systemie aktywnych czy starych. Prosze o podpowiedz co to może być. Pewnie i tak sie skończy na serwisie ale wiecie lepiej wiedzieć coś by nie dać sie naciągnąć niemożebnie, nie mam w okolicy dobrych serwisów klimatyzacji tylko ogólne

Edytowane przez doman

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiator

Słabo szukałeś. Powodem takiego zachowania na ogół jest przepalony rezystor regulujący prędkości obrotowe (biegi). Jest to bardzo typowa usterka tego modelu. Łatwa w naprawie. Po załączeniu klimatyzacji wentylator powinien się załączyć na pierwszym biegu i powinien kręcić się powoli. U ciebie załącza się w trybie awaryjnym (na najwyższym biegu) gdy ciśnienie w układzie klimatyzacji wzrośnie powyżej krytycznego. generalnie używanie w ten sposób klimatyzacji może mieć skutki uboczne. W mojej zafirce zanim na to wpadlem uszkodziłem dwa sprzęgła i kompresor. Naprawa polega albo na naprawie drutu oporowego (jest gdzieś tutorial w sieci wraz z zdjęciami ) lub wymianie wentylatora wraz z rezystor em. Ja poszedłem ta druga drogą i kupiłem zamiennik za ok 300zł. Od 25 tys. mam spokój. Co do pierwszej metody to przy okazji naprawy rezystora warto zregenerować łożyska w wentylatorze inaczej szybko usterka powróci. Wentylator, który się ciężko kręci pobiera większy prąd i drut oporowy szybciej się przepala.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem automatyczną i u mnie tez przy obecnych temp wiatrak pracował cyklicznie. Wszystko sprawne. Byłem z tym u "klimiarza", i sprawdził, wg niego w automatycznej klimie wentylator pracuje wg zapotrzebowania. Gdy beda wieksze upały bedzie pracował cały czas.

Druga sprawa że sprawnosc biegów mozna sprawdzic bezproblemowo programem diagnostycznym. Zresztą ja sprawdzałem swoje w ten sposób.

Edytowane przez mk5

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiator

Ja problem zauważyłem jak bylo 30+ na zewnatrz. Wtedy od razu zalaczal sie na pierwszym biegu i tak sobie pracowal. Z ciekawości sprawdzilem i teraz (+17) zalacza sie okresowo ale wciąż tylko na pierwszy bieg (prawie go nie słychać) awaryjnie to dzwiek bardziej przypomina helikopter. Co do programu diagnostycznego to sie zgadza. Zarowno OP-COM jak i Delphi miały opcje wlaczenia na konkretnym biegu.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiator

To zależy czy włącza i wyłącza się na najwyższym biegu.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności