Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, ja37 napisał:

Spalanie powietrza.

Oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Adam, w jaki sposób na tym forum można uzyskać odpowiedzi na pytania, które powstały wyniku waszych niczym nie uzasadnionych odpowiedzi, jeśli zamykasz wątek o wskazaniach komputera bez jakiegokolwiek uzadanienia? Zadałem zbyt trudne pytanie, że aż taką trudność sprawia? Ja naprawdę chcę od bardziej doświadczonych, wydawałoby się osób, dowiedzieć się spalanie czego pokazuje komputer pokładowy w samochodzie z instalacją gazową, jeśli jadąc na gazie nie zmniejsza się zasięg (wg was ponieważ nie ubywa benzyny), a jeśli jej nie ubywa to spalanie czego mierzy?
Co stoi na przeszkodzie, aby uzyskać rzeczowe wyjaśnienie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyjaśnień dostałeś aż nadto, teraz musisz przetrawić.

Zawsze możesz udać się do ASO, tam ci wytłumaczą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
55 minut temu, Zuraw napisał:

Adam, w jaki sposób na tym forum można uzyskać odpowiedzi na pytania, które powstały wyniku waszych niczym nie uzasadnionych odpowiedzi, jeśli zamykasz wątek o wskazaniach komputera bez jakiegokolwiek uzadanienia? Zadałem zbyt trudne pytanie, że aż taką trudność sprawia? Ja naprawdę chcę od bardziej doświadczonych, wydawałoby się osób, dowiedzieć się spalanie czego pokazuje komputer pokładowy w samochodzie z instalacją gazową, jeśli jadąc na gazie nie zmniejsza się zasięg (wg was ponieważ nie ubywa benzyny), a jeśli jej nie ubywa to spalanie czego mierzy?
Co stoi na przeszkodzie, aby uzyskać rzeczowe wyjaśnienie?

Pisał Arkos (mechanik czynny ) ,pisał Rafał ,pisał Grześ , pisał Bad ,pisałem ja.

Ile jeszcze chcesz mieć potwierdzeń?

A w skrócie to jeżeli  dalej będzie temat ciągnięty w tym kierunku zamknę i ten temat.

Więc podsumowanie:

Komputer pokładowy to jest komputer benzyny ,czyli Pb.

I on pokazuje zużycie Pb

Przy dokładanej instalacji LPG komputer Pb nie pokazuje zużycia LPG lecz zużycie Pb.

Czyli wprowadzasz innych w błąd że pokazuje zużycie LPG.

Zasada jest taka że sterownik LPG oszukuje sterownik PB że wtryski pracują a w rzeczywistości one są wyłączone przez sterownik LPG bo to on przejął po części kontrolę nad sterownikiem Pb.

Jedynie z oryginalnym fabrycznym LPG tak pokazuje.

Doliczanie sobie procentowe wartości to domysły.

Bo jednemu bierze 15 % więcej innemu 20-40 % wiecej .

Do tego dolicz błąd pomiaru zużycia Pb .

Jaśniej to może wytłumaczy ArKos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To już czytałem. Na podstawie tej (może nawet twojej) odpowiedzi:

2 minuty temu, adam1954 napisał:

Przy dokładanej instalacji LPG komputer Pb nie pokazuje zużycia LPG lecz zużycie Pb.

zadałem już chyba z 5 razy pytanie, na które do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi. Jak wskaźni chilowego zużycia może pokazywać zużycie benzyny, jeśli nie zmniejsza się wskazywany zasięg? I chciałbym uzyskać merytoryczne, techniczne wyjaśnienie tej kwestii BEZ zamykania wątków licząc, że ktoś (może nawet Ty) wyjaśni jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież napisałem że sterownik LPG oszukuje sterownik Pb że wszystko u niego pracuje.

A w rzeczywistości wtryski Pb są wyłączone przez sterownik LPG ale tenże sterownik podaje do sterownika Pb że one pracują.

Czyli ogłupia sterownik Pb aby nie wywalił błędu wtrysków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy dobrze w takim razie rozumuję, że wskaźnik pokazuje ile benzyny chwilowo spaliłby silnik, gdyby w dalszym ciągu jechał na benzynie? Jeśli tak, to wiedząc, że chwilowe zapotrzebowanie na benzynę zależy m.in. od kąta uchylenia przepustnicy, podawana jest mniejsza lub wieksza dawka paliwa. Nie można z tego wywnioskować, że to chwilowe zużycie gazu? Jeśli nie, to dlaczego? Wszak niezależnie od tego, czy silnik będzie zasilany benzyną czy gazem, z chwilą większego zapotrzebowania na paliwo, zostanie mu podana większa dawka benzyny lub gazu w zależności na czym właśnie jedziemy. Dobrze rozumuję czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Zuraw napisał:

wskaźnik pokazuje ile benzyny chwilowo spaliłby silnik,

Wreszcie dobrze napisałeś - może zrozumiałeś o co chodzi.

Jak zmienisz oprogramowanie (chyba sam napiszesz) na gazowe, to wtedy pokaże ci spalanie gazu.

Na razie to cały czas układ benzynowy i czas to zrozumieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Zuraw napisał:

Wszak niezależnie od tego, czy silnik będzie zasilany benzyną czy gazem, z chwilą większego zapotrzebowania na paliwo, zostanie mu podana większa dawka benzyny lub gazu w zależności na czym właśnie jedziemy.

A jeżeli LPG będzie źle wyregulowane to jakie wartości będą?

Jak Grześ wcześniej napisał z dupy wzięte.

Bo sterownik Pb ciągle się uczy i właśnie uczy się złych nastaw od LPG .

Koło zamknięte.

Więc jedyne rozwiązanie to tankować co jakiś czas do pełna przejechać 200 km albo 100 i ponownie na tej samej stacji paliw zatankować do pełna ustawiając auto w tej samej pozycji co było wcześniej.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć błąd temperatury zewnętrznej która mogła się dość dużo zmienić w przeciągu tych 200 km i to też ma wpływ na ilość zatankowanego LPG.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to pójdźmy dalej. Znając ciśnienie benzyny w szynie paliwowej oraz czas otwarcia wtryskiwacza w zależności od zapotrzebowania paliwa, można przeliczyć chwilowe jego zużycie. Jeśli więc sterownik gazu pobiera te czasy i na ich podstawie otwiera wtryskiwacze gazowe (czas otwarcia wtryskiwacza na benzynie w danym momencie musi być taki sam jak czas otwarcia wtryskiwacza gazowego, co jest logiczne wprost), to znając różnice w kaloryczności gazu i benzyny można dobrać wydatek wtryskiwaczy gazowych tak, aby dawkowały odpowiednio więcej gazu w tej samej jednostce czasu, aby silnik zachował swoje parametry pracy. Znając kaloryczności obu paliw i uwzględniając jeszce parę innych czynników można policzyć o jaką ilość gazu więcej trzeba podać. Dla uproszczenia podałem wartość 15%. Zatem można czy nie przyjąć, że wskazanie chwilowego zużycia paliwa podcza sjazdy na gazie wskazuje zużycie gazu?
No i jeszcze jedna uwaga - sądzicie, że wskazanie chwilowego zużycia benzyny jest rzeczywiste?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsze pytanie jeszcze raz powtarzam nie wskazuje zużycia gazu lecz benzyny.

Koniec , kropka.

To całe twoje wyliczanie to sa wyliczenia domyślne.

Drugie pytanie nie zawsze się pokrywa.

Test powinno się robić tak samo z tankowaniem do pełna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, adam1954 napisał:

A jeżeli LPG będzie źle wyregulowane to jakie wartości będą?

Źle to znaczy jak?

Bo sterownik Pb ciągle się uczy i właśnie uczy się złych nastaw od LPG

Możesz powiedzieć jakich parametrów dokładnie się uczy?

Więc jedyne rozwiązanie to tankować co jakiś czas do pełna przejechać 200 km albo 100 i ponownie na tej samej stacji paliw zatankować do pełna ustawiając auto w tej samej pozycji co było wcześniej.

Stąd właśnie wiem jaka jest różnica w spalaniu gazu (fizyczny pomiar) a benzyny (komputer, którego wskazania pokrywają się z fizycznymi pomiarami akurat u mnie).

Do tego trzeba jeszcze doliczyć błąd temperatury zewnętrznej która mogła się dość dużo zmienić w przeciągu tych 200 km i to też ma wpływ na ilość zatankowanego LPG.

Jak również i benzyny. Zarówno jedno jak i drugie paliwo tankujemy w postaci płynnej, więc nie sądzę, aby różnica objętości w stosunku do temperatury była aż tak znaczna pomiędzy oboma paliwami, abyśmy odczuli różnice w zatankowanej ilości.

5 minut temu, adam1954 napisał:

Pierwsze pytanie jeszcze raz powtarzam nie wskazuje zużycia gazu lecz benzyny.

Nie rozumiem tego zdania.

5 minut temu, adam1954 napisał:

Test powinno się robić tak samo z tankowaniem do pełna.

Jak każdy test i jest to logiczne.

Edytowane przez Zuraw

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Zuraw napisał:

Źle to znaczy jak?

Za ubogo lub za bogato.

1 minutę temu, Zuraw napisał:

Możesz powiedzieć jakich parametrów dokładnie się uczy?

Pracy sond ,wtrysków(czasu wtrysku) , zmianie kąta zapłonu gdy stukowiec wyczuje spalanie stukowe.

To jest tzw rozwalenie mapy Pb.

2 minuty temu, Zuraw napisał:

Jak również i benzyny. Zarówno jedno jak i drugie paliwo tankujemy w postaci płynnej, więc nie sądzę, aby różnica objętości w stosunku do temperatury była aż tak znaczna pomiędzy oboma paliwami, abyśmy odczuli różnice w zatankowanej ilości.

Teraz żeś pojechał.

Jakie ciśnienie paliwa masz w baku.

I zobacz sobie jakie ciśnienie gazu masz przy tankowaniu.

A najlepiej poczytaj sobie o LPG i ciśnieniu w butli

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, adam1954 napisał:

Pracy sond ,wtrysków(czasu wtrysku) , zmianie kąta zapłonu gdy stukowiec wyczuje spalanie stukowe.

To jest tzw rozwalenie mapy Pb.

Nawet jeśli uczy się czasów wtrysków i koryguje je w czasie, to sterownik gazu i tak pobiera je już skorygowane. Nie ma więc różnicy w czasach pracy wtryskiwaczy gazowych i benzynowych, bo oba mają sygnał z jednego źródła.

6 minut temu, adam1954 napisał:

Teraz żeś pojechał.

Ponieważ? Sugerujesz, że zmiana objętości powiedzmy 10 litrów benzyny z temperatury 10 do temperatury 20 stopni spowoduje aż tak znaczną różnicę w jego objętośći w stosunku do takiej samej zmiany ilości gazu w postaci ciekłej w tych samych temperaturach? Jeśli tak, to chciałbym dowiedzieć się dlaczego tak uważasz.

9 minut temu, adam1954 napisał:

Jakie ciśnienie paliwa masz w baku.

I zobacz sobie jakie ciśnienie gazu masz przy tankowaniu.

A najlepiej poczytaj sobie o LPG i ciśnieniu w butli

Przecież takie rzeczy nie sa tajemnicą. W butli jest ok. 5 barów przy pełnym zbiorniku, pompa pompuje od około 14 do około 17 barów, bo to można łatwo odczytać z manometru na pompie. Tylko nie wiem do czego zmierzasz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dziecko, normalnie, jak dziecko.

Każdy normalny, powtarzam normalny nie będzie sobie doliczał czegoś z dupy wziętego, jak komputer ma skalibrowany na konkretne paliwo.

gościu, obudź się i napisz oprogramowanie wyświetlacza na zasilanie gazem.

Może parę PLN zarobisz? :)

Z drugiej paczki, klekoty też mają spalanie na wyświetlaczu.

Jak zaleją olej z biedronki, to tez się będzie wsio zgadzać?

Oprogramowanie jest napisane pod konkretną rzecz i czas to zrozumieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim do wypytującego:

- dokształcić się w zakresie budowy i działania instalacji gazowej generacji IV czyli sekwencyjnej

A dla uzupełnienia: benzyna jest wtryskiwana w formie PŁYNNEJ a LPG w formie GAZOWEJ - to raz. Dwa - różnice w oktanach: Pb ok 95, LPG ok. 110 oktan. A trzy - litr benzyny waży ok. 0,7kg a litr płynnego LPG ok. 0,55kg (zależnie od temperatury). Stąd spali ok. 15-20% lpg WIĘCEJ bo to lżejsze paliwo i licząc zużycie wyjdzie go więcej, aby zachować odpowiedni stosunek stechiometryczny mieszanki.

Wskazywanie teoretycznego zużycia Pb opiera się o czas wtrysku który jest przechwycony przez LPG aby móc dawkować gaz. Regulacja LPG to m.in. regulacja mnożnika czasu wtrysku - doczytać i douczyć się, to zrozumie...

Kolega zanim zacznie męczyć następnymi pytaniami (na które notabene odpowiedzi padły już wiele razy) to NAJPIERW albo zacznie czytać ze zrozumieniem, albo doczyta w innych źródłach powszechnie dostępnych pewne podstawowe informacje.

Żeby tak nie było, że ja ten temat zamknę. I też bez uzasadnienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale ja to doskonale rozumiem. Czy to wyklucza możliwość policzenia sobie czegoś pochodnego?

1 minutę temu, ArKos napisał:

Stąd spali ok. 15-20% lpg WIĘCEJ

Chryste!!! Od początku o tym piszę!!! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale takie wyliczenia spalania LPG na komputerze możesz sobie w d... wiesz gdzie wsadzić. Tak ci przereguluję to LPG że będzie pokazywał 50% większe teoretyczne zużycie benzyny niż teraz.

Kiedy zrozumiesz, że komputer liczy to w oparciu o zadany algorytm, a nie teoretyczne dywagacje?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, ArKos napisał:

Tak ci przereguluję to LPG że będzie pokazywał 50% większe teoretyczne zużycie benzyny niż teraz.

Sądzisz, że wtedy też będzie prawidłowo pracować? Podałeś wartości, o których kilukrotnie wcześniej wpsomniałem, czyli około 15% i nie wziąłem sobie tej wartości z sufitu. Obaj zakładamy, ze to wartość prawidłowa. Piszesz o rzeczach oczywistych, o których akurat wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PiszeMY wszyscy o oczywistych rzeczach, ale niektórzy nie rozumieją, że komputer NIE BĘDZIE pokazywał zużycia gazu bez odpowiednio dobranego algorytmu czyli oprogramowania.

Gratuluję pomysłu, żeby przeregulować LPG w celu polepszenia wskazań na komputerze. Teraz do google i czytać pod hasłami:

"wpływ ubogiej mieszanki na silnik" lub zbliżone

"skutki jazdy ze źle wyregulowanym LPG" lub zbliżone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi